Społeczne

Coraz młodsze osoby chorują na raka piersi! Dr Dariusz Kowalczyk: Im kobieta młodsza, dynamika choroby jest gwałtowniejsza

2024-03-18 12:30:00 BK

Kobiety w Polsce nie tak chętnie badają swoje piersi, a problem choroby nowotworowej dotyczy już przecież nastolatek! W młodym wiek przebieg tej choroby jest znacznie gwałtowniejszy. Panie boją się samej choroby a mogą jej w łatwy sposób uniknąć - zmieniając styl życia i regularnie sprawdzając czy wszystko jest w porządku. O tym przekonały się uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu podczas ostatnich warsztatów i wykładu w ramach projektu #młodzi#zdrowi w Uniwersytecie Kaliskim.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Ostatnie już spotkanie dla młodzieży rozpoczął wykład prof. Dariusza Kowalczyka, Kierownika Zakładu Radioterapii III WCO - Moda na zdrowe i estetyczne piersi - interdyscyplinarne podejście do profilaktyki raka piersi u młodych kobiet.

- Brak wiedzy, że chorobę możemy zdiagnozować i następnie ją leczyć powoduje, że ludzie boją się i unikają lekarzy. Boją się samej choroby i nie uczestniczą w programach profilaktycznych. Nie mają nawet świadomości, że takie programy są realizowane i że wcześniej wykrytą chorobę można dobrze leczyć - wyjaśnia prof. Dariusz Kowalczyk, Kierownik Zakładu Radioterapii III WCO. - Przykładem tej relatywnie niskiej świadomości w społeczeństwie polskim jest fakt, że tylko 33 procent kobiet zgłasza się na badania mammograficzne. W Skandynawii jest to około 83 procent. Trudno stwierdzić czy wynika to z innej mentalności czy jakości edukacji.

Jak podkreśla prof. Dariusz Kowalczyk ważna jest edukacja już w jak najmłodszym wieku, bo czynnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowania jest odpowiedni styl życia, odżywianie i wysiłek fizyczny. Niestety coraz więcej młodych kobiet, nawet nastolatki, mogą się borykać z tą chorobą.

- Problem z nowotworem u młodych kobiet jest taki, że jego biologia jest zupełnie inna. Im kobieta młodsza, tym przebieg, dynamika choroby jest gwałtowniejsza. Problemem jest to, że my lekarze, u młodej osoby, w początkowym okresie, nie traktujemy tych objawów jako choroby nowotworowej. Zdarzają się sytuacje, że u młodych kobiet ten guz rośnie bardzo szybko - wyjaśnia prof. Dariusz Kowalczyk.

Czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania jest ciąża i karmienie piersią.

- Wśród udowodnionych czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka piersi jest wczesna ciążą, czyli w okresie około lat 20 a nie około lat 40. Tak jesteśmy zaprogramowani, żeby to pierwsze dziecko było jak najwcześniej - mówił prof. Dariusz Kowalczyk.

Na ostatnim już spotkaniu z cyklu #młodzi#zdrowi, uczennice II LO uczestniczyły w trzech warsztatach. Miały możliwość zasięgnąć porad profesjonalnej brafitterki, która wyjaśniła jak odpowiednio dobrać stanik, tak by zapewnić sobie komfort oraz zdrowie i estetyczne piersi.

- Przede wszystkim w staniku musicie czuć się komfortowo. Musicie się czuć tak jakbyście na sobie tego stanika nie miały. Przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności, na spacerze, w domu czy w szkole stanik musi być komfortowy, a nie tak jak byście siedziały w zbroi - mówiła Renata Żubrowska, braffiterka. 

Zdrowe i estetyczne piersi zapewnia także regularna aktywność fizyczna. Uczennice dowiedziały się jakie proste ćwiczenia mogą wykonywać w domu czy w plenerze. 

Ważnym aspektem profilaktyki, jaki można wprowadzić sobie w domu, jest samobadanie piersi. Najlepiej wykonywać je regularnie co miesiąc, około 3–5 dni po miesiączce, ponieważ wówczas łatwiej można wyczuć ewentualną różnicę między badaniami.

Czego podczas warsztatów nauczyły się jego uczestniczki?

- Dowiedziałam się, czego mam unikać, do czego się stosować, żeby zachować zdrowie i uniknąć raka piersi. Na pewno chciałabym zwiększyć wysiłek fizyczny - mówiła Natalia, uczennica II LO.

- Te zajęcia są bardzo przydatne, ponieważ jesteśmy bardziej świadome i mamy większą wiedzę w tym temacie. W szkole tak wiele się nie mówi o tej profilaktyce - mówiła Wiktoria, uczennica II LO.

Jak dbać o swoje piersi? WIDEO

Projekt #młodzi#zdrowi jest adresowany do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także nauczycieli i rodziców. Łącznie, w ciągu około roku realizacji projektu, weźmie w nim udział 600 uczniów z regionu (głównie szkól ponadpodstawowych).

- To cały cykl wykładów w ramach programu #młodzi#zdrowi, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu społeczna odpowiedzialność nauki II. Cieszę się, że te środki pozyskaliśmy i możemy młodym ludziom przekazać informacje dotyczące szeroko pojętego zdrowia i profilaktyki. To ważne. my tu na wydziale medycznym i nauk o zdrowiu informowali a jednocześnie kierowali działania profilaktyczne od młodzieży bo to ona na podstawie tych działań kreuje postawy prozdrowotne - mówił dr Łukasz Mikołajczyk, Dyrektor administracyjny, zastępca kanclerza Uniwersytetu Kaliskiego. - W ramach ankiet, które zostały skierowane do ponad 600 uczestników tego projektu, uczestnicy wypowiedzieli się, że przeprowadzane zajęcia mają ścisły związek z ich stylem życia i kreowaniem postaw prozdrowotnych.

W programie #młodzi#zdrowi uczestniczyli uczniowie z południowej Wielkopolski.

- Zaprosiliśmy do współpracy szkoły z całej południowej Wielkopolski. Cieszymy się, że są to szkoły nie tylko z Kalisza i powiatu kaliskiego ale też powiatu ostrowskiego czy ostrzeszowskiego. Mamy podpisane umowy z wieloma szkołami i uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach, które prowadzimy na uczelni. W ramach programu #młodzi#zdrowi mieliśmy 12 spotkań w 6 modułach. Dotyczyły one profilaktyki, nowotworów, nowotworów piersi, ale też dotyczyły tego o czym młodzież powinna wiedzieć czyli skutków zażywania narkotyków - mówił dr Łukasz Mikołajczyk.

Projekt rozpoczął się od seminarium dla rodziców i nauczycieli pn. „Samoakceptacja jako determinant przyszłych zachowań”.  W części skierowanej konkretnie do młodzieży zakłada realizację 12 spotkań wykładowo-warsztatowych o tematyce:

  • "Toksykologia, leki, dragi, dopki i inne wynalazki" 
  • "Smarfon do nosa czy nos do smartfona - zdrowe nawyki bez bólu i skrzywienia"
  • "Moda na zdrowe i estetyczne piersi- interdyscyplinarne podejście do profilaktyki raka piersi u młodych kobiet" 
  • "Prawidłowa pielęgnacja podstawą zdrowej skóry. Pomyśl zanim zaczniesz - zabiegi medycyny estetycznej a skutki uboczne"
  • Mistrzowie Sztuk Promiennych. Elektroradiolog– oczy medycyny" 
  • "Wpływ diety i żywności wygodnej na zdrowie młodzieży" 

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie seminarium podsumowujące dla nauczycieli i rodziców pn. "Wpływ wiedzy naukowej na przyszłe wybory życiowe młodzieży", podczas którego zaprezentowane zostaną wyniki projektu.

Patronat honorowy nad projekt #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować