Kultura

Melodie... nie tylko cygańskie - koncert w Filharmonii Kaliskiej

2021-10-20 10:30:00 Filharmonia Kaliska

29 października o godzinie 19:30 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej usłyszymy najpiękniejsze melodie świata i arcydzieła sztuki filmowej.

Filharmonia Kaliska
Filharmonia Kaliska
29 października 2021 r.
godz. 19:30
 
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej: Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30
 
Marcin Ostrowski – skrzypce
 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Sławomir Chrzanowski - dyrygent
 
Najpiękniejsze melodie świata i arcydzieła sztuki filmowej m.in. Pablo de Sarasate – Melodie cygańskie op.20 czy suita Porgy & Bess George’a Gershwina.
 
Ceny biletów:
Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł
 
 
Marcin Ostrowski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie talentów prof. Michaiła Kuzniecowa i Wiktora Kuzniecowa we Wrocławiu. W 2005 roku przeprowadził się do Poznania, by doskonalić grę pod okiem profesora Wojciecha Malińskiego w Szkole Muzycznej II st. oraz w poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku. W 2016 roku uzyskał tytuł master w zakresie kameralistyki na Universitaet der Kuenste w Berlinie w klasie słynnego Artemis Quartet. W tym samym roku ukończył wraz z zespołem Diverso String Quartet elitarne studia International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2018 pełni funkcję koncertmistrza Filharmonii Zabrzańskiej. Obecnie łączy tę rolę z działalnością dydaktyczną, solistyczną i kameralistyczną. Podczas studiów i kursów mistrzowskich doskonalił grę pod okiem światowej sławy pedagogów: Idy Haendel, Wandy Wiłkomirskiej, Maxima Vengerova, Tomasza Tomaszewskiego, Nataschy Prischepenko, Alexandra Sitkovetskego, Viniety Sareiko, Gregora Sigla, Pavla Fischera i Roberta Szredera.
Marcin Ostrowski był nagradzany i wyróżniany na konkursach ogólnopolskich w Poznaniu, we Wrocławiu, w Olsztynie, Legnicy i w Zielonej Górze. W 2011 roku decyzją Maxima Vengerova zakwalifikował się do polskiej reprezentacji na XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W ramach działalności Diverso String Quartet został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowych Konkursach Kameralnych im. K. Szymanowskiego w Katowicach i im. L. van Beethovena w Lusławicach. Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia, laureatem programu stypendialnego "Młoda Polska 2015", stypendystą berlińskiej edycji programu Yehudi Menuhina "Live Music Now!". W 2015 roku otrzymał stypendium im. Jerzego Grotowskiego dla najlepszego dolnośląskiego doktoranta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Jako solista i kameralista koncertował w kraju i za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Belgii, Holandii i Rosji. Występował w prestiżowych salach, m.in. wielokrotnie w Kammermusiksall Filharmonii Berlińskiej i Katedrze Berlińskiej. W 2018 roku nakładem wydawnictwa RecART ukazał się jego podwójny album płytowy „Skrzypce w miniaturze” zawierający 17 utworów nagranych z pianistką Katarzyną Kaczorowską Artysta ma na koncie także płytę z polskimi kwartetami smyczkowymi, nagraną w 2017 roku z Diverso String Quartet. Gra na osiemnastowiecznym instrumencie Pietro Antonio Landolfiego.
 
 
SŁAWOMIR CHRZANOWSKI
Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.
 
W latach 1985-1990 prowadził orkiestry- kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 
W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 2800 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto”  w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie,”Chopin Festival” w Gaming (Austria) „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”,  ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 90 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne -z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą - w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii. W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.
 
Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi  i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019”Kandyda” Bernsteina w Krakowie.
 
Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i im. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki -  Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall  w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku  2004 stale współpracuje ze  słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował  w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ave Maria” w Czeladzi.
 
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, ”Gloria Artis”,  Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania- Nagroda magazynu Why Story i wielu innych.
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ