Kultura

Krąg Zaczytanych Przedszkoli. Książnica Pedagogiczna w Kaliszu zachęca do głośnego czytania najmłodszym

2021-10-12 16:00:00 Andrzej Kurzyński/PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu

Czytanie nie tylko poprawia pamięć, inspiruje, czy rozwija wyobraźnię, ale też redukuje stres i uspokaja. Do czytania warto zachęcać już najmłodszych. Stąd inicjatywa Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, która po raz drugi przygotowała „Krąg Zaczytanych Przedszkoli”. To program polegający na głośnym czytaniu przedszkolakom literatury dziecięcej przez opiekunów, bibliotekarzy, a także „przyjaciół” przedszkola. Akcji przyświeca hasło „Zabawa w czytanie to każdego przedszkolaka ulubione zadanie” i ma ono zwrócić uwagę nauczycielom oraz rodzicom na to, aby dziecko spontanicznie sięgało po książkę. Czytanie ma kojarzyć się dzieciom z przyjemnością i zabawą, a nie z obowiązkiem szkolnym, przymusem czy formą kary. Książka ma pomóc dziecku otworzyć się na świat, uwierzyć w siebie.

PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu
PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu

Program ten skierowany jest do nauczycieli przedszkoli, którym pomaga realizować zadania propagujące czytelnictwo wśród najmłodszych. W przedszkolach powstaną punkty biblioteczne. Trafi do nich w formie depozytu 30 książek – z literatury pedagogicznej, dziecięcej, biblioterapeutycznej, 10 czasopism z zakresu pedagogiki przedszkolnej, 5 płyt CD o tematyce edukacyjnej. W skład depozytu wejdzie też 100 książeczek z serii „100 bajek naszego dzieciństwa” ufundowanych przez wydawnictwo MARTEL oraz pakiet 30 płyt CD z nagraniami najpiękniejszych bajek, czytanych przez polskich aktorów.

Celem projektu jest budowanie partnerskiej współpracy Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ze środowiskiem pedagogiczno-opiekuńczym przedszkoli na terenie Kalisza i powiatu kaliskiego oraz promowanie najlepszych praktyk w zakresie tej współpracy, w szczególności promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych z uwzględnieniem środowiska rodzinnego.

Projekt potrwa od 11 października 2021 roku do 10 czerwca 2022 roku. Zwycięskie przedszkole otrzyma tytuł „Zaczytanego Przedszkola”, a nauczyciel tytuł „Aktywnego Nauczyciela”. Do dzieci trafią dyplomy – tytuł „Rozczytany Przedszkolak”. Ponadto dla najaktywniejszej placówki przedszkolnej lub oddziału przedszkolnego przewidziana jest nagroda rzeczowa.

Patronat honorowy nad projektem objęła Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, natomiast partnerem zostało Wydawnictwo MARTEL.

Szczegółowy regulamin programu na naszej internetowej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu: https://kp.kalisz.pl/pdf/II%20edycja%20Kr%C4%85g%20Zaczytanych%20Przedszkoli.pdf?fbclid=IwAR1UOLjakO9XfYOJDnDdWvQALZAuwGmbnB5NT0ywOI-3Up45ccEG21S9Xt8

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ