Koncert Pod Niebem Kalisza

2019-06-15 16:00:00 red.

21 czerwca na Głównym Rynku odbędzie się koncert niezwykły koncert plenerowy “Pod Niebem Kalisza”, podczas którego usłyszymy słynną polską wokalistkę Kayah oraz Accorinet Klezmer Band. Start godzina 19:00. Wstęp wolny.

KAYAH – Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax – przystani dla artystów innych, oryginalnych, niepokornych. Takich jak ona sama. Muzyk wszechstronny. Każda jej płyta to próba zmierzenia się z kolejnym gatunkiem muzycznym, inną stylistyką i wrażliwością. Artystka znana zarówno z niekwestionowanych hitów, takich jak „Prawy do lewego”, „Supermenka”, „Testosteron”, „Na językach”, „Za późno”, czy najnowszych „dawaj w długa”, „Po co” i „Podatek od miłości", jak i niszowych muzycznych projektów. Kayah to również wspaniała mówczyni motywacyjna, która łącząc funkcje artystki, szefowej firmy, matki i głowy rodziny, poprzez ciekawe anegdoty i zabawne opowieści z własnego życia, doskonale motywuje zgromadzone na spotkaniach osoby, do podejmowania życiowych wyzwań i realizacji marzeń.

Accorinet Klezmer Band w większości tworzą muzycy Filharmonii Kaliskiej. Inspiracja do pogłębiania nurtu muzyki klezmerskiej pojawiła się w zespole, gdy muzycy zostali poproszeni o muzyczną oprawę uroczystości „Statut Kaliski Dziedzictwo Dwóch Narodów” w 2013 r. Muzycy swoim występem zachwycili wówczas obecnego na uroczystości, byłego Ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa. Do tego czasu grupa działała bez kontrabasisty. Od 2014 r zespół koncertuje już w obecnym składzie. Oprócz tradycyjnych melodii żydowskich artyści posiadają w swoim dorobku własne kompozycje, nawiązujące do muzyki chasydzkiej, a także muzyki klezmerskiej opartej na gatunkach muzycznych pochodzących z różnych kultur. Jednym z takich utworów jest kompozycja klarnecisty zespołu – Marka Maciejewskiego „Rozmarek”, oparta na melodii z rękopisu ostatniego Kantora Kaliskiego z przełomu XIX i XX w., który udostępniła zespołowi Gmina Żydowska z Kalisza. Wszystkie utwory wykonywane przez Accorinet Klezmer Band to własne aranżacje zespołu, w których nie brakuje świeżej emocji, wirtuozowskich popisów i swobodnej improwizacji. Muzycy ostatnio sięgają również po swing i tango w ujęciu klezmerskim. Podczas koncertów w Niemczech zespołowi zaproponowano nagranie płyty audiofilskiej w ruinach zabytkowego zamku w okolicach Lipska.

Płyta „Tango & World Music” ukazała się na rynku niemieckim w wersji analogowej oraz CD. Zespół z powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą.

Artyści dwukrotnie otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Wstęp wolny

godzina 19.00
Accorinet Klezmer Band
Arkadiusz Hylewski – skrzypce
Marek Maciejewski – klarnet
Hieronim Bartczak – akordeon
Tobiasz Michna – kontrabas

godzina 21.00
Kayah
Iwona Zasuwa – chórek
Ewa Jach – chórek
Krzysztof Pszona – klawisze
Michał FOX Król – klawisze
Robert Luty – perkusja
Piotr Żaczek – bas
Michał Grymuza – gitara
Daniel Wojsa – chórek

Katarzyna Górcewicz – gospodarz wieczoru

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ