Kultura

Kaliszanie wspólnie czytali Kordiana pod Basztą Dorotką [zdjęcia, wideo]

2024-09-07 15:00:00 red.

Za nami finał akcji Narodowego Czytania 2024. Podobnie jak w poprzednich latach, również 13. edycję tej ogólnopolskiej imprezy zorganizowała w Kaliszu Miejska Biblioteka Publiczna. W tym roku lekturą został „Kordian” Juliusza Słowackiego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Jak co roku bibliotekarze zaprosili mieszkańców do udziału w publicznym czytaniu dzieła literatury polskiej, które odbyło się na placu przed Basztą Dorotką, od godziny 11:00. Udział we wspólnym czytaniu wzięli radni, mieszkańcy, bibliotekarze, przedstawiciele instytucji, parlamentarzyści.

Organizatorem 13. edycji Narodowego Czytania, podobnie jak w poprzednich latach, była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. W tym roku lekturą został „Kordian” Juliusza Słowackiego. Imprezę uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoła Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza. Współorganizatorami byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Narodowe Sanktuarium Św. Józefa, Akcelerator Kultury oraz Komoda Club Residence.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza, a w 2023 – Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować