Społeczne

Kaliszanki zapuszczają włosy by oddać je osobom chorym na nowotwory

2021-10-08 15:30:00 KPM

Dwadzieścia kaliszanek zapuszcza włosy po to, by je obciąć i przekazać fundacji wykonującej peruki dla osób chorujących na nowotwory. Inicjatorką projektu „Moje włosy dają siłę” jest Izabella Galuba-Bryja. Razem z nią włosy zapuszcza 17 uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz jej córki Antonina i Kornelia ze szkoły podstawowej nr 10 w Kaliszu. Dzisiaj z uczestniczkami projektu spotkał się Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Miasta
zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Miasta

Idea projektu zrodziła się w pierwszych tygodniach roku.

- Pandemia, izolacja sprawiła, że postanowiłyśmy zrobić coś razem, działać na rzecz innych. Tak powstał projekt „Moje włosy dają siłę”. Na moja propozycje natychmiast odpowiedziało 17 dziewczyn. To bardzo budujące. Do akcji przyłączyły się także moje nastoletnie córki – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole szkół Ekonomicznych w Kaliszu, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. - Razem podjęłyśmy wyzwanie. Nie wystarczy zapuszczać włosy, trzeba tez o nie należycie dbać. Nie wolno np. wykonywać wielu zabiegów fryzjerskich, jak farbowanie czy prostowanie. Wiele dziewczyn zamierza obciąć włosy bardzo krótko. Tu liczy się każdy centymetr zdrowych włosów. Na jedną perukę potrzeba włosów od 7 do 10 osób

Obcięte włosy zostaną przekazane fundacji Rak’n’Roll. Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Pierwsze obetną włosy z końcem listopada. Projekt służy nie tylko wsparciu fundacji , ale także popularyzacji profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększaniu świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi.
Dzisiaj w ratuszu uczestniczki projektu były gośćmi prezydenta Krystiana Kinastowskiego.

Włosy są silnym symbolem w naszej kulturze. Poprzez przekazanie ich innym kobietom okazujecie im solidarność i wsparcie – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Gratuluję wszystkim uczestniczkom projektu. To duże wyzwanie, ale i wspaniały sposób wsparcia osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Dzięki wam ma szansę wzrosnąć świadomość i zainteresowanie profilaktyką. A to z kolei może uratować życie. Rak w porę wykryty jest wyleczalny.

KW projekcie biorą udział: Joanna Wiertelak, Klaudia Czerwińska, Wiktoria Lisiecka, Oliwia Dolacińska, Zuzanna Szymkowiak, Julia Duliba, Alicja Krawczyk, Agnieszka Tomalak, Paulina Matysiak, Julia Latoń, Karolina Wawrzyniak, Katarzyna Szymaszek, Zuzanna Kuczyńska, Patrycja Michalak, Weronika Krzesińska z Zespołu szkół Ekonomicznych, Antonina i Kornelia Bryja ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu oraz inicjatorka projektu Izabella Galuba-Bryja.
Uczestniczki podzielą się na dwie grupy. Pierwsza obetnie włosy w listopadzie. Druga w nowym roku.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ