Społeczne

FOTOPLASTIKON. „Szlachetne zdrowie. Z dziejów medycyny w Kaliszu” – nagranie wykładu Macieja Błachowicza.

2021-04-09 11:00:00 CKiS

fot. CKiS Kalisz
fot. CKiS Kalisz

Zapraszamy na nagranie wykładu popularnonaukowego z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach z XIX i XX wieku” zatytułowany „Szlachetne zdrowie. Z dziejów medycyny w Kaliszu”, który wygłosił Maciej Błachowicz.

Premiera 11.04.2021 o godzinie 17.00, tylko na kanale YouTube CKiS.

Zaproszenie od Macieja Błachowicza.

Więcej informacji o Fotoplastikonie http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/fotoplastikon-szlachetne-zdrowie-z-dziejow-medycyny-w-kaliszu/

 FB: https://www.facebook.com/CentrumKulturyiSztukiwKaliszu

 www: http://ckis.kalisz.pl/

Ludzie od wieków próbowali pokonać trapiące ich choroby. Jednak dzieje medycyny w niewielkim stopniu są opowieścią o postępie mierzonym wyleczeniem pacjenta. To raczej historia niekończących się pomyłek, nieudanych prób i błędnych teorii. Jeszcze w XVII wieku lekarze w ramach diagnozy stawiali horoskopy, a osiemnastowieczny kaliski aptekarz przyczyny nieskuteczności leków upatrywał w czarach. Obok tego pojawiała się medycyna oparta na obserwacji i quasi klinicznym doświadczeniu np. chirurgicznym. Przedstawicielem nauki odrzucającej zabobon był przełożony (1793 – 1807 r.) kaliskiego szpitala bonifratrów ks. Ludwik Perzyna. I on nie ustrzegł się poglądów budzących dziś uśmiech politowania. Choć był prekursorem higieny, zakazywał ścinania kołtuna, widząc w jego usunięciu zagrożenie dla pacjenta. Podobnie długą drogę przeszła też służba zdrowia. Prowadzone przez kaliskie duchowieństwo szpitale św. Ducha i św. Trójcy posiadały średniowieczną metrykę, ale były bardziej przytułkami niż placówkami medycznymi w dzisiejszym znaczeniu. Oddzielenie szpitalnictwa od opieki społecznej (dobroczynności) i co najważniejsze ich medykalizacja nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy też szpital z instytucji kościelnej stał się w pełni świecką placówką ochrony zdrowia. Pojawia się wyspecjalizowany fachowiec – lekarz z uniwersyteckim dyplomem. Kilku z nich, jak np. praktykujący w Kaliszu w latach 1849 – 1858 dr Ludwik Neugebauer, dokona znaczących odkryć. W 1877 roku powstaje Kaliskie Towarzystwo Lekarskie zrzeszające nie tylko lekarzy, ale również aptekarzy i weterynarzy. Popularny charakter Fotoplastikonu, jak i ograniczenia czasowe uniemożliwiają pełne przedstawienie dziejów medycyny w Kaliszu. Z bogactwa faktów, zdarzeń i ludzi trzeba będzie wybrać najciekawsze i najważniejsze. Mamy nadzieję, że wykład, choć nie rości sobie praw do pełnego przedstawienia dziejów medycyny w Kaliszu, choć trochę przybliży tę ciekawą kartę lokalnej historii.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ