Społeczne

FOTOPLASTIKON. „Szlachetne zdrowie. Z dziejów medycyny w Kaliszu” – nagranie wykładu Macieja Błachowicza.

2021-04-09 11:00:00 CKiS

fot. CKiS Kalisz
fot. CKiS Kalisz

Zapraszamy na nagranie wykładu popularnonaukowego z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach z XIX i XX wieku” zatytułowany „Szlachetne zdrowie. Z dziejów medycyny w Kaliszu”, który wygłosił Maciej Błachowicz.

Premiera 11.04.2021 o godzinie 17.00, tylko na kanale YouTube CKiS.

Zaproszenie od Macieja Błachowicza.

Więcej informacji o Fotoplastikonie http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/fotoplastikon-szlachetne-zdrowie-z-dziejow-medycyny-w-kaliszu/

 FB: https://www.facebook.com/CentrumKulturyiSztukiwKaliszu

 www: http://ckis.kalisz.pl/

Ludzie od wieków próbowali pokonać trapiące ich choroby. Jednak dzieje medycyny w niewielkim stopniu są opowieścią o postępie mierzonym wyleczeniem pacjenta. To raczej historia niekończących się pomyłek, nieudanych prób i błędnych teorii. Jeszcze w XVII wieku lekarze w ramach diagnozy stawiali horoskopy, a osiemnastowieczny kaliski aptekarz przyczyny nieskuteczności leków upatrywał w czarach. Obok tego pojawiała się medycyna oparta na obserwacji i quasi klinicznym doświadczeniu np. chirurgicznym. Przedstawicielem nauki odrzucającej zabobon był przełożony (1793 – 1807 r.) kaliskiego szpitala bonifratrów ks. Ludwik Perzyna. I on nie ustrzegł się poglądów budzących dziś uśmiech politowania. Choć był prekursorem higieny, zakazywał ścinania kołtuna, widząc w jego usunięciu zagrożenie dla pacjenta. Podobnie długą drogę przeszła też służba zdrowia. Prowadzone przez kaliskie duchowieństwo szpitale św. Ducha i św. Trójcy posiadały średniowieczną metrykę, ale były bardziej przytułkami niż placówkami medycznymi w dzisiejszym znaczeniu. Oddzielenie szpitalnictwa od opieki społecznej (dobroczynności) i co najważniejsze ich medykalizacja nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy też szpital z instytucji kościelnej stał się w pełni świecką placówką ochrony zdrowia. Pojawia się wyspecjalizowany fachowiec – lekarz z uniwersyteckim dyplomem. Kilku z nich, jak np. praktykujący w Kaliszu w latach 1849 – 1858 dr Ludwik Neugebauer, dokona znaczących odkryć. W 1877 roku powstaje Kaliskie Towarzystwo Lekarskie zrzeszające nie tylko lekarzy, ale również aptekarzy i weterynarzy. Popularny charakter Fotoplastikonu, jak i ograniczenia czasowe uniemożliwiają pełne przedstawienie dziejów medycyny w Kaliszu. Z bogactwa faktów, zdarzeń i ludzi trzeba będzie wybrać najciekawsze i najważniejsze. Mamy nadzieję, że wykład, choć nie rości sobie praw do pełnego przedstawienia dziejów medycyny w Kaliszu, choć trochę przybliży tę ciekawą kartę lokalnej historii.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować