Motoryzacja

Drogowe inwestycje na osiedlu Dobrzec. Już od środy utrudnienia w ruchu

2020-07-27 08:55:03 www.kalisz.pl

Wkrótce na osiedlu Dobrzec rozpoczną się inwestycje drogowe. Powstanie rondo turbinowe, wyremontowane zostaną dwa odcinki dróg wraz z miejscami postojowymi, droga osiedlowa oraz droga przy targowisku. Mieszkańców czekają utrudnienia, jednak realizacja wszystkich prac pozwoli na upłynnienie ruchu na największym z kaliskich osiedli.

Kalisz by Drone
Kalisz by Drone

Nowe rondo
W pierwszej kolejności, 29 lipca, rozpoczną się prace na skrzyżowaniu ulic Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Podmiejskiej, które zostanie przebudowane na rondo turbinowe. W ramach inwestycji powstanie nowa konstrukcja jezdni, wybudowane zostaną chodniki, ścieżki rowerowe i zatoka autobusowa, a przebudowane - odwodnienie i oświetlenie. Prace zrealizuje firma Strabag za kwotę blisko 5,1 mln zł, z czego niemal 2,3 mln zł Miasto pozyskało z rezerwy subwencji ogólnej skarbu państwa. Przebudowa skrzyżowania ma potrwać do 19 października 2020 r.

Utrudnienia
Prace będą przebiegać etapowo. W pierwszym etapie robót nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu kołowego połączenia ulic Wyszyńskiego i Podmiejskiej. Będzie można natomiast przejechać ulicą Podmiejską w obu kierunkach. Zatoka autobusowa w ulicy Podmiejskiej od strony ulicy Dobrzeckiej zostanie wyłączona z ruchu. Równolegle z pracami na skrzyżowaniu budowana będzie nowa zatoka autobusowa w ulicy Podmiejskiej od strony Ronda Westerplatte – na wysokości Cmentarza Żydowskiego.
Ze względu na zakres prowadzonych robót wyłączone całkowicie z ruchu pieszych zostaną chodniki i przejścia dla pieszych na wlocie ulicy Wyszyńskiego w ulicę Podmiejską.

Wyznaczone zostaną objazdy dla samochodów i autobusów komunikacji miejskiej. Dojazd do ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego będzie możliwy:
- od strony Ronda Westerplatte - przez al. Wojska Polskiego i drogę przebiegającą przy targowisku,
- od strony Ronda Dobrzec - przez ul. Dobrzecką i ul. Aliny Szapocznikow,
Dojazd z ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego do ul. Podmiejskiej wyznaczony zostanie przez drogę przebiegającą przy targowisku, al. Wojska Polskiego oraz Rondo Westerplatte.

Przy ulicy Wyszyńskiego, w rejonie istniejącego przystanku przy kościele Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, po przeciwnej stronie wyznaczony zostanie tymczasowy przystanek autobusowy.

Przebudowa i remont dróg osiedlowych
Również w tym roku przebudowana zostanie droga osiedlowa od wjazdu na Targowisko Dobrzec do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego. Prace rozpoczną się jednak dopiero po zakończeniu inwestycji na skrzyżowaniu ulic Podmiejskiej i Wyszyńskiego ze względu na wyznaczone objazdy.
W ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego wyremontowane zostaną dwa odcinki dróg wraz z miejscami postojowymi w obrębie skrzyżowania w rejonie ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 13.
Na ten cel zabezpieczono środki w wysokości 179 tys. złotych. Wykonane zostaną: nawierzchnia jezdni oraz zjazdu o powierzchni 553 m2, chodnik i miejsca postojowe.
Ponadto przeprowadzony zostanie remont drogi osiedlowej na odcinku od strony przedszkola przy ul. Wyszyńskiego 19A w kierunku ulicy prowadzącej do budynku Poczty Polskiej. To zadanie będzie realizowane wspólnie przez Miasto Kalisz, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz Spółdzielnię Mieszkaniową Dobrzec. Wkład Miasta to 150 tys. złotych. Kwota pochodzi
ze środków na bieżące utrzymanie ulic. Powstanie nowa nawierzchnia bitumiczna jezdni
na powierzchni 607 m2, chodniki z płyt betonowych, a także krawężniki i nawierzchnie zjazdów. Na terenie zostanie posiana trawa.

Prace w tej części osiedla rozpoczną się w sierpniu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ