Cmentarz Żołnierzy Radzieckich nie będzie przeniesiony. "Nie jest miejscem kultu systemu totalitarnego"

2017-12-26 14:00:00 BK

Już pod koniec 2015 roku pojawił się pomysł przeniesienia Cmentarza Żołnierzy Radzieckich przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu, ze względu na częste akty wandalizmu, czy spożywanie alkoholu w tym miejscu. Decyzja taka jednak nie zapadła ze względu na brak miejsca i przepisy. Temat powrócił w br. za sprawą radnego Krzysztofa Ścisłego. Tym razem chodzi o to, by nie eksponować symboli systemu totalitarnego oraz o względy ekonomiczne.

fot. arch.
fot. arch.

Interpelację dotyczącą przeniesienia szczątków żołnierzy Armii Czerwonej z cmentarza przy ulicy Częstochowskiej na teren wojskowego cmentarza przy ulicy Tuwima złożył radny Tadeusz Skarżyński. Zwracał uwagę, że Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, usytuowany w Parku im. Armii Czerwonej jest przez część mieszkańców traktowany jako teren zielony, gdzie wyprowadzane są zwierzęta domowe i spożywany jest alkohol.

Stanowisko ws. przeniesienia Cmentarza Żołnierzy Radzieckich zajął wówzas Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kaliszu. Wincenty Edmund Pawlaczyk, przewodniczący Miejskiego Komitetu OPWiM wydał opinię, iż szczątki nie mogą być przeniesione ze względu na brak miejsca. Poza tym takie działania nie są zgodne z ustawą, według której pochówku dokonać można na cmentarzu wojennym, a takiego w Kaliszu nie ma. Należy również pamiętać, że zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych prawo zarządzania ekshumacji z grobu wojennego i przeniesienia ich do innego grobu przysługuje wojewodzie.

Pod koniec listopada br. temat przeniesienia cmentarza powrócił, ale już w innym kontekście. Radny Krzysztof Ścisły złożył interpelację, w której zaznacza iż ustawa nakazuje i wymusza na gminach likwidację miejsc kultu systemów totalitarnych. - Mamy zakaz eksponowania nazw, znaków i symboli nazizmu i komunizmu – pisze radny. - Należy dokonać demontażu stanowisk artyleryjskich a zaraz potem monumentów i łuków triumfalnych z czerwonymi gwiazdami.

Radny wskazuje również na kwestie ekonomiczne, które wiążą się z kosztownym utrzymaniem obiektu.

Na pomysł radnego odpowiedział prezydent Grzegorz Sapiński – Na cmentarzu pochowanych jest 309 oficerów i żołnierzy armii radzieckiej, którzy w styczniu 1945 roku brali udział w walkach o Kalisz, a także żołnierze ranni podczas walk o Wrocław przewiezieni do kaliskiego szpitala polowego. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich nie jest miejscem kultu systemu totalitarnego, a miejscem pamięci, nieodłącznie związanym z historią Kalisza.

Jak dodaje prezydent, likwidacja cmentarza nie ma również uzasadnienia ekonomicznego, gdyż w momencie przekształcenia go na na typowy park, koszty utrzymania nie będą mniejsze. Będzie trzeba jednak sporo zapłacić za przeniesienie obiektu oraz likwidację części jego elementów.

Jednorazowy koszt konserwacji 6 armat wraz z podstawami wynosi 3 tys. zł, a konserwacja przeprowadzana jest raz na kilka lat. Bieżące utrzymanie cmentarza, czyli zamiatanie alejek czy koszenie trawy kosztowała 3,5 tys. zł w 2017 roku.

Treść odpowiedzi na interpelację: TUTAJ

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować