Społeczne

Uczeń z Kalisza wytypowany do grona 30 pasjonatów z całego świata! Pojadą na prestiżowy obóz naukowy do Szwajcarii

2024-10-04 15:00:00 BK

Wiktor Bryłowski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, weźmie udział w tygodniowym prestiżowym obozie naukowym w Szwajcarii. Jest jednym z 30 wytypowanych uczniów z całego świata, którzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. 

fot. Archiwum prywatne Wiktor  Bryłowski
fot. Archiwum prywatne Wiktor Bryłowski

W najbliższą niedzielę uczeń klasy 4b z III LO wsiądzie na pokład samolotu linii LOT i uda się do Genewy. Od 6 października Wiktor Bryłowski weźmie udział w tygodniowym bezpłatnym prestiżowym obozie naukowym w Szwajcarii. Ośrodek naukowo badawczy CERN wyrekrutował 30 uczniów z całego świata, umożliwiając im doświadczyć niepojętej przygody intelektualnej.

- Wszystko udało się dzięki naszej nauczycielce Pani Masłowskiej, która poinformowała naszą klasę, że istnieją takie obozy i jest taka szansa. Już wcześniej jeździliśmy na różne konkursy konstrukcyjne, gdzie budowaliśmy samoloty czy turbiny wodne oraz wiatrowe. Uznałem, że to kolejna okazja by spróbować swoich sił i rozwijać się - mówi Wiktor Bryłowski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.

Rekrutacja do projektu polegała na odpowiadaniu na pytania dotyczących materiałów naukowych przygotowanych przez organizatorów. Później uczniowie musieli napisać eseje dotyczące tych tematów - np. w jaki sposób interesują się fizyką, dlaczego chcieliby wziąć udział w obozie. Później kandydaci nagrywali krótkie wideo na temat ważnego odkrycia w dziedzinie fizyki. Wiktor Bryłowski z Kalisza nagrał film o fuzji jądrowej i wysłał zgłoszenie. Otrzymał bardzo dobrą wiadomość - zakwalifikował się na obóz. Do tego projektu aplikowało 650 osób z całego świata.

- Organizatorzy stworzyli specjalną grupę w mediach społecznościowych, dzięki której uczestnicy mogą się ze sobą komunikować. Ci ludzie są z niesamowitych miejsc, 30 różnych krajów. To bardzo ciekawi ludzie o różnych zainteresowaniach. Bardzo mnie to zaskoczyła, że się dostałem - mówi Wiktor.

Wśród 30 szczęśliwców są uczniowie z Tanzanii, Japonii, Australii, Kolumbii, Indii, Libanu, Macedonii czy Wielkiej Brytanii.

- Będziemy mogli zobaczyć przyspieszacze cząsteczek, maszyny do badań fizycznych. To będzie zupełnie inne doświadczenie niż lekcje w szkole. Będę mógł spojrzeć na naukę z międzynarodowego punktu widzenia i zrozumieć fizykę w języku angielskim i być w stanie rozmawiać o tym z ludźmi z całego świata - mówi Wiktor. Chciałbym połączyć swoją przyszłość z tym co mnie interesuje czyli z fizyką i matematyką.

Organizatorzy zaplanowali niezliczoną ilość zajęć, wykładów, warsztatów i laboratoriów. Nazwy zajęć i narzędzi przyprawiają o zawrót głowy - od antymaterii, przez komory Wilsona, detektory cząstek, aż do Wielkiego Zderzacza Hadronów. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować