Społeczne

Biskup Edward Janiak będzie udzielał w sobotę święceń kapłańskich. Mieszkańcy są zbulwersowani

2020-05-22 13:00:00 BK

Nie minął tydzień od publikacji filmu braci Sekielskich i protestów w Kaliszu, a temat pedofilii i kontrowersje wokół biskupa Edwarda Janiaka nie cichną. W mediach już pojawiła się informacja, że w sobotę w Kaliskiej Katedrze odbędą się świecenia kapłańskie z udziałem duchownego, nad którym ciążą poważne oskarżenia. Mieszkańcy są zbulwersowani.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Biskup kaliski Edward Janiak jest jednym ze złych bohaterów filmu braci Sekielskich opublikowanego 16 maja. Duchowny ma od wielu lat kryć księży pedofilów. Kaliszanie szybko pokazali swoje stanowisko w tej sprawie. W geście solidarności z ofiarami pedofilów wyszli 17 maja przed Kurię Diecezjalną - Dziecięce majtki i buciki na płocie Kurii Diecezjalnej. Kaliszanie tłumnie protestowali przeciw pedofilii [zdjęcia, wideo]

Młodzi kaliszanie po ukazaniu się bulwersujących informacji na temat działań biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który miał kryć księży pedofilów, uruchomili specjalną petycję, by duchowny nie był zapraszany na oficjalne uroczystości. Taki wniosek do prezydenta Krystiana Kinastowskiego złożyła również radna Barbara Oliwiecka. - Biskup Edward Janiak nie będzie zapraszany na oficjalne uroczystości? Jest petycja i wniosek do prezydenta.

Dziś w mediach pojawiła się informacja, że 23 maja w Kaliskiej Katedrze odbędą się święcenia kapłańskie z udziałem biskupa Edwarda Janiaka. Informacja o święceniach została opublikowana w ogłoszeniach duszpasterskich.

Mieszkańcy Kalisza szybko zareagowali na te informacje. Apelują do lokalnych mediów o nagłośnienie sprawy.

- Dotarła do mnie informacja, że dnia 23.05.2020 o godz. 11:00 odbędą się święcenia kapłańskie w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przewodniczył im będzie biskup kaliski Edward Janiak. W świetle niedawnego skandalu wywołanego filmem dokumentalnym braci Sekielskich pod tytułem „Zabawa w chowanego”, uważam, że biskup nie powinien uczestniczyć w tak ważnym w życiu kościoła i wiernych wydarzeniu - pisze w mailu do redakcji portalu Calisia.pl, czytelniczka. - Jestem zbulwersowana, że biskup z takim pasmem podejrzeń pod własnym adresem ma uczestniczyć w tak ważnym dla życia kościelnego wydarzenia jak wyświęcenie nowych księży. 

Tym razem oficjalnego protestu nie będzie, ale mieszkańcy symbolicznie pokażą swój sprzeciw pod Kaliską Katedrą. 

Sprawa biskupa została zgłoszona do Stolicy Apostolskiej. 

- Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przesłał zawiadomienie w sprawie Biskupa kaliskiego do Nuncjatury. W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma - zgodnie z procedurą - do Stolicy Apostolskiej -  mówi Ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, Konferencji Episkopatu Polski.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ