Społeczne

Bezpieczeństwo w sieci podczas wakacji

2022-08-07 09:00:00 red za KGP

Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

W najbliższych tygodniach oprócz podróży i innych form wypoczynku dzieci i młodzież poszukiwać będą różnego rodzaju form rozrywki, często jedną z nich będzie spędzanie beztroskiego czasu w sieci. Pozornie wydawałoby się, że podczas korzystania z komputera czy telefonu nic złego czy przykrego nie może się wydarzyć, niestety jest to jednak miejsce, gdzie można spotkać się z oszustami, hejtem, nieodpowiednimi treściami dla nieletnich, wirusami komputerowymi, złośliwym oprogramowaniem i wieloma innymi postaciami zagrożeń internetowych, które mogą wywołać szkody zarówno materialne jak i emocjonalne użytkowników sieci. Ponadto niekontrolowane korzystanie z komputera lub telefonu może prowadzić również do uzależnienia. Dlatego pomimo dobrych stron i szerokich możliwości tego narzędzia, nie możemy zapominać o pojawiających się tam zagrożeniach i pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad, które mogą nas przed nimi uchronić.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami:

  • Chroń swoją prywatność, nie podawaj swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, adres czy numer telefonu.
  • Nie publikuj zdjęć, do których dostępu nie powinny mieć osoby trzecie.
  • Uważaj na internetowe znajomości, a o propozycjach spotkania poinformuj rodziców.
  • Szanuj innych użytkowników, nie posługuj się wulgarnym językiem i nie odpowiadaj na obraźliwe wiadomości.
  • Odświeżaj program antywirusowy, zabezpiecza on twój komputer przed szkodliwym oprogramowaniem podczas jego użytkowania.
  • Stosuj mocne i unikatowe hasła, jeśli masz problem z jego zapamiętaniem utwórz z niego zabawne zdanie lub historyjkę.
  • Nie loguj się do ważnych usług, korzystając z publicznych hotspotów Wi-Fi, przesyłasz wówczas dane w postaci nieszyfrowanej, wgląd do nich mogą mieć hakerzy.
  • Uważaj na otrzymywane e-maile, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę, mogą one zawierać wirusy, a cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie danych.
  • Z umiarem korzystaj z internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i wpłynąć na pogorszenie kontaktów z ludźmi.

Chrońmy dzieci przed niebezpieczeństwem w sieci, rozmawiajmy z nimi na temat zasad bezpieczeństwa, korzyści i zagrożeń płynących z Internetu. Poniżej zamieszczamy link do gry interaktywnej, sami możecie zadecydować jak potoczy się historia 12-letniego chłopca, który musi zmierzyć się z uzależnieniem od gier komputerowych.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować