Zatrzymaj się i żyj!

2012-08-03 13:10:00 Bartek

Utrwalanie bezpiecznych zachowań na przejazdach, respektowanie znaków przed rogatkami, a przede wszystkim ostrożność i liczenie tylko na siebie - tego uczyli się młodzi uczestnicy kolonii, którzy brali udział w akcji "Zatrzymaj się i żyj!". Cykl spotkań profilaktycznych, który tym razem odbył się na Stanicy Harcerskiej na Szałe, już po raz VIII zorganizował WORD wspólnie z PKP, policją oraz Strażą Miejską.

Bartek
Bartek
- Akcja "Zatrzymaj się i żyj" jest przeprowadzona przez WORD wspólnie z PKP, włączamy się również my. Celem tej akcji jest uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie wynikają z przekraczania przejazdów kolejowych, w przypadku dzieci pieszo - mówi Witold Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej kaliskiej komendy. - Uświadamiamy także dzieciom, co się stanie, jeśli zawiodą rogatki lub człowiek. Dzieci muszą wiedzieć, że nie mogą zdawać się tylko na sygnalizację i szlabany, tylko liczyć przede wszystkim na siebie. Dzieci muszą mieć tę świadomość od najmłodszych lat.
Dzieci podczas akcji zagrały role dyżurnego ruchu, rogatek, pociągu i uczestników ruchu drogowego. W ten sposób uczyły się jak powinno wyglądać prawidłowe przejście lub przejazd przez tory.
- Kampania społeczna Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj!" obejmuje swoim działaniem teren całego kraju. Celem akcji jest uświadomienie użytkownikom dróg - kierowcom, rowerzystom, pieszym - jak zachować się na przejazdach kolejowych, jak nie popełniać błędów, które doprowadzają często do katastrofy, do tragedii rodzinnych - mówi Jarosław Chmielarz, rzecznik prasowy zakładu linii kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim. - Dzieci w przyszłości będą użytkownikami dróg, to oni kiedyś otrzymają prawo jazdy i od nich będzie zależał ten wskaźnik bezpieczeństwa na drogach. Mamy nadzieję, że nasze działania będą procentować i za kilka lat dzieci będą sobie przypominały te dzisiejsze lekcje.

W 2011 roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych wydarzyło się 205 wypadków, czyli o 52 mniej niż w roku 2010. Nie obyło się niestety bez rannych oraz ofiar. Na przejazdach poniosły śmierć 32 osoby (w 2010 - 51 osób) natomiast 46 odniosło obrażenia (w 2010 - 29 osób).
• Średnio, co 34 godziny w Polsce na przejeździe kolejowo-drogowym dochodzi do wypadku, natomiast, co 5,5 godziny w Europie
• Co 7 dni na przejeździe kolejowo-drogowym w Polsce ginie człowiek, w Europie codziennie
W Polsce w pierwszym półroczu 2012 r. wydarzyło się 107 wypadków i kolizji, zostało rannych 19 osób, zginęło 15.
Najczęstszą przyczyną wypadków, powodowanych przez kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych jest: brak reakcji na znak STOP, omijanie slalomem zamkniętych rogatek, wjeżdżanie pod opadające drągi rogatek, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych informujących o nadjeżdżającym pociągu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować