Kultura

Wystawa artystki związanej z Kaliszem w Paryżu. Jak historia połączyła stolicę Francji z Gołuchowem?

2024-09-12 15:00:00 red.

Gołuchów mocno związany był z Paryżem i gdyby nie te związki ze stolicą Francji, dziś pewnie nie zwiedzalibyśmy Zamku w Gołuchowie. Te związki i nie wszystkim znane wątki historii naszego regionu pokazuje wystawa Bogny Rząd Simulacrum, która od 13 września zagości w Bibliotece Polskiej w Paryżu.  

fot. BK
fot. BK
Instytut Biblioteki Polskiej w Paryżu (IBPP) / Towarzystwo Historyczno-Literackie organizuje wystawę Simulacrum w terminie 14.09-25.10.2024 r.
- Jestem bardzo wdzięczna za tę szansę i nie ukrywam, że to jest wydarzenie mojego życia. uwielbiam Paryż, ale zanim pokochałam Kalisz, czułam, że Gołuchów jest moim miejscem na ziemi, odkąd została przyszywaną kaliszanką. Pochodzę z Kalisza, mieszkam tu od 30 lat, tu poznałam swojego męża, kaliszanina. Sam zamek i cała historia księżnej babci i księżniczki wnuczki była dla mnie czymś niezwykłym jeżeli chodzi o podejście do pracy artystycznej. Ogromną rolę w czasie tworzenia dzieł na wystawę miała moja współpraca z Panią dr. Agnieszką Wiatrzyk, która mnie niesamowicie zainspirowała wszystkim tym co posiada Instytut Biblioteka Polska w Paryżu, ale też przelała moje prace swoją miłość do tego artefaktu, tych osób i kobiet. Mam nadzieję, że mocna, feministyczna siła wyrazu, siła kobiet zagości na tej wystawie - mówi Bogna Rząd, autorka wystawy Simulacrum. - Chcę przybliżyć historie związane z tymi kobietami, ale też przybliżyć implikacje do swojego świata, w którym też obecna była siła kobiet. Moja babcia nauczyła mnie szyć a mama bardzo mocno mnie wspierała w moich wyborach artystycznych.
Wernisaż 13 września 2024 r.

W trakcie trwania wystawy są zaplanowane kuratorskie oprowadzania po wystawie oraz warsztaty dla dzieci. Ponadto, 26 września w Ambasadzie RP w Paryżu obędzie się pokaz mody wraz z prelekcjami nawiązującymi do historii mody w czasie paryskiego Fashion Week.

Wystawa będzie dostępna od 13 września br. aż do 25 październik. Zajmie dwie sale wystawowe Biblioteki Polskiej w Paryżu na wyspie św. Ludwika w Paryżu. Podczas wernisażu wysłuchamy prelekcji Pauliny Wawrzyniak z Muzeum Narodowego w Poznaniu, oddział Zamku w Gołuchowie, dotyczącej związków rodziny Czartoryskich ze stolicą Francji.

Kuratorkami wystawy są Anna Czarnocka i Agnieszka Wiatrzyk (IBPP). Wydarzenie to ma na celu promocję kultury, sztuki, rzemiosła i dziedzictwa polskiego za granicą.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe w Poznaniu, a do jego oddziału Zamku w Gołuchowie, wystawa zostanie przeniesiona i zaprezentowana publiczności polskiej w okresie maj - lipiec 2025 г.

Organizację wystawy czynnie wspiera sponsor: Kaliska Fundacja Kultury na czele z Maciejem Pawlakiem. KFK działa od 1990 roku i jest jedną z najstarszych fundacji w Polsce. Celami fundacji są podejmowanie i wspieranie działań w zakresie szerzenia oświaty wśród osób i dzieci mających do niej utrudniony dostęp, podejmowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju kultury, w tym kultury regionu południowej wielkopolski, a także sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować