Społeczne

Uroczystości z okazji 85. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [zdjęcia]

2024-09-17 11:00:00 redakcja@calisia.pl

17 września w ogrójcu oo. jezuitów odbyły się uroczystości z okazji 85. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę. Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka.

 

 

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

O godz. 9.30 uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów przed obeliskiem poświęconym ofiarom syberyjskich zesłań w Ogrójcu Klasztoru OO. Jezuitów przy ul. Stawiszyńskiej w Kaliszu. W czasie uroczystości odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego, a także Marsz Sybiraków.

W dalszej części obchodów nastąpiło przejście pocztów sztandarowych, delegacji i gości do Kościoła Garnizonowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława, gdzie rozpoczęła się msza w intencji Sybiraków.

W uroczystości udział wzięły władze miasta, parlamentarzyści i reprezentanci posłów na Sejm RP, reprezentanci władz wojewódzkich, służby mundurowe, przedstawiciele Związku  Związku Sybiraków, stowarzyszeń oraz kaliskich szkół.

 

 

85 lat temu, 17 września 1939 roku, Związek Radziecki, realizując tajne porozumienie z Niemcami, zawarte w Pakcie Ribbentrop-Mołotow, dokonał zbrojnej agresji na Polskę. Dla walczącej z Niemcami Polski był to cios, który ostatecznie przypieczętował klęskę kampanii wrześniowej. Wojska sowieckie wkroczyły na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, zajmując około połowy jej terytorium. Inwazja ta doprowadziła do brutalnych represji wobec miejscowej ludności, zwłaszcza polskich elit, oficerów, inteligencji, duchowieństwa i urzędników państwowych. Następstwem było masowe wysiedlenie Polaków w głąb ZSRR, głównie na Syberię, do Kazachstanu i innych regionów.

W związku z tymi wydarzeniami 17 września obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Związku Sybiraków, organizacji zrzeszającej osoby, które przeszły przez gehennę sowieckich deportacji.

Zesłańcy, w tym kobiety, dzieci i starcy, byli zmuszani do życia w nieludzkich warunkach. Wielu z nich zmarło z głodu, wycieńczenia, chorób czy ciężkiej pracy w łagrach i kołchozach. Sybiracy, którzy przetrwali, wrócili do Polski dopiero po wielu latach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować