Wybrałeś swojego posła? Debata w Cafe.calisia.pl za nami

2015-10-02 11:22:00 redakcja

Podczas Debaty Parlamentarnej Stowarzyszenia KoLiber kandydaci z ośmiu ugrupowań politycznych zostali zapytani między innymi o to, co zrobią dla Kalisza jako posłowie i jak zapatrują się na sprawy światopoglądowe. Każdy z uczestników debaty miał 2 minuty na odpowiedź. W drugiej części to publiczność kierowała pytania do wybranych kandydatów. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

fot. Kinga Antczak
fot. Kinga Antczak

Jak zawsze przed wyborami kaliski oddział Stowarzyszenia KoLiber organizuje debatę kandydatów z Kalisza. Tym razem była to Debata Parlamentarna przed zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu.

Wzięli w niej udział:

Leszek Aleksandrzak – poseł VI i VII kadencji na Sejm, wiceprzewodniczący zarządu krajowego SLD, w latach 1998-2006 starosta kaliski, numer 1 na liście Zjednoczonej Lewicy

Zygmunt Kopacz – prezes poznańskiego oddziału Partii KORWiN, numer 1 na listach Partii KORWiN

Jerzy Kozłowski – szef ruchu JOW w Kaliszu, numer 1 listach Kukiz’15

Kamil Krawicki – członek Partii Razem, numer 2 na listach Partii Razem

Piotr Lisowski – radny Miasta Kalisza, numer 5 na listach Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Nosal – Starosta Powiatu Kaliskiego, numer 4 na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego

Adam Szłapka – sekretarz generalny .Nowoczesnej i numer 1 na liście .Nowoczesnej

Magdalena Walczak – prawnik, prowadzi własną kancelarię adwokacką w Kaliszu, numer 15 na liście Platformy Obywatelskiej

Kandydaci byli pytani o to, jak będą zabiegać o interesy Kalisza w Sejmie, jak zachęcą młodych ludzi do pozostania w Kaliszu i w Polsce, odpowiadali na pytania o sprawy światopoglądowe oraz politykę zagraniczną i gospodarczą naszej ojczyzny. Głos mieli również widzowie, którzy zadawali własne pytania kandydatom do Sejmu RP.

W jaki sposób będą Państwo działać na rzecz rozwoju Kalisza i regionu w Sejmie? Jak często będą Państwo odwiedzać nasza miasto i pochylać się nad jego problemami, pamiętając, że będziecie Państwo nie tylko przedstawicielami nie tylko swoich wyborców, ale całego społeczeństwa?

Jeśli chodzi o odwiedzanie, to ja jestem codziennie w Kaliszu. Sejm jest po to, żeby ustanowić w Polsce prawo i umożliwić samorządowi dobre funkcjonowanie. Oczywiście, należy lobbować za tym wszystkim, co jest dobre dla regionu i ja to robię. Według mnie najważniejsze dla Kalisza są połączenia komunikacyjne. Miasto staje się miastem wykluczonym w momencie, kiedy nie ma żadnych połączeń komunikacyjnych ważnych dla arterii krajowych. Kalisz nie ma dzisiaj ani porządnej kolei ani dobrego połączenia z autostradą wschód-zachód. W związku z tym, trudno aby w mieście rozwijały się jakiekolwiek firmy, czy instytucje, bo dzisiaj kluczową sprawą są właśnie połączenia. Od dawna zabiegam o to, żeby w Kaliszu powstała droga S25, o podwyższonym standardzie, łącząca Kalisz z autostradą. To jest kluczowe dla Miasta Kalisza, żeby nie powstawały tutaj tylko galerie handlowe, ale firmy które będą zatrudniały ludzi młodych – mówił Leszek Aleksandrzak (Zjednoczona Lewica).

Nie wypada mi się nie zgodzić z moim przedmówcą. Idziemy do Sejmu nie po to, żeby lobbować interesy danej społeczności, miasta. Posłowie tworzą prawo. Muszą zadbać o to, żeby były niskie podatki, warunki do rozwoju gospodarki. Jeśli chodzi o sam Kalisz – ja nie pochodzę z Kalisza, ale z Międzyrzecza, natomiast w Kaliszu i jego okolicach, w południowej Wielkopolsce zlokalizowana jest duża część mojego biznesu – mam firmę zajmującą się informatyką. Tutaj pracuję i będę pracował. Jesteśmy w parlamencie po to, żeby lobbować na rzecz interesów pojedynczych grup społecznych, pojedynczych miast – mówił Zygmunt Kopacz (Partia KORWiN).

Zapytam przewrotnie – co się dzieje, że Kalisz się nie rozwija? Pytanie do wszystkich. Parlamentarzyści załatwiają sprawy, ale dla wąskich grup społecznych. Nie dla całego Kalisza. Nie podoba mi się w Kaliszu nepotyzm, kolesiostwo, załatwianie posady po znajomości – jak jest to każdy z nas widzi. Zmieniają się prezydenci, ale to zarządzanie miastem się nie zmienia. Tam, gdzie stawia się na profesjonalistów – te miasta się rozwijają, a u nas? Spadek ludności miasta poniżej 100 tysięcy mieszkańców i najstarsza średnia wieku społeczeństwa w Wielkopolsce. Co taki poseł może zrobić? Jeśli dostanę się do parlamentu zrobię wszystko, żeby rozbić miejscowe układy. Kto mnie zna, ten wie, że nie są to słowa rzucane na wiatr – powiedział Jerzy Kozłowski (Kukiz’15).

Zgadzam się, z tym, że mandat posła nie jest związany ze społecznością lokalną, dlatego problemy lokalne są problemami ogólnopolskimi – umowy śmieciowe, niestabilne zatrudnienia, łamanie prawa pracy. Widać jak Kalisz jest zaniedbany. Potrzebne są fundusze na rewitalizację. Obserwuję Poznań i wiem, gdzie skupiają się finanse, gdzie skupia się cała kultura – powiedział Kamil Krawicki (Partia Razem).

Jestem mieszkańcem Kalisza i nie mam zamiaru się stąd wyprowadzać. Będzie można się ze mną spotkać i porozmawiać. W tym mieście największe problemy to brak dróg i dobrej komunikacji. To miasto leży obok drogi, a powinno leżeć przy drodze. Jeśli dostanę się do Sejmu, zrobię wszystko żeby te drogi S12 i S25 powstały w najbliższych latach – mówił Piotr Lisowski (Prawo i Sprawiedliwość). Żeby zbudować te drogi, trzeba budować koalicję – dodał Lisowski.

Nie miałem problemu z kontaktami i myślę, że nie będę miał. Mieszkam na terenie powiatu kaliskiego. Z moimi rozmówcami po części bym się zgodził, po części nie. Przez 9 lat powiat kaliski zbudował około 40 procent nowych nawierzchni na swoich drogach. Mamy ich 530 kilometrów. Przez te 9 lat udało nam się pozyskać środki głównie z Unii Europejskiej i naszych Funduszy Centralnych, bo jesteśmy tak biednym powiatem, że niegospodarnością byłoby cokolwiek robić za własne pieniądze. Przebudowaliśmy te 200 kilometrów tak, aby nasz powiat był skomunikowany z tymi drogami wyższego rzędu. Jeśli uda mi się zdobyć ten mandat to na pewno się temu poświęcę – powiedział Krzysztof Nosal (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Nie jestem z Kalisza. Jestem z Kościana. Kalisz jest najważniejszym ośrodkiem naszego okręgu południowej Wielkopolski i oczywiste, że parlamentarzysta powinien tutaj mieć swoje biuro. Na pewno w Kaliszu będę bardzo często, natomiast jeżeli chodzi o działanie na rzecz Kalisza to moi poprzednicy – poseł Aleksandrzak i pan Lisowski – powiedzieli, że najważniejsze są kwestie infrastruktury i dróg. Ja powiem trochę inaczej – poważniejszymi problemami kaliszan i całej Polski są skomplikowane prawo, skomplikowane podatki, biurokracja i niesprawne instytucje – to wszystko hamuje rozwój. Musimy uprościć system podatkowy, prawny i zmniejszyć biurokrację, po to żeby się na prawdę rozwijać. Tym powinni zająć się posłowie i parlamentarzyści w Sejmie wszystkich ugrupowań. Nie powinni decydować o tym, jak mamy żyć, tylko dać szansę żyć po swojemu – mówił Adam Szłapka (.Nowoczesna).

Trzeba utrzymać rozwój gospodarki, który od momentu objęcia rządów przez Platformę Obywatelską trwa i polepszać go. Z roku na rok jest coraz lepiej. Powstają nowe drogi. Rozwija się gospodarka, a to doprowadzi do tego, że to Miasto również będzie się rozwijało i młodzi ludzie będą chcieli tutaj wrócić i tutaj mieszkać – powiedziała Magdalena Walczak (Platforma Obywatelska).

Mieszkańcy byli zainteresowani szczególnie losami kaliskiego więzienia i połączeniami komunikacyjnymi. Wkrótce pojawi się film z debaty.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ