Społeczne

Włącz się na ON, czyli kwestionariusz zawodowy według osób z niepełnosprawnością – rozmowa z Iwoną Krzyżak

2024-08-27 17:00:00 Karolina Jurkiewicz

W Polsce pracownicy z niepełnosprawnością stanowią niespełna 30%. To jeszcze mniej niż odsetek zatrudnienia niepełnosprawnych w Europie. O tym, jak się spełnia marzenia, a także o tym, co można zrobić, by usprawnić aktywizację zawodową ON, rozmawiam z Iwoną Krzyżak.

 

Fot.lm.pl
Fot.lm.pl

Swoich gości zaprosiłam do odpowiedzenia na kilka pytań, z których stworzyłam tzw. kwestionariusz zawodowy. No to zaczynamy!

Iwona Krzyżak – redaktor naczelna konińskiego portalu Lokalne Media, była dziennikarka Radia Merkury. Porusza się na wózku.


Fot. lm.pl

Karolina Jurkiewicz: Proszę powiedzieć, czy Pani zawód to od początku była Pani wymarzona praca?

Iwona Krzyżak : Szczerze mówiąc, to był czysty przypadek. Z początku myślałam o innej drodze zawodowej, a stało się inaczej.

Karolina Jurkiewicz : Czy w pracy zawodowej jako osoba z niepełnosprawnością, napotkała Pani jakieś trudności ?

Iwona Krzyżak : Pracowałam jako reporter terenowy dla Radia Poznań, więc to naturalne, że pojawiały się trudności. Jako że poruszam się na wózku, dużym problemem były tu bariery architektoniczne, przede wszystkim schody itp.

Karolina Jurkiewicz: Czy uważa Pani, że powinno osiągać się zamierzone cele pomimo różnych trudności życiowych?

Iwona Krzyżak: Uważam, że powinno się stawiać sobie realne i świadome cele. Należy podkreślić swoje atuty, to, w czym jesteśmy dobrzy i tak zorganizować sobie pracę, by tych ograniczeń było możliwie jak najmniej.

Karolina Jurkiewicz: Jak ocenia Pani sytuację na polskim rynku zawodowym jeżeli chodzi o osoby z niepełnosprawnością?

Iwona Krzyżak: Nie znam za wiele pracujących osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli już są to np. zakłady pracy chronionej, ale takich osób jest w Polsce czy na lokalnym rynku za mało. Natomiast jest też tak, że wiele osób z niepełnosprawnościami nie chce pracować. Jest to związane z tym, że trzeba przemodelować sobie życie, trzeba się ruszyć z miejsca, gdzieś dojechać, a nie każdy ma na to ochotę.

Karolina Jurkiewicz: Jaką radę dałaby pani osobom z z niepełnosprawnością, które poszukują pracy i są na początku swojej drogi zawodowej?

Iwona Krzyżak: Jeśli ktoś chce pracować, to niech to robi, ale stara się być lepszym w jakiejś dziedzinie od innych. Niech dąży do rozwoju, będzie pracowity, ale też słucha  tych mądrzejszych, bardziej doświadczonych. Niech poszerza horyzonty, by stać się lepszym od tych bardziej sprawnych. Nie możesz chodzić? Myśl kreatywnie, twórz z głową, wyróżniaj się w tym temacie, w którym jesteś dobry.

Karolina Jurkiewicz: Co by można było zmienić według Pani, jeżeli chodzi o aktywizację zawodową, zatrudnianie osób niepełnosprawnych?

Iwona Krzyżak: Przede wszystkim umożliwić wszystkim chętnym edukację. Powinny być w pełni dostosowane szkoły i uczelnie. Bez barier architektonicznych. Niezmiernie ważne są systemowe rozwiązania dotyczące asystentów osób z niepełnosprawnościami. Najlepiej mają to rozwiązane kraje skandynawskie. Szczególnie ważna jest tu asystencja osób niepełnosprawnych, a u nas  asystenci działają w ramach projektów. Projekt się kończy, asystent znika.

Karolina Jurkiewicz: To prawda. Dziękuję Pani za wyczerpującą rozmowę.

Iwona Krzyżak: Ja również dziękuję.

 

Kolejny gość już w środę!

                        

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować