Projekt przestrzeni biurowej w modelu pracy hybrydowej. Jak ją dobrze zaplanować?

2024-09-13 15:28:10 Artykuł sponsorowany

Projektowanie przestrzeni biurowej w modelu pracy hybrydowej stanowi odpowiedź na dynamiczne zmiany w sposobie wykonywania zadań zawodowych, które nasiliły się w ostatnich latach. Jeszcze niedawno praca zdalna traktowana była jako pewnego rodzaju przywilej, rzadko dostępny dla pracowników etatowych, którzy swoje obowiązki zazwyczaj realizowali z biura. Taka forma była głównie domeną freelancerów lub osób pracujących na kontrakt. Jednak wybuch pandemii radykalnie przewartościował dotychczasowe podejście do organizacji pracy. Jak zatem podejść do projektowania elastycznych biur hybrydowych, aby sprostać nowym oczekiwaniom?

Zrozumienie potrzeb pracowników

Zrozumienie specyficznych potrzeb pracowników pozwala przekształcić biuro w miejsce, do którego warto przyjeżdżać. Obecne problemy związane z pracą zdalną ujawniają, że domowe warunki pracy często nie spełniają oczekiwań pracowników pod względem wygody i efektywności. Ludzie mierzą się z różnorodnymi frustracjami, takimi jak brak optymalnej przestrzeni do współpracy, ograniczone możliwości dzielenia się zasobami, czy trudności w utrzymaniu pracy zespołowej na wysokim poziomie. 

Przestrzeń biurowa powinna oferować rozwiązania, których zatrudnieni nie mają w domu, takie jak sąsiedztwo stref umożliwiających płynną współpracę i dzielenie się wiedzą. Wykorzystanie elastycznych rozwiązań, takich jak mobilne ścianki biurowe, regulowane biurka czy stoły coworkingowe hushSpot, pozwala na stworzenie miejsca pracy wspierającego różnorodne potrzeby i sposoby pracy. 

Elastyczne i modułowe rozwiązania meblowe

Praca w modelu hybrydowym to przede wszystkim elastyczność, dlatego warto w biurze zadbać o rozwiązania, które umożliwiają łatwą adaptację do dynamicznych sposobów pracy. Elastyczne projektowanie wymaga systemów mobilnych, takich jak przenośne kabiny akustyczne Hushoffice lub ścianki multimedialne na kółkach. Pozwolą one na szybką i skuteczną rekonfigurację przestrzeni biurowej, dostosowując ją do bieżących potrzeb.

W celu zapewnienia prywatności oraz komfortu podczas spotkań, zamiast budowy tradycyjnych sal konferencyjnych, można wykorzystać kabiny akustyczne hushFree.M. Te rozwiązania, zaprojektowane w klasie A, zgodnie z normą ISO 23351-1:2020, oferują odpowiednią izolację akustyczną do spotkań biznesowych czy też nieformalnych rozmów. Budki są mobilne, co pozwala na łatwe dostosowanie ich lokalizacji do bieżących potrzeb zespołów. 

Strefy pracy i ich parametry akustyczne

W biurze hybrydowym należy postawić na integrację i synergiczne działanie różnorodnych stref pracy. Jednocześnie trzeba zadbać o optymalne parametry akustyczne dla każdej z nich. Sukces aranżacyjny zapewni stworzenie przestrzeni biurowej, w której każda strefa wzmacnia funkcjonowanie sąsiednich obszarów, nie zakłócając pracy w nich.

Przestrzenie przeznaczone do rozmów, pracy w skupieniu i dedykowane współpracy powinny zostać zaprojektowane z uwzględnieniem ich unikalnych wymagań akustycznych. W przypadku strefy do rozmów priorytetem jest zapewnienie prywatności mowy. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie ścianek akustycznych lub kabin biurowych. Z kolei lekki gwar w tle w miejscach do spontanicznych interakcji będzie tworzyć bardziej przyjazną atmosferę. 

Projektowanie parametrów akustycznych każdej strefy pracy musi być przeprowadzone z precyzją, aby wspierać jej główną funkcję – od zapewnienia wysokiej izolacji dźwiękowej w miejscach wymagających skupienia, po stworzenie umiarkowanego poziomu tła dźwiękowego w przestrzeniach wspólnych.

Technologia – element łączności między pracownikami zdalnymi i stacjonarnymi

Aby sprostać wyzwaniom organizacji spotkań zarówno osobistych, jak i wideorozmów, firmy powinny zadbać o odpowiednio zaprojektowane obszary przeznaczone do tego celu. Dla menedżerów i pracowników konieczne są prywatne przestrzenie do spotkań. Takie miejsca umożliwiają regularne, bezpośrednie interakcje, poufne rozmowy i dzielenie się pomysłami. 

Wideokonferencje wpisane są w zawodowe obowiązki, dlatego warto z otwartego biura wydzielić odpowiednie, ciche miejsce do współpracy wirtualnej. Dzięki temu pracownicy nie będą zajmować dużych sal konferencyjnych dla pojedynczych rozmów online. Odpowiednim rozwiązaniem do tego celu będą kompaktowe kabiny akustyczne hushFree.SDoskonale sprawdzą się zarówno do dłuższych wideokonferencji, jak i krótkich rozmów telefonicznych z klientami lub współpracownikami

Przestrzenie socjalizacji i nawiązywania kontaktów

Modernizacja przestrzeni socjalnych umożliwia częste i swobodne kontakty towarzyskie, które są niezbędne dla płynnego funkcjonowania pracy hybrydowej. Regularne rozmowy twarzą w twarz sprzyjają lepszemu zrozumieniu między współpracownikami, tworzą atmosferę otwartości i zaufania. Oferują sposób budowania relacji i współpracy, który jest trudny do osiągnięcia w komunikacji wirtualnej. 

Nie należy zapominać, że projekt hybrydowego biura musi uwzględniać potrzeby osób neurodywergentnych i introwertyków. Warto podkreślić, że nadmierny hałas oraz wymóg ciągłej socjalizacji mogą stanowić dla nich barierę utrudniającą efektywną pracę. Kabiny akustyczne zapewnią im przyjazne środowisko do spotkań i pracy w skupieniu. 

Różnorodność stref w biurze hybrydowym dla różnych potrzeb

Firmy dążące do wzrostu zaangażowania pracowników wprowadzają różnorodność w przestrzeni biurowej poprzez wyposażanie i modernizację takich miejsc jak strefy relaksu, przestrzenie do skupienia, miejsca do współpracy i inne udogodnienia. Działania te mają na celu lepsze wsparcie szerokiego spektrum potrzeb pracowników – socjalizacji, koncentracji i rozwijania kreatywności. Biuro hybrydowe powinno stać się miejscem, do którego ludzie chętnie powracają, ponieważ czują, że ich indywidualne potrzeby są rozumiane.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować