„Wielkanoc w sztuce. Ambony kaliskie” - Fotoplastikon

2014-04-09 06:15:00 Ania

Podczas dotychczasowych spotkań w cyklu “Fotoplastikon” mieliśmy okazję, zaglądać do świątyń Kalisza, ale nigdy nie przyglądaliśmy się bliżej poszczególnym dziełom sztuki sakralnej. Czas Wielkiej Nocy zachęca, aby nadrobić zaległość. Prowadzący wykład – Maciej Błachowicz i Anna Tabaka wybrali ambonę – miejsce, z którego przez wieki odczytywano ewangelię i wygłaszano kazania do wiernych.

fot. Łukasz Wolski
fot. Łukasz Wolski

Kolejny wykład z cyklu popularno-naukowych spotkań odbędzie się 27 kwietnia, o godz. 17.00, w sali studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Słowo padające z wysokości miało jeden cel – odmienić duchowo człowieka. W celu wzmocnienia siły odprawianej liturgii, kazalnice bogato zdobiono. Dlatego przedstawiane na nich sceny narracyjne wymagały wiedzy teologa. W swej postaci materialnej ambona była dziełem kilku rzemieślników, od kamieniarza i stolarza, poprzez snycerze do rzeźbiarza i malarza. W efekcie uświęcona przestrzeń otrzymywała dodatkowy ważny akcent – znak rozpoznawalny również dla współczesnych. Zaprezentowanych zostanie sześć, najbogatszych treściowo ambon z kaliskich kościołów: Garnizonowego (pojezuickiego), sióstr nazaretanek (poreformackiego) przy rogatce, ojców jezuitów (pobernardyńskiego), kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Bazyliki św. Józefa, ojców franciszkanów i katedry św. Mikołaja. Historię powstawania kazalnic można także czytać jako opowieść o religijności kaliszan i losach świątyń miasta nad Prosną.
Za: Maciej Błachowicz.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować