Społeczne

Martwe ryby w Parku Przyjaźni

2024-09-20 10:00:00 redakcja@calisia.pl

O sytuacji w Parku Przyjaźni zaalarmowali nas czytelnicy Calisia.pl. Od kilku dni w tamtejszym stawie można było zauważyć śnięte ryby. Pisaliście także o ogromnym fetorze, który unosi się w pobliżu. Miasto zapewnia, że monitoruje sprawę.

zdjęcie czytelnika
zdjęcie czytelnika

Z pytaniami o przyczyny masowego śnięcia ryb zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Kalisza. Karolina Ciupek z Kancelarii Prezydenta potwierdziła, że informacje o problemie dotarły do władz miejskich:

Urząd Miasta Kalisza monitoruje stan stawów znajdujących się w Parku Przyjaźni. Prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb jest okresowy brak tlenu w wodzie (przyducha). Podmiot działający na zlecenie Miasta Kalisza uprzątnął śnięte ryby.

Jakie mogą być przyczyny przyduchy?

1. Wysoka temperatura wody

W ciepłej wodzie poziom rozpuszczonego tlenu jest znacznie mniejszy niż w zimnej. Latem, kiedy temperatura wody wzrasta, tlen rozpuszcza się w mniejszych ilościach, co może prowadzić do niedoboru tlenu. Im cieplejsza woda, tym trudniej organizmom wodnym oddychać.

2. Zakwit glonów

W okresach intensywnego wzrostu glonów, tzw. zakwitu, mogą one zużywać duże ilości tlenu, zwłaszcza nocą, gdy nie zachodzi fotosynteza. Po śmierci glony ulegają rozkładowi, co dodatkowo wyczerpuje tlen w wodzie. Zakwit często jest wywołany nadmiarem substancji odżywczych, takich jak azot i fosfor, które mogą trafiać do zbiorników wodnych z nawozów, ścieków lub w wyniku opadów.

3. Niska cyrkulacja wody

Zbiorniki wodne o małej wymianie wody, takie jak stawy, mogą być bardziej podatne na przyduchę. W takich miejscach tlen nie jest dostarczany do głębszych warstw wody, co prowadzi do jego wyczerpania, zwłaszcza na dnie zbiornika. Brak ruchu wody, spowodowany np. brakiem wiatru, może pogłębiać problem.

4. Zanieczyszczenia organiczne

Wprowadzenie dużej ilości substancji organicznych do wody, np. ścieków, resztek roślinnych czy nawozów, prowadzi do wzmożonych procesów rozkładu. Bakterie rozkładające te substancje zużywają duże ilości tlenu, co może doprowadzić do jego deficytu.

5. Zimowe przyduchy

Zimą, pod lodem, może dojść do tzw. zimowej przyduchy. Gdy powierzchnia wody zamarza, wymiana gazów między wodą a powietrzem jest mocno ograniczona. Rośliny wodne przestają produkować tlen z powodu braku światła słonecznego, a organizmy oddychające tlenem stopniowo wyczerpują jego zapasy. To prowadzi do śmierci ryb i innych organizmów wodnych.

6. Zanieczyszczenie chemiczne

Wprowadzenie do wody toksycznych substancji chemicznych, takich jak pestycydy, może zakłócać naturalne procesy tlenowe w zbiornikach wodnych. Zanieczyszczenia te mogą także bezpośrednio uszkadzać tkanki ryb i zmniejszać ich zdolność do pobierania tlenu.

 

Póki co miasto nie określiło dokładnej przyczyny umierania ryb. Prosimy o zgłaszanie redakcji wszelkich sygnałów, jeśli problem w Parku Przyjaźni będzie się powtarzał. Monitorujemy tę sytuację i będziemy informować o wszelkich nowych ustaleniach i ewentualnych działaniach podejmowanych przez władze miasta.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować