Wielka zbiórka książek – Zaczytani.org i Alior Bank łączą siły!

2019-04-24 14:13:00 red

Zaczytani po raz piąty zbierają książki dla pacjentów szpitali w całej Polsce. Tegoroczna zbiórka jest wyjątkowa ze względu na swój zasięg. Książki można oddawać w ponad 300 punktach zbiórki w 74 miastach w całej Polsce. W akcję włączyło się również ponad 500 placówek oświatowych. Tegoroczną edycję uroczyście rozpoczęła Katarzyna Pakosińska oddając Zaczytanym pierwszą książkę. Partnerem akcji jest także Alior Bank.

Wielka Zbiórka Książek

Dzięki zebranym książkom powstanie 100 bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych oraz centrach aktywności lokalnej. Dodatkowo książki zostaną przekazane do 800-set bibliotek, które powstały w ubiegłych latach.

- W trakcie poprzednich edycji dostawaliśmy wiele zapytań czy planujemy rozszerzyć akcję i stworzyć punkty zbiórek poza 7 głównymi miastami. W tym roku zbiórka obejmie niemalże cały kraj dzięki wsparciu Alior Banku – naszego partnera strategicznego oraz jego pracownikom, którzy koordynują zbiórki książek w wybranych oddziałach Banku – mówi Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji zaczytani.org.

- Bardzo cieszy mnie fakt, że Alior Bank uczestniczy w tak potrzebnej inicjatywie jak Wielka Zbiórka Książek. Liczę, że dzięki zaangażowaniu naszych oddziałów i ich pracowników, zebranych zostanie znacznie więcej książek niż w zeszłych latach, a podopieczni placówek medycznych i opiekuńczych zyskają jeszcze lepszy dostęp do ciekawych lektur – mówi Krzysztof Bachta, prezes zarządu Alior Banku.

Lektury zebrane podczas Wielkiej Zbiórki Książek są wspaniałym narzędziem dla bajkoedukatorów z Zaczytanej Akademii, którzy na co dzień przebywają z dziećmi – podopiecznymi szpitali i domów dziecka.

Zaczytani.org i Alior Bank łączą siły

Znana z Wielkiej Zbiórki Książek Fundacja Zaczytani.org oraz wspierający wyższą kulturę Alior Bank łączą swoje siły, by promować czytelnictwo w Polsce. Dzięki nawiązaniu strategicznej współpracy z Zaczytani.org na rok 2019, bank rozwinie swoje działania w zakresie wolontariatu, fundacja zyskuje natomiast partnera Wielkiej Zbiórki Książek, Zaczytanych Bibliotek oraz innych zaczytanych projektów.

W połowie 2018 roku rozpoczęła się przygoda Alior Banku z Fundacją Zaczytani.org, której misją jest promocja czytelnictwa i edukacja społeczna. To już kolejna inicjatywa Alior Banku w zakresie promowania czytelnictwa, który od czterech lat aktywnie wspiera Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Zeszłoroczne działania zrealizowane z Fundacją Zaczytani.org zakończyły się sukcesem. Dzięki zorganizowanej w Banku zbiórce książek, zapewniono dostęp do literatury wielu osobom w trakcie hospitalizacji. Realizując serię szkoleń z bajkoterapii Alior Bank wsparł niemal pół tysiąca dzieci przebywających w szpitalach, przeprowadzając więcej niż 100 godzin warsztatów czytelniczych. W partnerstwie z Bankiem otworzona została także Zaczytana Ławka Wisławy Szymborskiej.

Strategiczna współpraca

Inicjatywy, które miały miejsce w zeszłym roku przerodziły się w długofalową współpracę. W wyniku połączenia wyższej kultury z pasją i energią zaangażowanych osób, powstał niecodzienny projekt kooperacji biznesu z organizacją pożytku publicznego. Alior Bank został strategicznym partnerem biznesowym Fundacji Zaczytani.org na rok 2019, ale co równie ważne, Fundacja Zaczytani.org stała się strategiczną organizacją NGO dla Alior Banku.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Zaczytani.org nasi pracownicy przekonują się, że książki mają walory terapeutyczne oraz ogromny wpływ na kształtowanie postaw i zachowań. Poprzez uczestnictwo w warsztatach z bajkoterapii wolontariusze Alior Banku nie tylko pomagają podopiecznym szpitali, ale wykorzystują nabyte umiejętności także w gronie swoich bliskich – mówi Wojciech Grabiec, koordynator wolontariatu w Alior Banku.

W tym roku Fundacja przyuczy kolejnych wolontariuszy Alior Banku do roli bajko- i biblioedukatorów (czytających dzieciom oraz dorosłym), którzy będą prowadzić warsztaty dla podopiecznych placówek medycznych oraz domów opieki. W ramach współpracy Alior Bank otworzy trzy nowe Zaczytane Ławki oraz będzie partnerem Wystaw Zaczytanych Ławek w Gdańsku, Krakowie oraz Warszawie. Stworzy także 10 Zaczytanych Bibliotek w placówkach instytucji społecznych na terenie całego kraju oraz mocno zaangażuje się w Wielką Zbiórkę Książek.

Wielka Zbiórka Książek w oddziałach Alior Banku

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, wystartowała Wielka Zbiórka Książek. Potrwa do 26 maja, a jej zasięg obejmie 74 miast. Wielka Zbiórka Książek odbywała się do tej pory w 7 największych miastach Polski, bieżąca edycja to pierwsza tak szeroko zakrojona akcja w jej 5-letniej historii. Wszystko to za sprawą Alior Banku, który zorganizował punkty zbiórek książek w ponad 100 oddziałach na terenie całego kraju. Lista punktów znajduje się na stronie zaczytani.org.

- Bardzo cieszy mnie fakt, że Alior Bank uczestniczy w tak potrzebnej inicjatywie jak Wielka Zbiórka Książek. Liczę, że dzięki zaangażowaniu naszych oddziałów i ich pracowników, zebranych zostanie znacznie więcej książek niż w zeszłych latach, a podopieczni placówek medycznych i opiekuńczych zyskają jeszcze lepszy dostęp do ciekawych lektur – mówi Krzysztof Bachta, prezes zarządu Alior Banku.

- W trakcie poprzednich edycji dostawaliśmy zapytania czy planujemy rozszerzyć akcję
i stworzyć punkty zbiórek poza 7 głównymi miastami. W tym roku zbiórka obejmie niemalże cały kraj dzięki wsparciu Alior Banku – naszego partnera strategicznego oraz jego pracownikom, którzy koordynują zbiórki książek w wybranych oddziałach Banku
– dodaje Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji Zaczytani.org.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ