Kultura

W Kaliszu rozpoczęło się 8 dniowe Święto Teatru - 61. Kaliskie Spotkania Teatralne

2021-09-19 12:29:24 Redakcja@Calisia.pl

W sobotni wieczór, w kaliskim Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego rozpoczął się oficjalnie - już po raz sześćdziesiąty pierwszy - Festiwal Sztuki Aktorskiej Kaliskie Spotkania Teatralne. Inauguracyjnym spektaklem był "Fatalista - Singerowska historia w V aktach" w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego z Warszawy w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Festiwal potrwa przez 8 dni, a o Grand Prix powalczy w tym roku 69 aktorów z całej Polski. Publiczność obejrzy w tym czasie 14 spektakli w wykonaniu największych aktorów polskiej sceny.  

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Spektakl “Fatalista”, który został wybrany na otwarcie tej jednej z największych imprez kulturalnych w kraju -  to adaptacja działa Tadeusza Słobodniaka, polskiego dramaturga, laureata m.in. nagrody Nike.

Widzimy w nim migawki z życia bohemy artystycznej lat trzydziestych w Polsce, które splatają się z losami świata. Widz obserwuje perypetie małżeńskiej pary,  w której odnajduje też ponadczasowe wątki, a czasami nawet rozpoznaje teksty z własnego, współczesnego podwórka.  Trudne i wieloznaczne dialogi odwzorowują epokę i stan związku, kuszony wieloma romansami, wystawianym na próby. Przyglądający się widz chwyta wyszukane poczucie humoru, reaguje, śmieje się, myśli, wyciąga wnioski...   W główne role wcielili się Magdalena Czerwińska i Robert T. Majewski.

Na uwagę zasługuje też gra najmłodszych artystów - trójki nastolatków, dziewczynki i dwóch chłopców: Natalii i  Maksymiliana Zielińskich oraz  Jakuba Stracha,  którzy bardzo naturalnie odegrali swoje role - dzieci przedwojennej, żydowskiej rodziny.

Szczególnie rezolutna wydawała się Natalia, która wcieliła się w rolę córki komunistycznej rewolucjonistki. Była zdecydowanie jedną z najbardziej barwnych postaci tego przedstawienia, która zaskarbiła sobie sympatię publiczności.  

Otwarcia Festiwalu dokonali: wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezydent Kalisza - Krystian Kinastowski i dyrektor kaliskiego Teatru - Bartosz Zaczykiewicz.  Dyrektor Festiwalu wymienił i powitał wszystkich wspierających tegoroczne Wydarzenie - sponsorów, mecenasów, patronów. Wszyscy są też wymienieni w Katalogu, jaki wydano przy okazji 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych z pełnym opisem festiwalowego repertuaru. 

 

Tradycyjnie wybierając Festiwalowe przedstawienia do Kalisza poszukiwałem znakomitych kreacji aktorskich – tłumaczy Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru i Festiwalu. – Swoim kunsztem zachwycają największe gwiazdy, ale również wybitni aktorzy niekoniecznie znani szerokim rzeszom widzów.

Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej to najstarszy i zarazem jeden z  najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce. Do udziału w tegorocznych Spotkaniach Teatralnych zaproszone zostały spektakle sezonu 2020/21 z 11 miast, największych ośrodków, zajmujących szczególne miejsce na teatralnej mapie Polski, ale również piękne spektakle ze scen w mniejszych miastach. Tradycyjnie można spodziewać się występów nie tylko najzdolniejszych adeptów sztuki aktorskiej, ale także wielkich gwiazd sceny. W zeszłorocznej edycji laureatami Grand Prix zostali Katarzyna Figura i Mirosław Baka. 

W tym roku w Kaliskich Spotkaniach Teatralnych o Grand Prix powalczy 69 aktorów i aktorek z całej Polski. Sześćdziesiąta pierwsza edycja jedynego polskiego konkursu aktorstwa potrwa do 25 września. W skład jury tegorocznego Festiwalu wchodzi dwoje teatrologów: Kalina Zalewska i Marcin Zawad oraz dwóch przedstawicieli środowiska aktorsko-reżyserskiego  - Marcin Hycnar i Janusz Łagodziński.  

Szczegółowo o repertuarze piszemy w artykule https://calisia.pl/ruszaja-61-kaliskie-spotkania-teatralne,52682

 
 
Zmiana w Repertuarze: 
 
W związku z wykryciem w zespole Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie przypadków wirusa Covid-19  pokaz spektaklu “Tramwaj zwany pożądaniem”, planowany na czwartek 23 września o godz. 17:30 został odwołany.
 
Aby nie studzić festiwalowych emocji konkursowych zamiast lubelskiego przedstawienia zapraszamy tego samego dnia – w czwartek 23 września o godz. 18:00 – na najnowsze przedstawienie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”.
Zwrot za bilety na „Tramwaj zwany pożądaniem” kupione przez Internet nastąpi automatycznie, natomiast bilety zakupione w Kasie należy zwrócić osobiście (dotyczy to także karnetów).
Bilety na „Dwoje biednych Rumunów…” są do kupienia oddzielnie, w Kasie Teatru oraz przez Internet, w specjalnej festiwalowej cenie 20 zł. Posiadacze karnetów KST są uprawnieni do wstępu na spektakl bez dodatkowych opłat, po odebraniu w Kasie biletu specjalnego.
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 509 742 899, bow@teatr.kalisz.pl) lub Kasą (tel. 62 760 53 14, kasa@teatr.kalisz.pl)
 
Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację, niezależną od organizatorów Festiwalu oraz zaproszonego Teatru. Mamy nadzieję, że wszystkie pozostałe wydarzenia 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych odbędą się zgodnie z planem i bez przeszkód.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować