Społeczne

Kalisz uczcił 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej [zdjęcia, wideo]

2024-05-08 15:00:00 red.

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. W rocznicę zakończenia II wojny światowej jednoczymy się pamiętając o tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W Kaliszu w samo południe, z wieży ratuszowej wybrzmiał hymn państwowy. Główne obchody rozpoczęły się o godz. 14.00, na Głównym Rynku, przed tablicą pamiątkową poświęconą bohaterom I i II wojny światowej.

Uczestniczy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci przed tablicą pamiątkową. Wśród nich byli włodarze miasta, Przewodniczący Rady Miasta, reprezentanci władz województwa wielkopolskiego, reprezentanci parlamentarzystów, służby mundurowe, związki i organizacje kombatanckie, organizacje społeczne, uczniowie kaliskich szkół. 

Uroczystość uświetnił występ muzyczny Wojciecha Pietrzaka, utalentowanego pianisty, ucznia 2 klasy II stopnia Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, który zagrał utwory patriotyczne na fortepianie Cadenza.

8 maja obchodzimy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Eisenhowera w Reims we Francji, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.

Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła ostatecznie II wojnę światową. Niestety, dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała odzyskania wolności. Koniec II wojny światowej krajom Europy Środkowo-Wschodniej, także Polsce, przyniósł sowieckie zniewolenie. Wojna trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa, nazywana wielką. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.

W lipcu i sierpniu 1945 r. w Poczdamie przywódcy Stanów Zjednoczonych, ZSSR i Wielkiej Brytanii ustalili zasady polityki wobec Niemiec. Kapitulacja położyła kres rządom niemieckiej narodowo-socjalistycznej ideologii. W wyniku ustaleń poczdamskich Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a na odzyskanie niepodległości musiała czekać aż do 1989 r.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować