Kultura

Ruszają 61. Kaliskie Spotkania Teatralne!

2021-09-18 14:00:00 red za Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Katarzyna Herman, Danuta Stenka, Jan Englert, Mirosław Zbrojewicz, Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Grzegorz Małecki… W tym roku na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych o Grand Prix powalczy 69 aktorów i aktorek z całej Polski. Sześćdziesiąta pierwsza edycja jedynego polskiego konkursu aktorstwa potrwa od 18 do 25 września na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

61. Kaliskie Spotkania Teatralne
61. Kaliskie Spotkania Teatralne

Co w repertuarze?

61. edycję Festiwalu w sobotę, 18 września, zainauguruje sztuka “Fatalista” (reż. Wojciech Urbański), autorstwa Tadeusza Słobodzianka, laureata m.in. nagrody Nike. W spektaklu Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, w którym romanse bohemy artystycznej lat trzydziestych splatają się z losami świata, zagrają m. in. Magdalena Czerwińska, Robert T. Majewski, Grzegorz Małecki czy Anna Moskal.

Drugiego dnia widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwa przedstawienia: “Kruka z Tower” w reż. Aldony Figury, również z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, oraz “Norę” w reż. Radosława Rychcika z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. “Kruk z Tower”, z gwiazdorską rolą Katarzyny Herman i fenomenalnym Konradem Szymańskim, opowiada o skomplikowanych relacjach matki i jej nastoletniego syna, który po śmierci ojca zagłębia się w przestrzeni Internetu. Rewelacyjny i mądry współczesny dramat przyniosły znakomity spektakl, który z całkiem odmiennych perspektyw mogą przeżyć i dorośli, i młodzież. Prawdziwa pokoleniowa bomba teatralna. “Nora”, autorstwa wybitnego norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena, to historia jak byśmy dziś powiedzieli perfekcyjnej gospodyni domowej, która postanawia sprzeciwić się narzuconym rolom społecznym. Misterne kreacje tworzą: Dorota Androsz, znany kaliskiej publiczności Grzegorz Gzyl, Robert Ninkiewicz, Katarzyna Kaźmierczak i Cezary Rybiński.

Kolejnego dnia Teatr Współczesny w Warszawie dwukrotnie zaprosi widzów na spektakl “Wstyd” Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, mogący poszczycić się prawdziwie gwiazdorską obsadą. Zobaczymy w nim Izę Kunę, Agnieszkę Suchorę, Jacka Braciaka i Mariusza Jakusa. Co ciekawe, spektakl ponownie znalazł się w repertuarze KST – w zeszłym roku pokazy zostały w ostatniej chwili odwołane ze względu na niespodziewaną kwarantannę jednego z wykonawców. Przedstawienie na Scenie Kameralnej zostanie zagrane dwa razy (o godz. 17.00 i 20.00), aby zapewnić miejsca dla wszystkich zainteresowanych widzów. Tego samego dnia o godz. 18.00 w Kinie Centrum odbędzie się przedpremierowy pokaz nagradzanej komedii “Biały potok” w reżyserii Michała Grzybowskiego, wieloletniego aktora kaliskiego teatru. W głównych rolach występują Marcin Dorociński, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki oraz kilkoro aktorów Teatru Bogusławskiego z Agnieszką Dulębą-Kaszą na czele.

We wtorek, 21 września godz. o 18.00 na Scenie Kameralnej “Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w reż. Anny Gryszkówny. Agnieszka Przepiórska wcieli się w rolę Zuzanny Ginczanki – polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, pięknej i utalentowanej ikony przedwojennego świata artystycznego. Tego samego dnia o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatr Narodowy w Warszawie zaprezentuje “Sonatę jesienną” na podstawie słynnego filmu Ingmara Bergmana z 1978 roku. Intymny dramat w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego opowiada historię światowej sławy pianistki, która po wielu latach nieobecności odwiedza córkę na norweskiej prowincji. Na Dużej Scenie zagrają: Danuta Stenka, Zuzanna Saporznikow oraz Jan Englert.

Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia. O godz. 18.00 na Scenie Kameralnej wzruszająca i emocjonalna “Bea” w reż. Andrzeja Bubienia z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Aleksandra Bogulewska zagra żywiołową, pełną humoru postać młodej dziewczyny, która mierzy się z nieuleczalną chorobą, zaś jej opiekunem jest ktoś, kogo nigdy byśmy o taką rolę nie podejrzewali. O godz. 20.45, również na Scenie Kameralnej, nowość na KST – pierwszy w historii konkursowy spektakl improwizowany – “Kryminał improwizowany” z Teatru Komedii Impro z Łodzi.  Spektakl nie opiera się na gotowym scenariuszu, a jedynie na luźnej strukturze – to wybory publiczności kreują świat, nadają role aktorom, a nawet wyznaczają wszystkie elementy przestępstwa. Istny rollercoaster dla wykonawców i – dosłownie – niepowtarzalna frajda dla widzów.

W czwartkowe popołudnie zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zagra “Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa w reż. Kuby Kowalskiego. W kultowym dramacie, rozsławionym legendarną ekranizacją z 1951 roku (z Vivian Leigh i Marlonem Brando w rolach głównych), poznajemy neurotyczną Blanche Dubois, która składa wizytę u młodszej siostry, Stelli, oraz jej męża Stanleya, co prowadzi do wybuchowego zderzenia dwóch światów. Intrygująca inscenizacja, pełna zaskoczeń i nieoczywistych rozwiązań scenicznych w wykonaniu świetnego zespołu. Wieczorem na Scenie Kameralnej spektakl z Teatru Nowego Proxima w Krakowie pt. “Dług” przygotowany przez jedną z gwiazd współczesnej reżyserii, Jana Klatę. Czwórka aktorów – Bartosz Bielenia (znany m.in. z kapitalnej roli w filmie „Boże ciało”),Monika Frajczyk, Maja Pankiewicz i Marcin Czarnik – w energetycznym i eklektycznym widowisku zmierzą się ze zjawiskiem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości.

W piątek na deskach Dużej Sceny “Król Lear” Szekspira w reż. Anny Augustynowicz. Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W tytułowej roli zobaczymy Mirosława Zbrojewicza. Ascetyczną, skupioną realizację klasycznego dramatu szekspirowskiego wyróżnia fakt, że prócz tytułowej roli grają w niej same kobiety. Późnym wieczorem zagrają gospodarze – w konkursie wezmą udział Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki w spektaklu “Czytanie ścian” na podstawie opowiadania Mariusza Szczygła w reż. Rudolfa Zioło.

Ostatniego dnia organizatorzy zaproszą na aż trzy przedstawienia. “On wrócił” Timura Vermesa (reż Robert Talarczyk) z Teatru Śląskiego w Katowicach, czyli tragikomedię o powrocie Adolfa Hitlera do współczesnego świata z brawurową rolą Artura Święsa. “Planeta Małp” Jarosława Murawskiego z wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu, eksplorująca alternatywną wersję rozwoju ludzkości… (reż. Marcin Liber). Oczekiwanie na werdykt jury i zakończenie Festiwalu ubarwi ponowny, pozakonkursowy występ łódzkiego Teatru Komedii Impro w składającym się z kolażu zabawnych gier scenicznych spektaklu “IMPRO BANG!”.

Czteroosobowe jury jak co roku, przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagroda za wybitną rolę epizodyczną, dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy w sobotę, 25 września około godz. 22.30.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które odbywać się będą w namiocie festiwalowym obok głównego gmachu Teatru. Spotkania poprowadzi Hubert Michalak, teatrolog, dramatopisarz, a jednocześnie instruktor i pedagog teatralny. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprasza do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w bufecie teatralnym, gdzie codziennie około godz. 22-23 będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem “Nocna muzyka”.

Festiwalowi jak co roku towarzyszyć będą także wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wystawę prac Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego pod tytułem “Polska Szkoła Kolażu”, na której będziemy mogli podziwiać efekty pracy kilkudniowej rezydencji artystów, wykorzystujących przestrzeń Galerii w charakterze pracowni artystycznej. Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień zaprasza natomiast na wystawę plakatów teatralnych Stasysa Eidrigevičiusa, litewsko-polskiego artysty, związanego z naszym krajem od lat 70., który działa na polu plakatu, ilustracji, rysunku, pasteli, malarstwa i fotografii. Eidrigevičius w swoim dorobku ma realizację prac na zamówienie teatrów z całego kraju, a także dla scen niemieckich i francuskich. Wystawa potrwa od 17 września do 17 października 2021 r.

 

Tańsze bilety dla osób z certyfikatem szczepienia

Ze względu na obecne wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, widownia Teatru może być zapełniona w 75%, przy czym osoby zaszczepione nie wliczają się w limit. Aby w pełni wykorzystać teatralną widownię, a jednocześnie wynagrodzić widzom trud okazywania dodatkowych dokumentów, bilety będą dostępne w dwóch pulach – w standardowej cenie oraz w obniżonej, przeznaczonej dla osób z certyfikatem szczepienia. Certyfikat (wydrukowany lub elektroniczny) trzeba będzie okazać przed wejściem na spektakl. Uwaga: w przypadku braku certyfikatu, widzowie z biletami zniżkowymi nie zostaną wpuszczeni na widownię.

Na “Planetę małp”,  “IMPRO BANG!” oraz uroczyste ogłoszenie werdyktu obowiązuje jeden wspólny bilet, dostępny tylko w Kasie Teatru.  W Kasie będzie można także nabyć wejściówki na spektakle, sprzedawane na 15 minut przed rozpoczęciem przedstawień – dostępność będzie uzależniona od liczby wolnych foteli. Od 24 sierpnia Kasa będzie czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.00–14.00, 15.00–19.00, w sobotę w godz. 15.00–19.00, oraz w niedziele na 2 godziny przed spektaklem.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl.

 

 

epertuar 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Sobota 18.09.2021

  • 18.00 Duża Scena

Tadeusz Słobodzianek „Fatalista" reż. Wojciech Urbański

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

 

Niedziela 19.09.2021

  • 17.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Andriej Iwanow „Kruk z tower" reż. Aldona Figura

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Bilet normalny 90 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 80 zł

 

  • 19.00 Duża Scena

Henrik Ibsen „Nora" reż. Radosław Rychcik

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Bilet normalny 90 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 80 zł

Poniedziałek 20.09.2021

  • 17.00 Scena Kameralna

Marek Modzelewski „Wstyd" (poza konkursem) 

reż. Wojciech Malajkat

Teatr Współczesny w Warszawie

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

 

  • 18.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Pokaz filmu (poza konkursem) 

Biały potok"

reż. Michał Grzybowski

Bilet normalny 10 zł

 

  • 20.00 Scena Kameralna

Marek Modzelewski „Wstyd" reż. Wojciech Malajkat

Teatr Współczesny w Warszawie

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

 

Wtorek 21.09.2021

  • 18.00 Scena Kameralna

Piotr Rowicki „Ginczanka. Przepis na prostotę życia" reż. Anna Gryszkówna

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

  • 20.00 Duża Scena

Ingmar Bergman „Sonata jesienna" reż. Grzegorz Wiśniewski

Teatr Narodowy w Warszawie

Bilet normalny 140 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 130 zł

Środa 22.09.2021

  • 18.00 Scena Kameralna

Mick Gordon „Bea" reż. Andrzej Bubień

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

  • 20.45 Scena Kameralna

Kryminał improwizowany" reż. Jacek Stefanik

Teatr Komedii Impro, Łódź

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

Czwartek 23.09.2021

  • 17.30 Duża Scena

Tennessee Williams „Tramwaj zwany pożądaniem" reż. Kuba Kowalski

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

  • 20. 30 Scena Kameralna

Dług" reż. Jan Klata

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

Piątek  24.09.2021

  • 18.00 Duża Scena

William Shakespeare „Król Lear" reż. Anna Augustynowicz

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy  / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

  • 20.15 Scena Kameralna

Czytanie ścian" wg Mariusza Szczygła reż. Rudolf Zioło

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Bilet normalny 35 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 30 zł

 

Sobota 25.09.2021

  • 17.00 Scena Kameralna

Timur Vermes „On wrócił" reż. Robert Talarczyk

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

  • 19.00 Duża Scena

 Jarosław Murawski „Planeta małp" reż. Marcin Liber

Teatr Polski w Podziemiu, Wrocław

 

IMPRO BANG!" (poza konkursem)  reż. Jacek Stefanik

Teatr Komedii Impro, Łódź

Bilet łączony, dostępny tylko w kasie Teatru: normalny 140 zł/ z certyfikatem szczepienia 130 zł

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować