Społeczne

W Kaliszu powstaną zielone przystanki?

2019-07-08 11:00:00 BK

Zieleni nigdy za wiele, tym bardziej w Kaliszu mogłyby pojawić się nowe nasadzenia i tereny zielone w przestrzeni miejskiej. Radna Karolina Sadowska wyszła z pomysłem stworzenia tzw. zielonych przystanków, które wizualnie robią wrażenie. Czy miasto wprowadzi takie rozwiązania?

www.zieloneprzystanki.pl
www.zieloneprzystanki.pl

Zielone przystanki funkcjonują w wielu europejskich miastach. W Polsce takie rozwiązanie można zobaczyć w Białymstoku czy w Radomiu. Czy sprawdziłyby się też w Kaliszu?

- Zielone przystanki, oprócz swojej niezwykłej atrakcyjności wizualnej, poprawiają bezpieczeństwo ekologiczne w miastach. Wprowadzają dodatkową zieleń do przestrzeni tam, gdzie inne rozwiązania są trudne do zastosowania - mówił radna Karolina Sadowska. - Roślinny dach obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Dodatkowo zatrzymuje do 90 procent spadającego na niego deszczu.

Radna proponuje również, aby pierwszy pilotażowy przystanek powstał przy pl. Jana Pawła II.

- Jak najbardziej wskazane jest tworzenie dodatkowych przestrzeni zielonych na terenie naszego miasta. Jednak koszty zakupu odpowiedniej konstrukcji, wykonania nasadzeń i utrzymania zieleni są niewspółmiernie wysokie w stosunku do spodziewanego efektu - wyjaśnia wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Obecnie na terenie miasta montowane są wiaty, których koszt wynosi od 10 000 zł do 15 000 zł i wymagają one jedynie utrzymania w czystości. Zgodnie z informacją z otwarcia ofert Urzędu Miejskiego w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2019 r., dotyczącą dostawy i montażu trzech wiat przystankowych na terenie ww. miasta wraz z utrzymaniem zieleni przez pierwsze 24 miesiące, koszt jednego zielonego przystanku to 56 527,17 zł._ 

Według szacunków montaż „zielonego przystanku” jest pięciokrotnie droższy od standardowego rozwiązania a jeszcze nie wszystkie przystanki w mieście są wyposażone w wiatę. Trzeba też nadmienić, że koszty zakupu i utrzymania „zielonych przystanków” nie zostały przewidziane w obecnym budżecie Miasta Kalisza.  

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ