Społeczne

W Kaliszu powstaną zielone przystanki?

2019-07-08 11:00:00 BK

Zieleni nigdy za wiele, tym bardziej w Kaliszu mogłyby pojawić się nowe nasadzenia i tereny zielone w przestrzeni miejskiej. Radna Karolina Sadowska wyszła z pomysłem stworzenia tzw. zielonych przystanków, które wizualnie robią wrażenie. Czy miasto wprowadzi takie rozwiązania?

www.zieloneprzystanki.pl
www.zieloneprzystanki.pl

Zielone przystanki funkcjonują w wielu europejskich miastach. W Polsce takie rozwiązanie można zobaczyć w Białymstoku czy w Radomiu. Czy sprawdziłyby się też w Kaliszu?

- Zielone przystanki, oprócz swojej niezwykłej atrakcyjności wizualnej, poprawiają bezpieczeństwo ekologiczne w miastach. Wprowadzają dodatkową zieleń do przestrzeni tam, gdzie inne rozwiązania są trudne do zastosowania - mówił radna Karolina Sadowska. - Roślinny dach obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Dodatkowo zatrzymuje do 90 procent spadającego na niego deszczu.

Radna proponuje również, aby pierwszy pilotażowy przystanek powstał przy pl. Jana Pawła II.

- Jak najbardziej wskazane jest tworzenie dodatkowych przestrzeni zielonych na terenie naszego miasta. Jednak koszty zakupu odpowiedniej konstrukcji, wykonania nasadzeń i utrzymania zieleni są niewspółmiernie wysokie w stosunku do spodziewanego efektu - wyjaśnia wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Obecnie na terenie miasta montowane są wiaty, których koszt wynosi od 10 000 zł do 15 000 zł i wymagają one jedynie utrzymania w czystości. Zgodnie z informacją z otwarcia ofert Urzędu Miejskiego w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2019 r., dotyczącą dostawy i montażu trzech wiat przystankowych na terenie ww. miasta wraz z utrzymaniem zieleni przez pierwsze 24 miesiące, koszt jednego zielonego przystanku to 56 527,17 zł._ 

Według szacunków montaż „zielonego przystanku” jest pięciokrotnie droższy od standardowego rozwiązania a jeszcze nie wszystkie przystanki w mieście są wyposażone w wiatę. Trzeba też nadmienić, że koszty zakupu i utrzymania „zielonych przystanków” nie zostały przewidziane w obecnym budżecie Miasta Kalisza.  

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ