Ujazdowski w Kaliszu

2013-01-23 13:41:00 e.

Kazimierz Ujazdowski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego gościł w poniedziałek w naszym mieście. Polityk podczas wizyty podkreślał, jak ważna jest 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego.

E. Brodnicka
E. Brodnicka
Kazimierz Ujazdowski podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami podkreślał, że nie rozumie decyzji Platformy Obywatelskiej, która odrzuciła jego wniosek o ogłoszenie roku 2013 Rokiem Powstania Styczniowego: - Nie udało się, nie rozumiemy powodów, dla których Platforma Obywatelska zablokowała tę inicjatywę - inicjatywę, o której pamiętał Sejm Republiki Litewskiej, a która nie doczekała się jednoznacznej aprobaty ze strony polskiego parlamentu. Dlaczego czcimy powstanie styczniowe? To jest kwestia szacunku dla przodków, którzy wyjątkowo umiłowali wolność, odrzucili rosyjską niewolę, bez których wysiłku nie byłoby niepodległego państwa polskiego, nie byłoby Polski takiej, jaka jest w chwili obecnej. To jest także kwestia zrozumienia naszych losów. Nie można zrozumieć II Rzeczypospolitej bez powstania styczniowego, nie można zrozumieć Solidarności bez Armii Krajowej. Jeśli mamy być nadal prawdziwym, dojrzałym narodem, który panuje nad swoim losem, to musimy tak jak dojrzałe narody europejskie pamiętać o swojej historii. Nowoczesność nie oznacza odrzucenia historii - mówił Kazimierz Ujazdowski. Według polityka, narody bardziej nowoczesne i zasobne cenią własną tradycję narodową i obchodzą ważne rocznice historyczne - pamiętając również o nacisku na nauczanie historii.
- Bogate narody europejskie właśnie w ostatnich latach budują muzea historyczne. (...) Jeśli chcemy być narodem w prawdziwym tego słowa znaczeniu, wspólnotą, która za siebie odpowiada i sobą kieruje, musimy mieć silną identyfikację z tradycją historyczną, bo w przeciwnym razie zamienimy się w jakąś grupę konsumentów rządzoną przez kogo innego. To jest kwestia programów edukacyjnych, toczymy o toczyliśmy spory o historię w szkole, jest to kwestia niezwykle istotna bo nauczanie historii jest ważnym przedmiotem, który powinien być i w gimnazjum i w liceum potraktowany jako integralny - zarówno dla uczniów idących tokiem podstawowym, jak i rozszerzonym. - dodawał polityk.
Tego samego dnia Kazimierz Ujazdowski wraz z posłem Janem Dziedziczakiem wzięli udział w spotkaniu kaliskiego Klubu Inteligencji Katolickiej pt. "Lekcja z Powstania Styczniowego dla dzisiejszej Polski".

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować