Tłumy kaliszan i biało-czerwone flagi. Przeszedł Marsz Niepodległości [zdjęcia, wideo]

2022-11-11 15:00:00 BK

Długi korowód z biało-czerwonymi flagami, salwa honorowa, składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - Tak mieszkańcy Kalisza uczcili bardzo ważny dla Polski dzień 11 listopada.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

11 listopada odbył się I Kaliski Marsz Niepodległości w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godzinie 10:00 odbyło się oficjalne złożenie wiązanek przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty i znicze składali władze miasta, przedstawiciele Rady Miasta Kalisza, samorządowcy, posłowie, senatorowie, kaliscy radni, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, uczniowie kaliskich szkół.

Wideo ze składania wiązanek kwiatów

O godzinie 11:00 nastąpiła zbiórka na targowisku przy 3 Maja. Stamtąd biało-czerwony korowód z flagami, chorągiewkami przemaszerował przez pl. Jana Pawła II, Kolegialną, Sukienniczą, do pl. Bogusławskiego, gdzie odbyło się zakończenie marszu. 

Sygnałem do wymarszu był wystrzał armatni na cześć Ojczyzny, zorganizowany przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. W kolumnie marszowej znalazły się pododdziały Jednostki Strzeleckiej 4144 Kalisz, Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, reprezentanci klas mundurowych z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, liczna grupa harcerzy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Kalisz, uczniowie szkół, nauczyciele, przybyłe delegacje, mieszkańcy Kalisza i młodzież uczestnicząca w XX Marszu Wolności, organizowanym przez Zarząd Kaliskiego Oddziału PTTK i Oddziału PTH. Biało-czerwony korowód zamykały wozy bojowe, prezentowane przez Stowarzyszenie Strzeleckie „Bellona” oraz wozy strażackie z OSP Dobrzec i Sulisławice.

Podczas przemarszu w ważnych dla Kalisza miejscach, władze miasta złożyły wiązanki kwiatów i znicz pamięci. Uczestnicy zatrzymali się przy pomniku Adama Asnyka, Jana Pawła II oraz przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Posterunki honorowe w tych miejscach wystawili przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej w mundurach Strzelców Kaniowskich, a przy pomniku Adama Asnyka, dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka wystawiła także poczet sztandarowy swojego patrona.

Wideo z przemarszu pod kaliski teatr

Główna uroczystość odbyła się na placu Bogusławskiego i została przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Odbyło się podniesienie flagi na maszt, Apel Pamięci, salwa honorowa i przemówienie prezydenta.

Mimo, że to już 104 lata od odzyskania niepodległości, to warto kolejnym pokoleniom mówić o tej ważnej roli poprzednich. O tą niepodległość musimy cały czas dbać, pielęgnować bo nie jest nam dana raz na zawsze. Myślę, że tego typu marsze i uroczystości mają temu służyć - mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. - O niepodległość musimy dbać, bo widzimy co dzieje się w Ukrainie. Wielu oddaje życie za wolną ojczyznę. My dzisiaj możemy radować się w tym szczególnym dniu.

Wiedzieliśmy, że mieszkańcy czekają na taką imprezę. Jest bardzo dobry odbiór tego wydarzenia. Brakowało takiego marszu w Kaliszu - mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - Zorganizowaliśmy ten marsz wspólnie z organizacjami działającymi w Kaliszu, z grupami historycznymi, szkołami. Cieszę się z udziału młodzieży kaliskiej. Mam nadzieję, że ten marsz wejdzie do tradycji miasta.

Podczas uroczystości prezydent Krystian Kinastowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, Mateusz Przyjazny prezes Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego oraz Anna Narewska, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu wręczyli nagrody uczestnikom XX Marszu Wolności i konkursu historycznego.

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu udział wzięły władze miasta, radni, samorządowcy, władze powiatu kaliskiego i województwa wielkopolskiego, parlamentarzyści, służby mundurowe, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, uczniowie kaliskich szkół, reprezentanci związków kombatanckich.

Nad bezpieczeństwem uczestników i obchodów czuwała Komenda Miejska Policji w Kaliszu oraz Straż Miejska.

Ponadto, 11 listopada o godz. 13:00 w katedrze odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, a o godz. 15:00 Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przeprowadzi grę miejską.

Współorganizatorami obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu byli: Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, Jednostka Strzelecka 4144 Kalisz, Stowarzyszenie Strzeleckie Bellona, Bractwo Rycerskieo Ziemi Kaliskiej, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, komenda i harcerze ZHP kaliskiego Hufca, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Kaliszu, Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Straż Miejska, Orkiestra Dęta Gród nad Prosną, Orkiestra Dęta Dobrzec, Mażoretki i Orkiestra Dęta Wiwat z Żelazkowa.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować