Kultura

Teatralna adaptacja Franza Kafki w 100. rocznicę jego śmierci. „Kolonia karna” od 3 czerwca na Scenie Kameralnej kaliskiego Teatru.

2024-05-30 13:00:00 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu kończy prace nad ostatnią premierą sezonu 2023/2024. „Kolonia karna” to adaptacja porażająco aktualnego opowiadania Franza Kafki z 1914 r. Premiera jest - nietypowo - zaplanowana na poniedziałek 3 czerwca, dokładnie w 100. rocznicę śmierci autora.

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Podróżnik z dalekich, „bardziej cywilizowanych” krajów przybywa na wyspę, która okazuje się kolonią karną. Mimowolnie staje się świadkiem przygotowań do egzekucji. Poznaje oficera czuwającego nad jej przebiegiem, traktującego aparat do jej wykonywania ze szczególnym nabożeństwem, gdyż widzi w nim szczytowe osiągnięcie cywilizacji. Zostaje wciągnięty w opowieść o aparacie i jego tradycji. Jednocześnie poznaje skazańca, który nie zna swojej winy, ani kary, ponieważ w ogóle nie posługuje się przyjętym tu językiem i pilnującego go żołnierza…

To wśród tych czterech postaci rozgrywa się przedstawione w opowiadaniu zdarzenie – zdarzenie, w którym ktoś musi stać się ofiarą…

Krótkie opowiadanie Franza Kafki, które było interpretowane jako obraz terroru XX-wiecznych totalitaryzmów, prorocza opowieść o schyłku kolonializmu lub metaforyczny obraz przejścia od Starego do Nowego Testamentu. Dziś możemy czytać je też jako bardziej pojemną metaforę – obraz społeczeństwa i jego przemian. System prawny, normy moralne i sposób ich egzekwowania przemijają wraz ze zmianą pokoleń i form władzy, ale w centrum opowieści pozostają ludzie – i ci radykalnie progresywni, i ci przywiązani do „starego porządku”, i ci, którzy nie bardzo cokolwiek rozumieją i zupełnie nie zdają sobie sprawy z zachodzących zmian.

Z opowiadaniem związana jest legenda, według której podczas drugiego publicznego odczytu w 1916 roku wiele osób zemdlało, a reszta słuchaczy wyszła zszokowana i oburzona. Dla dzisiejszej widowni tekst nie jest aż tak szokujący, lecz dokładne opisy brutalnego działania „aparatu” mogą być nieodpowiednie dla wrażliwszych osób. Przedstawienie jest polecane od 16 roku życia.

Spektakl reżyseruje Krzysztof Rekowski, znany kaliskiej publiczności z adaptacji opowiadania noblistki Olgi Tokarczuk „Transfugium” z 2019 roku. Za scenografię opowiada Grupa Mixer, muzykę skomponował Sławomir Kupczak, a wideo przygotowuje Emilia Sadowska.

Na deskach Sceny Kameralnej wystąpią aktorzy kaliskiego Zespołu: Zbigniew Antoniewicz, Adam Kupaj, Jakub Łopatka i Wojciech Masacz.

Kolejne pokazy „Kolonii karnej” zaplanowane są na 7, 8 oraz 9 czerwca. Bilety dostępne są w kasie Teatru i online na www.teatr.kalisz.pl.

Na 8 czerwca planowane było spotkanie z serii „Rozmowy na krawędzi sceny”, jednak z przyczyn nienależnych od Teatru, zostało przełożone na wrzesień.

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować