Kultura

Sukces akordeonisty ze Szkoły Muzycznej w Kaliszu

2024-04-24 09:00:00 Magdalena Pacholik

Mikołaj Michalczyk, uczeń Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Kaliszu i Technikum Budowy Fortepianów, zajął III miejsce w najbardziej prestiżowym, Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w Lublinie. Uczeń kl. III konkurował z uczniami klas V i VI (tegorocznymi dyplomantami).

fot.  Agnieszka Piasecka
fot. Agnieszka Piasecka

19 kwietnia b.r. podczas najbardziej prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego zorganizowanego bezpośrednio przez Centrum Edukacji Artystycznej Mikołaj został poddany najwyższej jak dotąd próbie swoich możliwości wykonawczych, odporności psychicznej i dojrzałości scenicznej. W tym roku konkurs skierowany był do uczniów szkół muzycznych II stopnia. W specjalności akordeon odbył się w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie. W tym konkursie nie ma podziału na kategorie, co oznacza, że Mikołaj obecnie uczeń kl. III konkurował z uczniami klas V i VI (tegorocznymi dyplomantami).

Wstępna kwalifikacja uczestników do konkursu odbyła się na etapie weryfikacji bardzo wysoko postawionych wymagań programowych. Zgodnie z regulaminem każdy uczestnik musiał wykonać jasno sprecyzowany repertuar trwający 30-35 min. bez żadnej przerwy. Ostatecznie do konkursu zgłosiło się 19 najlepszych akordeonistów młodego pokolenia z Polski. Uczestników oceniało zacne grono jurorskie reprezentowane przez największe autorytety w dziedzinie akordeonistyki, profesorów akademickich, doświadczonych pedagogów, kompozytorów i wybitnych muzyków. Pięcioosobowej komisji przewodniczyła prof. dr hab. Elwira Śliwkiewicz – Cisak (Lublin). Członkami jury byli również: prof. dr hab. Bogdan Dowlasz (Łódź), prof. dr hab. Jerzy Kaszuba (Bydgoszcz), prof. dr hab. Jerzy Mądrawski (Kielce) i prof. dr hab. Paweł Paluch (Kraków). Zgodnie z regulaminem jury nie mogło przyznać miejsc ex aequo. W ostatecznej klasyfikacji Mikołaj Michalczyk zajął III miejsce, co było ogromnym i bardzo miłym zaskoczeniem zarówno dla ucznia jak i pedagoga.

W ogóle nie spodziewałem się takiego werdyktu. Pracowałem na ten efekt z moim pedagogiem bardzo długo i ciężko. Zajęcie III miejsca w konkursie o najwyższej randze w Polsce to spełnienie moich marzeń – powiedział Mikołaj.

Werdykt tego najbardziej prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu ma dla Mikołaja szczególne znaczenie, bowiem pozycjonuje go bardzo wysoko w rankingu najlepszych akordeonistów młodego pokolenia w Polsce.  

Mikołaj Michalczyk jest rodowitym Wieruszowianinem i absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Kępnie w klasie akordeonu p. Sławomira Mocha. Od września 2021 r. kontynuuje naukę u tego samego nauczyciela w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Kaliszu i równocześnie uczęszcza do Technikum Budowy Fortepianów – jedynej szkoły w Polsce i zarazem jednej z trzech na świecie, przygotowującej w profesjonalny sposób fachowców do pracy w zawodzie stroiciela i korektora instrumentów klawiszowych. Od początku swojej muzycznej edukacji Mikołaj przejawiał niebywały talent do gry na instrumencie, który był weryfikowany podczas wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej w tym rekomendowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak dotąd Mikołaj zgromadził na swoim koncie imponujący dorobek artystyczny – sześćdziesiąt nagród za zajęcie najwyższych miejsc, zdobycie wyróżnień i tytułów Laureata. Szczególne miejsce wśród osiągnięć Mikołaja zajmuje II Nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza w Sierpcu w 2022 r. i Nagroda Grand Prix podczas XXVIII Słupeckich Spotkań Muzycznych. Oprócz udziału w wielu konkursach Mikołaj prowadzi również bogatą działalność koncertową. W grudniu 2023 r. wystąpił w koncercie z cyklu „Młoda Katedra Akordeonu” w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Za swoje osiągnięcia otrzymał jak dotąd wiele nagród i wyróżnień, w tym najważniejsze – stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować