Społeczne

Spotkania algiersko-polskie w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Okazja do wymiany doświadczeń biznesowych i współpracy firm

2023-03-13 14:30:00 BK

W dniach od 10 do 17 marca w naszym mieście odbywa się wizyta Algerian Youth Association SKIKDA połączona z Misją Gospodarczą firm Algierskich w Kaliszu. 13 marca Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się konferencja Inaugurująca to wydarzenie. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Przypomnijmy, że Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości przystąpił do międzynarodowego projektu tworzenia Inkubatora w Skikidzie (to miasto w północno-wschodniej Algierii i port nad Morzem Śródziemnym. Jest stolicą prowincji Skikda i dystryktu Skikda), wraz z Algerian Youth Association جمعية الشباب الجزائري ze Skikdy w Algierii.

Pracownicy Fundacji zostali zaproszeni w ubiegłym roku na wizytę otwierającą projekt w Skikdzie, który tworzony jest przy wsparciu Polskiej Ambasady RP w Algierze, Polska Agencja Inwestycji i Handlu - PAIH oraz Algierskich przedsiębiorców.
 
Założeniem projektu jest wymiana wiedzy i doświadczeń ze Stowarzyszeniem AYA, które jest na drodze tworzenia Inkubatora Przedsiębiorczości w Skikdzie. Zespół entuzjastycznych, młodych przedsiębiorców i osób które chcą rozpocząć działalność gospodarczą pragną skorzystać z naszej wiedzy i uniknąć wielu pomyłek już na etapie tworzenia Inkubatora. Ich zamierzeniem jest przystosowanie budynku do potrzeb wynajmu powierzchni, realizacja szkoleń dedykowanych młodym firmom oraz świadczenie usług doradczych z zagadnień ekonomicznych i zarządzania przedsiębiorstwem. 15 grudnia 2022 w Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości w Kaliszu zorganizowana została Misja Gospodarcza Firm z Algierii. Do Kalisza przyjechała grupa 7 przedsiębiorców z Algierii, chętnych do rozmów i współpracy z polskimi firmami. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/przedsiebiorcy-z-algierii-przyjada-do-kalisza-jestes-zainteresowany-wspolpraca-przyjdz-na-spotkanie,59864
 
W dniach od 10 do 17 marca w naszym mieście odbywa się wizyta Algerian Youth Association SKIKDA połączona z Misją Gospodarczą firm Algierskich w Kaliszu. 13 marca Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się konferencja Inaugurująca to wydarzenie. 
 

Uczestników powitała Zuzanna Szczudlik – Prezes Zarządu Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Następnie głos zabrała Ewa Niemier - III Sekretarz, Ambasada RP, Algieria oraz dr hab. Maciej Klósak – Polska Agencja Inwestycji i Handlu – Inicjator projektu powołania Inkubatora Przedsiębiorczości w Skikdzie na przykładzie Inkubatora Przedsiębiorczości w Kaliszu.

- Historia współpracy z algierskimi przedsiębiorcami i Stowarzyszeniem ma swoje korzenie w naszym dziale agencji, kiedy w ubiegłym rok temu udało nam się sprowadzić pierwszą małą misję Algierczyków do Polski, żeby powstały również efekty finansowe. Sytuacja w lutym 2022 sprawiła, że Kaliski Inkubator był w Algierii. Działalność z Algierią cały czas trwa. Jesteśmy na misji, w której udział będzie brał Minister Spraw Zagranicznych Polski i Minister Rolnictwa. To pierwsza misja od wielu lat tak wysokiego szczebla z komponentem gospodarczym - mówił  dr hab. Maciej Klósak – Polska Agencja Inwestycji i Handlu – Inicjator projektu powołania Inkubatora Przedsiębiorczości w Skikdzie na przykładzie Inkubatora Przedsiębiorczości w Kaliszu. - Wydarzenie w Kaliszu jest działaniem równoległym szerszego kontekstu. Algiera jest krajem, który w 2021 roku był pierwszym afrykańskim importerem dóbr i usług z Polski. To pokazuje, że współpraca z Algierczykami nie jest taka trudna.

Prelekcje wygłosili Omar Saoudi – były Vice-Prezes Zarządu Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, który opowiedział uczestnikom o utworzeniu Inkubatora Przedsiębiorczości w Kaliszu w roku 1993, o zrealizowanych projektach i działaniach.

- Wszystko zaczęło się w Kaliskim Inkubatorze. Wraz z kolegą Piotrem Sadowskim zrealizowaliśmy ten projekt od podstaw. Byliśmy pracownikami Urzędu Miasta w Kaliszu. Wówczas prezydentem Kalisz był Wojciech Bachor. Prezydent dostał zaproszenie do Warszawy na konferencję dotycząca inkubatorów. Prezydent przyszedł do nas i powiedział, że nie ma czasu jechać do Warszawy - opowiadał Omar Saoudi. - Przyjechaliśmy z Warszawy i podjęliśmy dyskusję co zrobić, żeby wygrać konkurs na otwarcie inkubatora. Musiał być dobrze zrobiony projekt, dobrze uzasadniony. Ponadto trzeba było mieć budynek. Poszliśmy do prezydenta i okazało się, że projekt jest w porządku i są na to odpowiednie środki, ale budynku miasto nie miało. Zaczęliśmy chodzić po mieście i szukać budynku. Szukaliśmy kilka tygodni. Trafiliśmy tutaj do budynku po Kalimecie, który splajtował. 

Były Vice-Prezes Zarządu Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości przekazał uczestnikom doświadczenie związane z kaliską fundacją, niezbędne do startu i dobrego funkcjonowania Inkubatora, który ma powstać w Algierii.

- W Algierii brakuje szkoleń, brakuje organizatorów szkoleń, jeżeli ktoś ma firmę a nie szkoli się to szybko zostanie w tyle. Inkubator może wypełnić tę lukę. Ważna jest koncentracja przez kilka lat na jednym celu, na rozwoju przedsiębiorczości. Innowacje, technologie powinno się zostawić na później. Algieria należy do sąsiadów Unii Europejskiej. Realizuje politykę sąsiedztwa. Komisja Europejska finansuje różnego rodzaju przedsięwzięcia. Inkubator może przekazać swoje doświadczenie przedsiębiorcom w Algierii. Należy szukać zewnętrznego finansowania z miasta, Urzędu Marszałkowskiego, Unii Europejskiej. Inkubator w Algierii będzie narzędziem do realizacji dobrych projektów, które pomogą w rozwoju przedsiębiorczości, wspomogą młodych przedsiębiorców. W ramach Komisji Europejskiej są różne programy. Muszą korzystać z tych możliwości i składać odpowiednie wnioski. 

Zuzanna Szczudlik Prezes Zarządu Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości opowiedziała o obecnych działaniach Inkubatora przedsiębiorczości w Kaliszu.

Firma Kenay, lokator Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości  podzieliła się doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Inkubatorze.

Małgorzata Spychalska z Akademii Kaliskiej poruszyła temat: Inkubator Akademicki przy Akademii Kaliskiej – rola i zadania.

W ramach wizyty Algerian Youth Association SKIKDA połączonej z Misją Gospodarczą firm Algierskich w Kaliszu odbędzie się prezentacja Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, szkolnie na temat Zarządzania projektem, polsko-algierskie warsztaty dotyczące przeniesienia dobrych praktyk w funkcjonowaniu Polskich Inkubatorów na realia algierskie.

15 marca o godzinie 16:00 w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbędą się warsztaty cz. I – Business Model Canvas i metody Design Thinking jako metody nowoczesnego zarządzania organizacją.

W wydarzeniu udział wezmą:

Łukasz Kowalski – przedstawiciel lokalnego biznesu

Aleksandra Kasprzak – Koordynator Ośrodka Współpracy Europejskiej, Ośrodek Enterprise Europe Network

Ewa Niemier – III Sekretarz Ambasada RP w Algierze – kilka zdań na temat wsparcia Ambasady RP w procesie wchodzenia firm na rynek Algierski

Dr hab. Maciej Klósak – Polska Agencja Inwestycji i Handlu– kilka zdań na temat roli Agencji i jej wsparcia dla polskich firm w procesie wchodzenia i funkcjonowania firm na rynku Marokańskim i Algierskim. Kilka dobrych przykładów wejścia polskich podmiotów na tamtejsze rynki.

Odbędzie się spotkanie Kaliskiego Klubu Biznesu, Młodych Przedsiębiorców z Algierii oraz delegacji firm algierskich zainteresowanych nawiązaniem współpracy handlowej z polskimi przedsiębiorcami.

Wygłoszona zostanie prelekcja na temat różnic kulturowych pomiędzy Polską i Algierią – jak uczynić z nich atut w osiąganiu sukcesów we współpracy oraz odbędą się spotkania bilateralne pomiędzy algierskimi firmami i przedsiębiorcami z Wielkopolski.

16 marca odbędą się warsztaty cz. II – Business Model Canvas i metody Design Thinking jako metody nowoczesnego zarządzania organizacją.

17 marca zaplanowana jest wizyta studyjna w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i ośrodku Enterprise Europe Network w Toruniu. Przykład prowadzenia Inkubatora Technologicznego w ośrodku Akademickim i realizacji projektów międzynarodowych.

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować