Społeczne

Spółdzielnia chce wyciąć drzewa na osiedlu Asnyka. Nie wszyscy mieszkańcy to popierają. "Nie dajmy się zabetonować"

2019-09-17 13:30:00 Błażej Krawczyk

Spółdzielnia mieszkaniowa osiedla Asnyka planuje wycinkę 7 drzew - 3 topoli, 3 śliw i 1 jarzębiny. Mają one zagrażać innym obiektom, przechodniom i dzieciom na placu zabaw. Wnioskowali w tej sprawie zarówno przedstawiciele administracji jak i lokatorzy. Są jednak mieszkańcy, którzy stanowczo sprzeciwiają się wycince roślin, których w mieście jest coraz mniej. Wystosowali protest.

fot. Czytelniczka
fot. Czytelniczka

Mieszkańcy os. Asnyka zostali poinformowani o planowanej wycince drzew przy ul. Ostrowskiej 64, Serbinowskiej 33 i Marii Konopnickiej 9-13. Są to 3 topole, 3 śliwy i 1 jarzębina. Spółdzielnia mieszkaniowa złoży wniosek do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza w tej sprawie. 

- Jedne drzewa znajdują się w obrębie placu zabaw, któremu zagrażają, a kolejne przy siedzibie totalizatora sportowego. Właściciel tej działalności zgłaszał nam problem. Kolejne drzewa doprowadzają do uszkodzenia chodnika - wyjaśniał przedstawiciel Administracji osiedla Asnyka. - Mamy również zgłoszenie od mieszkańca przy ul. Polnej, że sosny znajdują się blisko jego balkonu a gałęzie uderzają w okna. Wycinka drzew jest więc uzasadniona, nie są to nasze samowolne działania - dodaje.

O pozwoleniu na wycięcie zadecyduje Urząd Miasta.

Plany spółdzielni mocno zaniepokoiły niektórych mieszkańców, którzy przygotowali cichy protest, rozwieszając apel do wszystkich zainteresowanych by wyrazić swój sprzeciw. 

- Spółdzielnia mieszkaniowa osiedla Asnyka planuje wyciąć siedem drzew podając bzdurne argumenty, że przez te drzewa mamy nieporządek i zbędne owady. Próbuję dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców byśmy wspólnie sprzeciwili się wycince drzew! - mówi jedna z mieszkanek osiedla. Przygotowałam plakaty informujące o całej sytuacji, rozwiesiłam je w nocy na osiedlu, jednak już rano wszystkie by usunięte! Człowiek nie pamięta że jest częścią przyrody, że bez przyrody nie będzie życia. Drzewa oczyszczają powietrze, na ich liściach gromadzą się zanieczyszczenia, dają schronienie ptakom, chronią przed upałami. Ratujmy drzewa, nie dajmy się zabetonować!

Sprawę komentuje przedstawiciel Administracji osiedla Asnyka.

- Jest osoba, która nie zna dokładnie tematu i organizuje protest wywieszając odręczne pisma na klatkach schodowych oraz w sklepie przy ul. Ostrowskiej. Oczywiście osoby, których nie dotyczy bezpośrednio problem z drzewami będą przeciwne wycince, to jest naturalne.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ