Społeczne

Spółdzielnia chce wyciąć drzewa na osiedlu Asnyka. Nie wszyscy mieszkańcy to popierają. "Nie dajmy się zabetonować"

2019-09-17 13:30:00 Błażej Krawczyk

Spółdzielnia mieszkaniowa osiedla Asnyka planuje wycinkę 7 drzew - 3 topoli, 3 śliw i 1 jarzębiny. Mają one zagrażać innym obiektom, przechodniom i dzieciom na placu zabaw. Wnioskowali w tej sprawie zarówno przedstawiciele administracji jak i lokatorzy. Są jednak mieszkańcy, którzy stanowczo sprzeciwiają się wycince roślin, których w mieście jest coraz mniej. Wystosowali protest.

fot. Czytelniczka
fot. Czytelniczka

Mieszkańcy os. Asnyka zostali poinformowani o planowanej wycince drzew przy ul. Ostrowskiej 64, Serbinowskiej 33 i Marii Konopnickiej 9-13. Są to 3 topole, 3 śliwy i 1 jarzębina. Spółdzielnia mieszkaniowa złoży wniosek do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza w tej sprawie. 

- Jedne drzewa znajdują się w obrębie placu zabaw, któremu zagrażają, a kolejne przy siedzibie totalizatora sportowego. Właściciel tej działalności zgłaszał nam problem. Kolejne drzewa doprowadzają do uszkodzenia chodnika - wyjaśniał przedstawiciel Administracji osiedla Asnyka. - Mamy również zgłoszenie od mieszkańca przy ul. Polnej, że sosny znajdują się blisko jego balkonu a gałęzie uderzają w okna. Wycinka drzew jest więc uzasadniona, nie są to nasze samowolne działania - dodaje.

O pozwoleniu na wycięcie zadecyduje Urząd Miasta.

Plany spółdzielni mocno zaniepokoiły niektórych mieszkańców, którzy przygotowali cichy protest, rozwieszając apel do wszystkich zainteresowanych by wyrazić swój sprzeciw. 

- Spółdzielnia mieszkaniowa osiedla Asnyka planuje wyciąć siedem drzew podając bzdurne argumenty, że przez te drzewa mamy nieporządek i zbędne owady. Próbuję dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców byśmy wspólnie sprzeciwili się wycince drzew! - mówi jedna z mieszkanek osiedla. Przygotowałam plakaty informujące o całej sytuacji, rozwiesiłam je w nocy na osiedlu, jednak już rano wszystkie by usunięte! Człowiek nie pamięta że jest częścią przyrody, że bez przyrody nie będzie życia. Drzewa oczyszczają powietrze, na ich liściach gromadzą się zanieczyszczenia, dają schronienie ptakom, chronią przed upałami. Ratujmy drzewa, nie dajmy się zabetonować!

Sprawę komentuje przedstawiciel Administracji osiedla Asnyka.

- Jest osoba, która nie zna dokładnie tematu i organizuje protest wywieszając odręczne pisma na klatkach schodowych oraz w sklepie przy ul. Ostrowskiej. Oczywiście osoby, których nie dotyczy bezpośrednio problem z drzewami będą przeciwne wycince, to jest naturalne.

 

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ