Kultura

„Smaki Dziedzictwa” czyli Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 – Urodziny Tarasina

2021-09-14 20:00:00 red

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa miała swoją wyjątkową odsłonę w przestrzeni Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. 

fot. MW
fot. MW

Narodowy Instytut Dziedzictwa jako hasło przewodnie tegorocznych wydarzeń zaproponował: „Smaki Dziedzictwa”. Smakowanie to też przeżywanie, doznawanie wrażeń, na które składać się mogą „smaki” muzyczne, plastyczne, literackie, ale oczywiście także te związane bezpośrednio z kulturą wspólnego stołu. EDD były okazją świętowania 95 urodzin Jana Tarasina - malarza, grafika, teoretyka sztuki – który przyszedł na świat 11 września 1926 roku w Kaliszu. Święto patrona było okazją by słowo „smak” odmienić na wiele sposobów. A skoro urodziny, to pojawił się tort i wypieki kaliskie, wytwarzane przez lokalnych cukierników.
Pierwszą propozycją w programie był Hyde Park pt. SMAKI SZTUKI. Otwarte spotkanie, na którym każdy mógł zaprezentować przyniesione przez siebie dzieło sztuki lub jego reprodukcję.

Kolejna propozycją tego dnia, był warsztat sitodruku pt. ALFABET SZTUKI, podczas którego każdy uczestnik mógł nadrukować fragment pracy Jana Tarasina na koszulkę, lnianą torbę lub inną tkaninę metodą sitodruku.

Wieczorem organizatorzy zaproponowali swoim gościom, przegląd katalogów oraz płyt cd, które powstały w Galerii w okresie ostatnich dwóch lat i towarzyszyły wystawom oraz wydarzeniom. Po raz pierwszy zaprezentowano audiobook pt. „Ciemność i pleśń” według opowiadania Stanisława Lema w aranżacji Łukasza Glapki i Wojciecha Masacza, a także przypomniano zapis koncertu Tomka Wolffa „Happy End”. Obu tych płyt można było posłuchać, w specjalnie zaaranżowanym w tym celu, kąciku.

Akcentem zamykającym świętowanie był nocny WINYL HYDEPARK – SMAKI MUZYKI.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ