Edukacja

Rusza Kaliski Tydzień Nauki! Co będzie się działo?

2023-10-03 10:30:00 BK

Przed nami Kaliski Tydzień Nauki, w ramach którego odbędzie się szereg wydarzeń i dni otwartych. 6 października odbędzie się kolejna edycja Nocy Zawodowców i po raz pierwszy Dzień Naukowców - pełne inspiracji, odkrywania własnych pasji i zainteresowań wydarzenia dla przedszkolaka, ucznia, nauczyciela i rodzica. Spotykamy się w Szkolnej Hali Sportowej Olimpia w Kaliszu przy ul. Rzemieślniczej 6. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Ogromnie cieszę się, że mogę zaprosić mieszkańców, szczególnie młodzież na Noc Zawodowców 6 października. To co my zauważamy, jeżeli chodzi o połączenie nauki, biznesu, praktyki, doświadczeń to, że młodzież klasyfikujemy na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Kinestetyków jest około 37 procent i wydaje mi się, że dzisiejsza edukacja powinna wyjść na przeciw młodemu człowiekowi. Wiedza encyklopedyczna jest bardzo istotna i dostęp do niej jest dużo łatwiejszy, ale młodzież poszukuje, dotyku, doświadczeń, rozmów, spotkań, komunikacji, szuka swojego mistrza, chce przy nim się rozwijać. Wszelkie inne treści jest w stanie znaleźć w internecie i w książkach - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. 

Uczniowie kl. 7 i 8 szkół podstawowych z terenu powiatów: m. Kalisz, p. kaliskiego, p. pleszewskiego, p. jarocińskiego, p. ostrzeszowskiego wezmą udział w Grze Zespołowej „ZAWODOWY EXPRESS”. W ramach gry uczniowie wykonają ZADANIA W SIEDZIBACH LOKALNYCH RZEMIEŚLNIKÓW/FIRM oraz zmierzą się z zadaniami przygotowanymi dla nich w dniu finału 6 października w Kaliszu.

Finał NOCY ZAWODOWCÓW odbędzie się w piątek - 6 października w Szkolnej Hali Sportowej Olimpia w Kaliszu, gdzie poznamy zwycięskie DRUŻYNY. W godzinach od 17:00 do 20:00 na uczestników czekać będzie moc atrakcji, pokazy zawodowców, a także występy artystyczne.
 

- Przygotowaliśmy szereg pokazów zawodowych, elektrycznych, mechatronicznych, cukierniczych, fizjoterapeutycznych, kosmetycznych, gastronomicznych, fryzjerskich, krawieckich w bardzo szerokim wydaniu. Czeka na Was konkurs "międzypokoleniowa bitwa na umiejętności", która będzie realizowana na stoiskach kaliskich szkół kształcących zawodowo. Będzie też wystawa i pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego przygotowane przez Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego - mówiła Magdalena Secura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Kształcenia. - Odbędą się 3 występy artystyczne - Vanessy Power Kujawiak, finalistki programu You Can Dance, a pod koniec imprezy wystąpią młodzi artyści z Kalisza - Julia Podolska Nieporadna, utalentowana 18-letnia wokalistka oraz Eliasz, młody artysta z Kalisz, współpracujący m.in. z O.S.T.R.

Gra odbywać będzie się etapami. Rozpocznie się 2 października, a zakończy w dniu finału 6 października w Kaliszu.
 
ZGŁOŚ Drużynę: https://tiny.pl/cdf2c
REGULAMIN wydarzenia: https://tiny.pl/cdkzk
 
W ramach Kaliskiego Tygodnia Nauki odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących! - II Gala Rzemiosła, Dzień otwarty w Wytwórni Kreatywności w Kaliszu, Dzień otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu, Porozmawiajmy o zawodach – dzień otwarty w Związku Rzemieślników Cechowych w Kaliszu, 5-lecie powstania Sieci Przedszkoli Ekologicznych w Kaliszu. 
 
- Dążymy do tego aby tak wspaniała oferta edukacyjna Uniwersytetu Kaliskiego była komplementarna i by mody człowiek mógł kolejne kroki swojego rozwoju realizować na naszym Uniwersytecie. Mam nadzieję, że to nasze współdziałanie przyczyni się do tego, że młodzi ludzie będą zostawać w naszym mieście, będą mogli zdobyć dobre wykształcenie na poziomie średnim, licencjackim, magisterskim. W naszym Uniwersytecie będą mogli się doktoryzować i zdobywać habilitacje. Cała ta ścieżka kariery jest możliwa u nas w Kaliszu - mówił kanclerz Uniwersytetu Kaliskiego Grzegorz Szymański. 
 
- Jednym z głównych założeń Wielkopolskiego Klastra Lotniczego jest promowanie i wspieranie edukacji. Robimy to w ramach Klastra ale też w zeszłym roku zaprosiliśmy do Kalisza i utworzyliśmy Oddział Fundacji Wspierania Edukacji. Doprowadził on do otwarcia Wytwórni Kreatywności na Kampusie w Kościelnej Wsi. Działamy również w ramach programu Odlotowej edukacji dla uczniów klas  4 - 6 szkół podstawowych - mówił Sławomir Zdyb, dyrektor Meyer Tool Poland, Wielkopolski Klaster Lotniczy. 
 
- Kaliskie rzemiosło, które pragnie zaprezentować się na tych wydarzeniach, promujących zawody rzemieślnicze. Już 3 października odbędzie się II Gala Rzemiosła, podczas której będziemy pasować nowych uczniów szkół branżowych kształcących się w zawodach rzemieślniczych, przyjąć ich godnie do naszego grona a także wyróżnić ponad setkę uczniów, którzy zdali już egzaminy czeladnicze - mówił Maciej Całka, Podstarszy Cechu Rzemiosł Budowlanych i RóżnychMaciej Całka. - Zarówno w Nocy Zawodowców  jak inne wydarzenia w Kaliszu włączamy się od ponad 5 lat i cieszymy się, że w naszym mieście jest taki dobry klimat współpracy wszystkich instytucji. 
 
Dzień Naukowca odbędzie się 6 października w godzinach od 10:00 do 15:00.
 
- Będzie bardzo dużo ciekawych wydarzeń, przede wszystkim stoisk naukowych szkół średnich. Zapraszamy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i rodziców - mówiła Ewelina Dudek, Naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu. - Będzie dużo ciekawych pokazów chemicznych, fizycznych, astrologicznych, połączenie matematyki i muzyki z wykorzystaniem googli VR, zajęcia logistyczne, florystyczne, obróbki drewna, samoobrony, strojenie fortepianów, pokazy fryzjerskie.
 
Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych, jednak przygotowane przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych.

Dzień Naukowca – 06.10.2023 g. 10.00-15.00

 • stoiska naukowe kaliskich szkół średnich;
 • prezentacja działań Klubów Młodych Odkrywców;
 • pokazy: chemiczne, fizyczne, astrologiczne, matematyczne i muzyczne z zastosowaniem gogli VR, druku 3D, logistyczne, florystyczne, obróbki drewna, weterynaryjne, samoobrony, kaligrafii, lingwistyczne, synchroniczny pokaz kelnerski i cukierniczy, fryzjerski, strojenia fortepianów, robotyki, programowania, trening umiejętności społecznych, musztra paradna, itp.;
 • doświadczenia, eksperymenty i zabawy naukowe od nauk ścisłych i przyrodniczych po nauki humanistyczne i językowe;
 • nowe technologie i innowacje w oświacie;
 • warsztaty Wytwórni Kreatywności – kreatywne zadania wykorzystujące umiejętności manualne i wyobraźnie przestrzenną, eksperymenty i doświadczenia dla każdego;
 • stanowiska naukowe Uniwersytetu Kaliskiego;
 • symulator lotu samolotem, tunel aerodynamiczny, model sterowania płatowcem, i wiele innych interaktywnych zajęć i pokazów naukowych.

Noc Zawodowców – 06.10.2023 g. 17.00-20.00

 • występy Artystyczne: Vanessy Power Kujawiak (ok. godz. 17:45), Julia Podolska, Eliasz (ok. godz. 18.30);
 • pokazy rzemieślników: mechaniki i diagnosta samochodowy, cukiernik, piekarz, stolarz, hydraulik, elektryk;
 • interaktywne stoiska współorganizatora Wielkopolskiego Klastra Lotniczego firmy Pratt & Whitney  Kalisz  Sp. z o. o.;
 • między innymi: Symulator lotu samolotem F-35, Symulator lotu szybowcem, Model sterowania płatowcem, Tunel Aerodynamiczny, Alfabet Morse’a, Walizka żyroskopowa, Strefa wirtualnej rzeczywistości, Strefa konstruktora;
 • na stoiskach szkół zawodowych atrakcyjne pokazy: krawieckie, fryzjerskie, kosmetyczne, fizjoterapeutyczne, gastronomiczne i cukiernicze,  nowoczesna obróbka drewna i metalu na miarę XXI wieku, pojazdy mechaniczne i elektryczne, roboty, rzeczywistość wirtualna i pokazy audiowizualne;
 • stoiska instytucji ściśle powiązanych z edukacją takich jak Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Książnica Pedagogiczna, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Fundacja RIKO, Wytwórnia Kreatywności, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Europe Direct;
 • dla młodzieży zainteresowanej klasami mundurowymi wspólnie z Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego w Kaliszu - wystawa i pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego.

Imprezie towarzyszą liczne wydarzenia Kaliskiego Tygodnia Nauki:

 • II Gala Rzemiosła - 03.10.2023 g. 12.00, w ZSZ im. Zesłańców Sybiru przy ul Wąskiej 13 - oficjalna inauguracja Kalskiego Tygodnia Nauki – org. CRzBiR.
 • Dzień otwarty w Wytwórni Kreatywności w Kaliszu – multinaukowe warsztaty dla każdego, ul. Poznańska 201-205 – 02.10.2023 g. 16.00-18.00 – org FWEpSDL.
 • Dzień otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu ul Handlowa 9 – 04.10.2023 g. 9.00-15.00 – warsztaty kształcenia praktycznego.
 • Porozmawiajmy o zawodach – dzień otwarty w Związku Rzemieślników Cechowych w Kaliszu, ul. Browarna 10 – 04.10.2023 g. 10.00-16.00.
 • 5-lecie powstania Sieci Przedszkoli Ekologicznych w Kaliszu – 04.10.2023 g. 10.00-12.00 w Centrum Edukacji Leśnej „Las Winiarski” – org. PP12 i PP30.
 • Kaliski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński – upamiętnienie postaci w etiudzie teatralnej w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Stefana Szolca-Rogozińskiego – 05.10.2023 – org. SP17.
 • Nauka, wiedza i zabawa z Książnicą Pedagogiczną w Kaliszu, ul. Południowa 62 – 02,05,06.10.2023r. - org. Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego.
 • Finał Kaliskiego Tygodnia Nauki – 06.10.2023 - Wstęp wolny!
  – Olimpia Szkolna Hala Sportowa, ul. Rzemieślnicza 6:
  • Dzień Naukowca g. 10.00-15.00 – org. Miasto Kalisz
  • Noc Zawodowców g. 17.00-20.00 – org. CWRKDiZ

Organizatorzy:

 • Miasto Kalisz (UMK, W. Edukacji)
 • Centrum Wsparcia Rzemiosła. Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu
 • Wielkopolski Klaster Lotniczy
 • Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza FWEpSDL
 • Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu CRzBiR
 • Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu
 • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
 • Izba Rzemieślnicza w Kaliszu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować