Społeczne

Radni spotkali się na ul. Moniuszki. Mieszkańcy pokazali jak budowa czteropasmowej drogi zmieni ich życie [Wideo]

2023-03-18 10:00:00 red.

Mieszkańcy osiedla Tyniec 16 marca spotkali się z radnymi i dyrektorem ZDM Krzysztofem Gałką w związku planowanym drugim etapem przedłużenia Szlaku Bursztynowego. Mieszkańcy podobnie jak miesiąc temu przekazali swoje obawy co do budowy czteropasmowej ulicy przez ich osiedle. Chodząc po osiedlu chcieli pokazać jak inwestycja w tak rozbudowaną drogę zmieni ich życie.

fot. MW
fot. MW

Tak zwane przedłużenie Szlaku Bursztynowego to droga czteropasmowa (po dwa pasy w obie strony), która będzie wiodła od ul. Łódzkiej do ul. Warszawskiej. Aktualnie trwa kończenie pierwszego etapu od ul. Łódzkiej do ul. Żwirki i Wigury, a jak wszystko pójdzie zgodnie z planem w połowie 2023 roku może nastąpić budowa drogi od ul. Żwirki i Wigury do ul. Warszawskiej.

W związku z obawami mieszkańców ul. Moniuszki, Zbożowej oraz Żwirki i Wigury w czwartek 16 marca odbyła się Komisja Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej Rady Miasta Kalisza. Poruszane były głównie te same tematy co podczas spotkania mieszkańców z prezydentem 15 lutego w Villi Calisia – pisaliśmy o tym TUTAJ

Mieszkańcy przedstawiając plany budowy drogi oraz pokazując naocznie radnym oraz przedstawicielom ZDM na czele z dyrektorem Krzysztofem Gałką chcieli pokazać jak budowa czteropasmowej drogi bez ekranów dźwiękochłonnych wpłynie na ich dalsze funkcjonowanie na tym osiedlu. Większość z nich ma obawy, że mimo zapewnień, za klika lat zostanie tą drogą przeprowadzony tranzyt. Kolejnym wnioskiem jest budowa, od razu przy budowie drogi, ekranów dźwiękochłonnych. Miasto podobnie jak podczas spotkania miesiąc temu, twierdzi że na tym etapie ich budowa jest niepotrzebna i może narazić urząd na podejrzenia o niegospodarności.

Najbardziej obrazowym momentem w całym spotkaniu było to gdy mieszkańcy przy użyciu specjalnych linii pokazali jak szeroka będzie ta droga – nowe pasy będą zabierały aż kilkanaście metrów z działek. - Jesteśmy przez lata oszukiwani. Kiedy kupowałam działkę to nie było planowanej drogi. Później została zaplanowana droga dwa razy po siedem metrów i na to się zgodziłam, jednak nikt nie spodziewał się, że nam zabiorą wszystko – mówi mieszkanka ul. Moniuszki Elżbieta Michalak.

Zapis wideo ze spotkania poniżej.

Mieszkańcy wystosowali do radnych specjalną petycję, w której określają w czterech punktach swoje postulaty – petycja dostępna jest TUTAJ

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować