Społeczne

PSL ws. wydarzeń z 11 listopada w Kaliszu: "Wydarzenie powoduje straty wizerunkowe, które będziemy odrabiać długo"

2021-11-17 16:00:00 BK

Poseł Andrzej Grzyb, Krzysztof Grabowski Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Poznaniu a także Jan Kłysz szef kaliskich struktur PSL zabrali głos ws. nacjonalistycznego marszu w Kaliszu 11 listopada.

zdjęcie ilustracyjne Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne Calisia.pl

- Jest to sprawa bolesna dla Polski, Wielkopolski, mieszkańców Kalisza. Marsz 11 listopada zorganizowany został za zgodą władz samorządowych, ale myślę, że z inną intencją ta zgoda została wydana, aby różne grupy społeczne mogły wykazać swoje zaangażowanie, szczególnie w Święto Niepodległości. Ten marsz stał się wydarzeniem, które należy potępić, ze względu na treści jakie zostały wyrażone przez organizatorów. Trzeba podkreślić, że hasła mają pełną gamę zarówno antysemickich ale również nietolerancyjnych znaczeń, w których wyrażone zostało potępienie polskiej obecności w Unii Europejskiej. Hasła brzmiały "śmierć Brukseli" - mówił poseł Andrzej Grzyb. - Spalenie Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego, który pochodzi z 1264 roku, świadczy o tym, że współcześni nie dorośli do koncepcji państwa tolerancyjnego, jakim była wtedy Rzeczpospolita Polska. 

Poseł pochwala reakcję kaliszan i kontrmanifestację zorganizowaną przeciwko faszyzmowi 14 listopada. Ważnym gestem według niego była również wspólna deklaracja kościołów i wspólnot wyznaniowych z terenu Diecezji Kaliskiej

- Deklaracja wydana przez kościoły i wspólnoty wyznaniowe ma dla nas duże znaczenie, bo pokazuje, że wiara chrześcijańska i inne wyznania nie tolerują słownej przemocy, nietolerancji i godzenia w godność człowieka  - mówił poseł Andrzej Grzyb.

Jak podkreśla poseł Andrzej Grzyb wydarzenie to powoduje ogromne straty wizerunkowe, które będziemy odrabiać długo. 

- Uczestniczyłem w tym dniu 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości. Uczestniczyłem razem z prezydentem miasta Kalisz. Razem przy pięknej pogodzie z wieloma mieszkańcami, w pokoju, to święto uczciliśmy - mówił Jan Kłysz szef kaliskich struktur PSL. - Po południu widziałem, że w Kaliszu dzieją się złe rzeczy. Po okresach wojennych to jest chyba pierwszy taki akt nienawiści pod kaliskim ratuszem. PSL to wydarzenie potępia w sposób zdecydowany. Nie można godzić się na to co się stało. Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad paleniem zdjęć posłów, flag innych krajów, a to się dzieje w Polsce. Musimy mówić, że to jest zło, które nas otacza. Odpowiedzialność za ten marsz powinna być również po stronie rządowej, samorząd jest słaby, nie może od razu w takich sytuacjach reagować. Przedstawiciel Urzędu miał bardzo trudną decyzję do podjęcia. Zmiany legislacyjne powinny pójść w tą stronę by dać większe możliwości i siłę odpowiednim służbom, organom ścigania.

Wydarzenia z 11 listopada skomentował Krzysztof Grabowski Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Poznaniu.

- To co wydarzyło się w Kaliszu trzeba potępić. Trzeba jednocześnie podjąć takie działania by do takich sytuacji nie dochodziło ani w Kaliszu ani w innych miastach. Ta odpowiedzialność nie może oczywiście spoczywać tylko na włodarzach miast, bo one opierają się na opinii policji czy innych organach, mimo wszystko trzeba reagować w sposób stanowczy - mówił Krzysztof Grabowski Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Poznaniu.

Klub radnych PSL Sejmiku Województwa Wielkopolskiego 29 listopada złoży wniosek o przyjęcie przez Sejmik stanowiska potępiającego to haniebne wydarzenie w Kaliszu.

- To nie jest tylko obraz Kalisza ale również Wielkopolski. Jesteśmy przeciwni takim zachowaniom, agresji wobec ludzi, innych wyznań czy narodowości. Jesteśmy przeciwko takiemu językowi w debacie publicznej, zwłaszcza w tak ważnym dniu 11 listopada. To co wydarzyło się w Kalisz było czymś złym i niedopuszczalnym i będziemy chcieli wyrazić to podczas sesji Sejmiku - mówił Krzysztof Grabowski.

https://youtu.be/-1t-wmB1x1w

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować