Społeczne

Przygotowania do 32. Finału WOŚP! Od kiedy mogą zgłaszać się wolontariusze w Kaliszu?

2023-11-12 12:00:00 redakcja@calisia.pl

Finał 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku. Celem styczniowej zbiórki będą ,,Płuca po pandemii". Fundacja za zebrane środki zamierza kupić sprzęt dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

32. Finał WOŚP
32. Finał WOŚP

Wielkimi krokami zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z roku na rok przybywa wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy chcą wspierać inicjatywę fundacji. Najbliższy, 32. Finał WOŚP zagra 28 stycznia 2024 roku! Mottem przyszłej akcji jest ,,Tu wszystko gra OK!", a celem zbiórki ,,Pluca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!", czyli wyposażenie oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc. 

,,28 stycznia 2024 roku po raz 32. zmierzymy się z problemem, zapraszając wszystkich rodaków, Polaków, na całym świecie, by grali razem z nami. Temat zbliżającego się Finału to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Problem ogromny, z którym chcemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych" - mówił Jurek Owsiak

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii –  bardzo poważne zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.

Fundacja planuje kupić urządzenia dla:

  • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
  • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
  • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
  • rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
  • torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy 

Co warte podkreślenia, w ciągu dotychczasowych 31 Finałów WOŚP zebrało blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu Sztabów i sympatyków udało się zebrać ponad 240 milionów złotych.

32. Finał WOŚP już 28 stycznia 2024 r. Jak się dołączyć?

Finał WOŚP jest najczęściej kojarzony ze zbiórką do puszek, kiedy to miliony wolontariuszy w Polsce i w wielu krajach na całym świecie wychodzi na ulice, by kwestować w szczytnym celu. Jednak zbiórka publiczna to nie jedyna forma pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą setki internetowych zbiórek i aukcji, które rozpoczynają się już na początku grudnia. 

Rejestracja Sztabów trwa!

Sztab to centrum organizacyjne, które koordynuje i zarządza zbiórką publiczną podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To właśnie tutaj bije orkiestrowe serce. Sztab pełni kluczową rolę w przygotowaniach, koordynuje zbiórką współpracując z wolontariuszami, instytucjami i firmami wspierającymi akcję. Tegoroczna rejestracja sztabów rozpoczęła się 16 października i potrwa do 20 listopada 2023 r. Do tej pory zatwierdzone zostały dwa kaliskie sztaby:

Sztab nr: 7187
Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu
Szef sztabu:
Wincenty Nowak
 
Sztab nr: 5222
Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Szef sztabu:
Wioletta Przybylska

 

Jak zostać wolontariuszem w kaliskim sztabie?
 

Kolejnym punktem w harmonogramie zbliżającego się Finału WOŚP jest rejestracja wolontariuszy, która wystartuje w poniedziałek, 13 listopada.

Aby nim zostać, masz dwie możliwości:

  • rekrutacja w Sztabie - kontaktujesz się ze Sztabem i udajesz się na spotkanie ze wszystkimi niezbędnymi danymi i swoim zdjęciem.
  • rekrutacja online - możesz zgłosić się za pomocą strony iwolontariusz.wosp.org.pl i samodzielnie uzupełnić formularz zgłoszeniowy. Pamiętaj, że każdy sztab ma ograniczoną liczbę miejsc, a zgłoszenie niepotwierdzone może zostać odrzucone.

 

 

Sprawdź, jak kwestowali wolontariusze w ubiegłym roku

https://calisia.pl/wolontariusze-wosp-na-ulicach-kalisza-zdjecia,60654

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować