Zdrowie

Przy szpitalu jednoimiennym w Wolicy powstaje punkt szczepień na koronawirusa

2021-01-02 14:00:00 red

Punkt szczepień przeciw Covid-19 w Wolicy powstaje na parkingu szpitala z trzech kontenerów modułowych. Będzie się w nich znajdowało pomieszczenie do badań oraz specjalne pomieszczenie do wykonywania zastrzyków. Na początku szczepieni będą medycy, później punkt ma być dostępny dla mieszkańców gminy oraz regionu.

fot. Szpital jednoimienny w Wolicy
fot. Szpital jednoimienny w Wolicy

Przy szpitalu jednoimiennym w Wolicy już stoją kontenery - W takim punkcie będzie znajdować się pomieszczenie lekarza, do którego wchodzi pacjent. Tam wypełnia ankietę i przeprowadzany jest z nim wywiad, przechodzi badanie, po kwalifikacji jeśli będzie wszystko dobrze, pacjent przechodzi do kolejnego pomieszczenia, gdzie jest pielęgniarka i go zaszczepi – tłumaczy Wioletta Przybylska rzecznik prasowy szpitala jednoimiennego w Wolicy.

Pacjent po szczepieniu przechodzi dalej do poczekalni, gdzie znajduje się pod obserwacją przez 15 minut - Kontenery będą ogrzewane, wyposażone w umywalki, ciepłą wodę, przebieralnię dla personelu, krzesła i sofę do wypoczynku dla zaszczepionych pacjentów oraz wyposażone są w niezbędny sprzęt ratunkowy. Pacjenci będą umawiani na konkretną godzinę, nie ma poczekalni przed szczepieniem dla pacjentów – mówi W.Przybylska.

Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne według których w każdej gminie ma powstać jedne punkt szczepień - ten w szpitalu w Wolicy będzie punktem szczepień dla gminy Godziesze Wielkie. Jednak będę mogli z niego korzystać także inni mieszkańcy naszego regionu, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciw Covid-19 i być zakwalifikowani do szczepienia przez specjalistów z Wolicy.

W grudniu na liście personelu szpitala w Wolicy do szczepienia było 79 osób. Ministerstwo przedłużyło czas zapisywania się na szczepienia dla medyków do 14 stycznia - Dopisują się kolejni chętni. Na dzień 1 stycznia 2021 roku było około 100 osób chętnych – tłumaczy rzecznik szpitala w Wolicy.

Według wytycznych Ministerstwa dopiero od 15 stycznia będą mogli zapisywać się koleni pacjenci, w pierwszej kolejności: nauczyciele i seniorzy na szczepienia populacyjne przeciwko Covid-19.

Jak konkretnie będzie wyglądała rejestracja tych pacjentów? Tego na razie nie wiadomo, jednak - Najprawdopodobniej lekarz rodzinny będzie wystawiał e-skierowanie, które jest ważne 60 dni, a pacjent będzie musiał sam zadzwonić i umówić się w wybranym punkcie szczepień. W późniejszym terminie podamy informacje kontaktowe do zapisów – mówi Wioletta Przybylska.

Maksymalnie w ciągu jednej godziny będzie można zaszczepić 6 pacjentów na godzinę, jednak będzie to również zależało od samych pacjentów, którzy muszą wypełnić ankietę, a następnie odbywa się dokładne badanie.

Szczepanki będą docierały do Wolicy z Agencji Rezerw Materiałowych tylko raz w tygodniu, w poniedziałki. - W jednym opakowaniu jest 15 fiolek. Z jednej fiolki według wytycznych, można zaszczepić do 6 osób, reszta to odpad medyczny. Zatem z jednego transportu w poniedziałek można zaszczepić 90 osób, a szczepienia mogą trwać do piątku, bo potem szczepionka traci ważność – tłumaczy rzecznik szpitala jednoimiennego w Wolicy - Są też wytyczne, by jak najmniej marnować tych szczepionek. Mogą być one podawane tylko przez 120 godzin od wyciągnięcia ich z głębokiego mrożenia. A wyciągane są tuż przed transportem, bo potem są przewożone w lodówkach i przechowywane też są w lodówkach. Zatem od poniedziałku są one ważne przez 5 dób, tylko do piątku (czas liczy się od godziny wyciągnięcia szczepionki z głębokiego mrożenia) – dodaje.

Dlatego szczepienia będą odbywać się od poniedziałku do piątku i tylko wtedy mogą być przyjmowani pacjenci na szczepienia. Jeśli pacjent nie przejdzie kwalifikacji, bo np. jest chory, to ta szczepionka podawana jest kolejnej osobie z listy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować