Społeczne

Powróci Młodzieżowa Rada Miasta? Koliber oraz samorządy uczniowskie mają pomysł na jej funkcjonowanie

2020-08-26 19:00:00 BK

Młodzi kaliszanie chcą ponownego uruchomienia Młodzieżowej Rady Miasta proponując jej reformę i nowy sposób funkcjonowania. Koliber Kalisz przedstawił swoje propozycje.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Członkowie Stowarzyszenia Koliber w Kaliszu złożyli dziś na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Skarżyńskiego projekt nadania statutu Młodzieżowej Radzie Miasta, pod którym zebranych zostało 667 podpisów. Zbiórka rozpoczęła się nieco ponad tydzień temu. Jak miałaby funkcjonować "nowa" Rada?

Chcielibyśmy zreformować statut Młodzieżowej Rady Miasta w ten sposób, aby powstał organ, który realnie reprezentowałby młodzież i byłby miejscem realizacji pomysłów oraz projektów młodych osób w Kaliszu - mówi Daniel Dudek, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego II LO w Kaliszu. - Jako Koliber Kalisz rozpoczęliśmy misje koordynacji działań samorządów uczniowskich już w styczniu. Spotkaliśmy się z samorządami, organizowaliśmy spotkania z osobami aktywnymi w mieście. 

W projekt włączyli się uczniowie kaliskich liceów oraz techników.

- Już teraz mogę powiedzieć, że odnieśliśmy sukces, ponieważ zaangażowaliśmy kilkanaście młodych osób w pracę społeczną na rzecz Kalisza, która bardzo pomaga w budowaniu więzi z naszym miastem - mówi Maciej Antczak, prezes Koliber Kalisz. - Obecnie największym problemem Kalisza jest wyludnianie się i stała emigracja młodzieży do miast wojewódzkich. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że młodzi najczęściej najsilniejsze więzi budują dopiero na studiach – tam często działają wolontariacko czy pracują. To powoduje, że zapuszczają tam korzenie i nie wracają do Kalisza. Stworzenie Młodzieżowej Rady Miasta jest jednym z kroków, aby te więzi najbardziej aktywnych młodych ludzi powstawały już w Kaliszu.

Koliber i samorządy uczniowskie proponują 5 punktów reform MRM.

- Jedną z najważniejszych reform statutu było jego odchudzenie. Ten statut był formą prawna, która była nie do przebrnięcia przez młodych ludzi, które chciałyby się zaangażować. Nowy statut jest prawie 3 razy krótszy. W starym statucie były bowiem nawet takie zapisy jak ten, że ,,Radny ma prawo głosu podczas głosowań Rady Miasta’’ - takie zapisy są oczywiste i niepotrzebne. To zostało wycięte - mówi Daniel Dudek. - Nasz statut nie jest bublem prawnym, przygotowanym na kolanie, ale realnie dokumentem, na którym możemy budować MRM.

Kolejny punkt to zwiększenie kompetencji przewodniczącego Rady.

- Jedną z koniecznych reform jest zwiększenie kompetencji a także odpowiedzialności przewodniczącego Rady. Powinien on odpowiadać za podjęte działania i nie zrzucać jej na opiekunów. Kolejną ważną zmianą będzie zmniejszenie liczby radnych do 15. W Radzie nie może występować zjawisko, że pojawiają się ludzie nieznani, obcy. Jest to optymalna grupa, która upłynnia działanie, z którą łatwo się skontaktować i zorganizować sesję - mówi Robert Gajor, przewodniczący SU Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Złotej w Kaliszu.

Samorządy chcą rozwiązać również problemy frekwencyjne MRM.

- Poprzednia rada miała spory kłopot z frekwencją wśród młodzieży, dlatego powstał zapis, który wymusza obecność na sesjach, które będą odbywać się raz w miesiącu. 3-krotna nieobecność będzie skutkowała utraceniem mandatu - Marta Nowak, skarbnik SU IV LO w Kaliszu.

W inny sposób będą również wybierani radni MRM.

- Jedną z fundamentalnych zmian jest zmiana sposobu wyboru radnych. Do tej pory wybory odbywały się w szkołach. Było to nic innego jak konkurs popularności wśród uczniów. Chcemy aby wybrane osoby były kompetentne i merytoryczne - mówi Loran Darwich wiceprzewodniczący, SU Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Złotej w Kaliszu. - Dlatego, wzorując się na rozwiązaniu, które od lat obowiązuje w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zaimplementowaliśmy sposób wybierania Radnych poprzez formularz. W nim każdy kandydat opisywałby swoje doświadczenie w działalności społecznej oraz swoje pomysły, które chciałby realizować w radzie. Powstanie specjalna Kapituła, która wybierze najbardziej kompetentnych radnych oraz stworzy listę rezerwową z niezakwalifikowanych osób.

W skład kapituły będą wchodzili przedstawiciele każdego klubu radnych Rady Miasta, Naczelnik Wydziału Edukacji, przedstawiciel Rady Działalności Pożytku Publicznego, przedstawiciel prezydenta Miasta Kalisza, przewodniczący Rady Miasta oraz 4 przedstawicieli MRM poprzedniej kadencji.

Radni Młodzieżowej Rady Miasta mają być bezpartyjni.

- Chcemy, aby w Statucie znalazł się zapis będący gwarantem niezależności radnych. Chodzi mi o przepis gwarantujący, że w radzie nie znajdą się osoby, które są członkami partii politycznych oraz młodzieżówek partyjnych. Znaczna część młodych osób, które angażują się w działalność chociażby samorządów uczniowskich nie ma jeszcze ukształtowanych poglądów - jest to całkowicie naturalne. Nie chcemy, aby Młodzieżowa Rada stała się miejscem rozgrywek partyjnych bądź wpływu ze strony dorosłych polityków. Chcielibyśmy, aby w Młodzieżowej Radzie Miasta zajmowano się sprawami młodych osób w Kaliszu, a nie interesami partyjnymi - mówi Jakub Kowaliński, wiceprzewodniczący SU III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.

Nowy Statut MRM: /storage/m/7bfa4e5f4667c090b83/ostateczny_statut.pdf

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować