Społeczne

Strażacy ćwiczyli w zakładzie EKO

2024-05-20 15:00:00 Opracował: mł. asp. Jakub Pietrzak

18 maja 2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu został zgłoszony pożar w jednym z pomieszczeń wewnątrz hali w zakładzie EKO sp. z o.o.

Zdjęcia: asp. Szymon Zimny
Zdjęcia: asp. Szymon Zimny

Zgłoszenie do SKKM w Kaliszu trafiło telefonicznie od jednego z pracowników. W obiekcie rozpoczęto ewakuację pracowników. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożar jest rozwinięty, w związku z czym KDR podejmuje decyzje o budowie zaopatrzenia wodnego ze zbiornika przeciwpożarowego na terenie obiektu oraz wpuszczenie ratowników do środka budynku w celu lokalizacji a następnie ugaszenia pożaru. Kierownik przeprowadzający ewakuację przekazał KDR-owi, że nie wszystkie osoby stawiły się w miejsce zbiórki. Taki scenariusz zdarzeń w sobotnie przedpołudnie ćwiczyli strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2 oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Żelazków, a także kaliskiego Dobrzeca i Lisa (PLUTON KALISZ).

Celem ćwiczeń było przede wszystkim:
- sprawdzenie umiejętności przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu,
- praktyczne sprawdzenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na terenie zakładu EKO sp. z o.o.,
- sprawdzenie zasad powiadamiania służb współdziałających,
- sprawdzenie zabezpieczenia wodnego na terenie zakładu,
- sprawdzenie umiejętności koordynacji działań ratowniczych przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu,
- sprawdzenie umiejętności udzielenia KPP w zakresie osób poszkodowanych - osoby poparzone, podtrute dymem, nieprzytomne, bez funkcji życiowych.

Na początku ćwiczeń wszystkich przybyłych powitał Wójt Gminy Żelazków Pan Michał Kraszkiewicz oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO sp. z o.o. Pan Sławomir Rudowicz. Następnie wszyscy uczestnicy ćwiczeń uczestniczyli w zajęciach teoretycznych z zakresu obsługi autopomp, układów wodno-pianowych i zasad przetłaczania i przepompowywania, które poprowadził funkcjonariusz z KP PSP Gniezno asp. Mariusz Janowicz, który prowadził wielokrotnie m.in. ćwiczenia POMPA na terenie województwa wielkopolskiego i został zaproszony przez współorganizatorów ćwiczeń OSP Czartki oraz Pólko. Po części teoretycznej strażacy zastosowali pozyskaną wiedzę w trakcie założenia praktycznego, które zostało przedstawione na początku artykułu. Na koniec w formie warsztatowej odbyły się zajęcia praktyczne z budowy Punktu Czerpania Wody oraz obsługi układów-wodno-pianowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych, które przybyły na ćwiczenia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować