Pośrednik a Agent - zasadnicza różnica

2011-11-30 17:21:59 ela

Każdy z nas mniej więcej wie na czym polega działanie Biura Pośrednictwa Nieruchomości. Jednak tylko nieliczni potrafią uchwycić różnicę między licencjonowanym pośrednikiem a agentem. O roli pośrednika, korzyściach wynikających ze współpracy z nim oraz o obowiązkach wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych mówił w Kaliszu nowo wybrany Prezydent Federacji Pośredników Rynku Nieruchomości - Leszek Hardek.

ela
ela
Pośrednika nadal kojarzy się z przyprowadzeniem klienta i opłatą prowizji. To tylko jedna z wielu i najmniej istotna czynność jaką świadczy pośrednik – twierdzi Leszek Hardek.
Samo przygotowanie oferty, weryfikacja stanu prawnego i faktycznego to o wiele ważniejsze. Do pośrednika można przyjść także kiedy ma się już upatrzoną działkę i zapłacić wynagrodzenie za pomoc w zrealizowaniu transakcji, wyjaśnieniu na czym polega różnica między umową w formie aktu notarialnego a umową zwykłą, zaliczką a zadatkiem itp. Żyjemy w świecie trzech różnych podatków dochodowych, dziś prawo jest tak skomplikowane i tak sie zmienia, że Klienci powinni chodzić do pośredników dla własnego bezpieczentwa , nie po to aby ich skojarzył, ale po to aby pomógł przeprowadzić transakcję – bo to jest główna rola pośrednika – uważa Prezydent PFPRN.
Zdaniem fachowców – nieświadomość klientów i chęć zaoszczędzenia paru złotych na pośredniku jest tak potężna, że klient w efekcie często przepłaca. Czasami ta sama oferta jest u pośrednika tańsza niż na rynku, bo świadomy pośrednik będzie się starł przyjąć nieruchomość z ceną rynkową, czyli weryfikuje ją już na wejściu. Jeśli chce się płacić jak najmniej – to może trzeba przyjść do pośrednika i wynegocjować z nim konkretna kwotę “X”, niekoniecznie procent, za którą pośrednik wykona pewne czynności – podpowiada Prezydent FPRN.
Bardzo ważne jest, że pośrednik ma wszystkie czynności pośrednictwa wykonywać OSOBIŚCIE. Agent jest osobą wykonującą czynności pomocnicze pod nadzorem pośrednika; Pośrednik pracuje na takiej zasadzie, że musi mieć bezpośredni nadzór nad czynnościami, nie wolno mu prowadzić kilku biur w różnych miastach równocześnie; ostatnio ktoś z regionu Kalisza został za coś takiego ukarany – dowiedzieliśmy się podczas wywiadu.
Problem polega na tym, że jeśli jest jeden pośrednik i "nadzoruje" 15 agentów to jaki realnie ma on bezpośredni nadzór? Takie zapewnienie nadzoru jest niemalże niewykonalne, żądajmy kontaktu z pośrednikiem  – mówi Michał Czarnek prezes lokalnego Stowarzyszenia Pośredników, członka PFRN.
Wśród zasadniczych korzyści wynikających ze współpracy z pośrednikiem są:
- bezpieczeństwo -przeprowadzana transakcja jest objęta ubezpieczeniem pośrednika
- pewność, że nawet skomplikowane transakcje zostaną przeprowadzone prawidłowo i zgodnie z prawem. Najwięcej nieuświadomionych niebezpieczeństw czyha na ludzi w podatkach, umowach kredytowych, oraz faktycznym a nie deklarowanym stanie sprzedawanej nieruchomości.
Pośrednicy szczególnie uczulają na oferty, które mają hasło “okazja”, "bez pośredników" – trzeba być szczególnie uważnym, gdyż może to oznaczać problem. Tak naprawdę często ryzykujemy dorobek życia, a oszczędzamy kilka procent wartości transakcji. Czy to ryzyko jest warte tych paru złotych? – pyta Michał Czarnek.
Pozytywnym w tej branży zjawiskiem jest to, że coraz więcej jest sytuacji, gdy ludzie znajdują wymarzony domek a potem przychodzą do nas i mówią: proszę sprawdzić czy to się nadaje do kupienia? Gotowe transakcje są coraz częściej u pośredników tylko opiniowane, sprawdzanie czy nie ma jakichś ukrytych wad i niespodzianek- relacjonuje Michał Czarnek.
Dlatego tak ważne jest aby mieć pewność, że mamy do czynienia z licencjonowanym pośrednikiem: aby to sprawdzić należy poprosić o okazanie się licencją i ubezpieczeniem. Według standardów zawodowych - licencja powinna wisieć w miejscu widocznym na ścianie. Chodzi o to, aby osoba, która przychodzi do biura nie myliła pośrednika z agentem – na to musimy uwrażliwość klientów. Jeśli przedstawicel biura egzaminuje klienta z wszelkich dokumentów – to ośmielmy się poprosić pośrednika o licencję, nawet dowód osobisty, aby potwierdzić czy licencja, która wisi na ścianie jest wystawiona na osobę, z którą mamy do czynienia.
Pamiętajmy zatem: jako klienci w każdej chwili musimy mieć bezpośredni kontakt z pośrednikiem. Nie możemy zlecać usługi agentowi nie widząc w ogóle pośrednika.
W Kaliszu od 10 lat działa Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości Wielkopolska Południowej i obecnie skupia 27 członków z rejonu wielkopolski południowej – Kalisz, Ostrów, Konin, Turek, Koło. Stowarzyszenie jest członkiem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości przez co utożsamia się z resztą pośredników w Polsce.
Stowarzyszenie jako reprezentant pośredników reaguje na wszelkie nieprawidłowości i kieruje różne sprawy do wyjaśnienia do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować