Społeczne

Pokazali poparcie dla niezależnych sędziów. Protest pod kaliskim sądem [zdjęcia, wideo]

2021-07-18 19:00:00 BK

W piątek 16 lipca zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Kierowany przez Julię Przyłębską TK orzekł wówczas, że wykonywanie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce, jest niezgodne z konstytucją.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Postępowanie zostało zainicjowane pytaniem skierowanym do TK przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną, która w opinii wielu konstytucjonalistów, prawników i sędziów nie jest sądem w rozumieniu prawa. Sprawę rozpoznawało pięciu sędziów: Bartłomiej Sochański, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski, Jakub Stelina oraz jako przewodniczący sędzia Stanisław Piotrowicz, były poseł PiS i były prokurator w czasach PRL.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. W ogłoszonym wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

W środę Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, które zobowiązują państwa do wykonania środków tymczasowych w sprawach związanych z sądownictwem, są niezgodne z konstytucją. A zatem zakwestionował to, co nakazał TSUE. Rząd obwieścił, że TK stanął na straży suwerenności polskiego państwa.

18 lipca o godzinie 18:00 pod kaliskim sądem odbyło się wydarzenie Solidarni z Sędziami. NIE dla "wyroku" Piotrowicza! organizowane przez Komitet Obrony Demokracji.

- Mam nadzieję, że będziecie nas dalej wspierać, tak jak wspieracie sędziego Juszczyszyna czy Igora Tuleyę. Największym naszym wrogiem jest to, że ludziom się nie chce. Nie zwracają na to uwagi. To mnie nie dotyczy - każdy powie. Kto był ostatnio w sądzie na jakiejś rozprawie? Każdy jest pewny, że do sądu nie trafi. Jednak każdy może do tego sądu trafić czy w przypadku spraw spadkowych, rodzinnych czy sprawy o wykroczenia. Życzę aby w takiej sytuacji sprawę rozpatrywał niezależny, niezawisły sędzia, zgodnie z przepisami, które zostały ustanowione na podstawie Konstytucji - mówił sędzia Krzysztof Urbaniak, Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie.

- W cywilizowanym państwie wyrok ostatniej instancji jest święty. Nie ma państwa prawa tam, gdzie nie ma poszanowania dla wyroków sądowych. Musimy się pogodzić z tym, że żyjemy w państwie bezprawia, w którym wyroku nie przestrzega nawet państwo. Od tego czy państwo uznaje wyroki dla siebie niewygodne, zależy czy jesteśmy państwem prawa - mówił Michał Witkowski, KOD Kalisz. 

- Sędziowie muszą czuć nasze poparcie. Czasami się dziwicie, że sędziów nie ma na manifestacjach. Musimy ich popierać bezwarunkowo. Ich rola, opór jest w sądzie. Tam muszą być niezależni. Muszą wiedzieć, że czynią to nie tylko w imieniu swojej godności, odwagi, ale niezależni bo za nimi stoją obywatele, którzy nie chcą poddać się dyktaturze i chcą żyć w państwie prawa - mówił Michał Witkowski. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować