Pieniądze od prezydenta na renowację kaliskiej nekropolii

2014-04-11 07:30:00 Ania

Ogrodzenie cmentarza przy kaliskiej Rogatce zostanie wyremontowane. Parafia Ewangelicko-Augsburska otrzymała od Miasta dotację w kwocie 15 tys. złotych. Odnowienia wymaga północno-wschodnia część muru.

fot. Archiwum Calisia.pl
fot. Archiwum Calisia.pl

Fragment ogrodzenia znajdujący się przy ul. Harcerskiej jest tak zniszczony, że może zagrażać przechodniom. Widoczne są liczne pęknięcia i rozwarstwienia. Pozyskane środki pieniężne zostaną przeznaczone na sporządzenie ekspertyzy stanu technicznego oraz opracowanie projektu remontu ogrodzenia.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Kaliszu położony jest w dzielnicy Kalisza zwanej zwyczajowo Rogatką, założony przed 1689 r.; to jeden z najstarszych polskich cmentarzy, najstarsza zachowana nekropolia w Kaliszu, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 1998 r.; spoczywają na nim prochy wielu zasłużonych kaliszan i Wielkopolan.

Przy głównej alei na osi wschód-zachód znajdują się grobowce rodzinne prawie wszystkich przemysłowców i zamożniejszych rzemieślników kaliskich z rodzin ewangelickich oraz wysokich carskich urzędników i wojskowych pochodzenia niemieckiego i religii luterańskiej.
Ciekawostką są grobowce przy murze południowym graniczącym z cmentarzem katolickim, posiadające odpowiedniki po stronie katolickiej: są to w rzeczywistości miejsca pochówku tych samych rodzin, których członkowie wyznawali częściowo wiarę katolicką, częściowo ewangelicką i byli chowani na odpowiednim cmentarzu – krypty nie są w środku przedzielone murem, a więc zmarli spoczywali razem, i jednocześnie, zgodnie z wyznaniem, na “swym” cmentarzu. Obecnie większość grobowców po stronie katolickiej jest wykupiona przez nowych użytkowników i nosi inne nazwiska.

Na cmentarzu pochowani są m.in. Jan Bernhard, Arnold Fibiger, Emil Ordon, Konrad Wünsche oraz matka sławnego lekarza Ludwika Neugebauera. Symboliczny grób posiada Aleksander Emil Ulrych, więzień Buchenwaldu.

Nowsza, południowa, część cmentarza zawiera wiele nagrobków osadników niemieckich, przesiedlonych tu z krajów nadbałtyckich w czasie przynależności Kalisza do Kraju Warty.
Informacje o cmentarzu z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_ewangelicko-augsburski_w_Kaliszu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować