Społeczne

Paweł Kukiz z wizytą w Kaliszu. "Moją misją są zmiany ustrojowe"

2019-09-10 13:00:00 BK

Dziś na Głównym Rynku w Kaliszu zawitał poseł Paweł Kukiz, lider stowarzyszenia KUKIZ'15, kandydat listy PSL-Koalicji Polskiej w wyborach do Sejmu. Udzielił poparcia kandydatom stowarzyszenia jak i Polskiego Stronnictwa Ludowego z list okręgu kalisko-leszczyńskiego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Cały czas jestem na drodze walki o przekształcenie państwa partyjnego w państwo obywatelskie. Jest to jedyna droga do poprawy losu obywateli i zakończenia wojny polsko-polskiej. Rozmawiałem przed wyborami ze wszystkimi partiami politycznymi na intencję połączenia sił, aby wpisały do swoich programów postulaty Kukis'15, którym wierność przysięgałem w 2015 roku - mówił Paweł Kukiz. - Są to postulaty zmiany ordynacji wyborczej na ordynację większościową, doprowadzenia do obniżenia progu frekwencyjnego w referendum ogólnokrajowym do 30 procent i obligatoryjność dostosowania się do jego wyniku przez władzę, wybory sędziów pokoju w wyborach bezpośrednich przez obywateli, rozdziału prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości, wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych, wybór KRS w wyborach powszechnych czy możliwość odwołania posła.

Wśród koniecznych zmian poseł wymienia wprowadzenie instrumentów antykorupcyjnych i surowe kary dla posłów uwikłanych w korupcję. Ponadto konieczne byłyby sprawozdania finansowe partii co kwartał, jak również rozliczanie się z subwencji partyjnych. 

- Kukiz'15 nigdy nie pobierał subwencji partyjnych, ponieważ prawo polskie jest tak skonstruowane, że Komitet Wyborczy Wyborców jest pozbawiony możliwości otrzymywania subwencji. Gdybyśmy byli partią polityczną otrzymalibyśmy 30 mln zł. Partie polityczne wzięły w ciągu 4 lat około 300 mln zł subwencji z kieszeni podatnika. My nie dostaliśmy ani grosza. Dlatego też zarzuty, że Kukiz nie stworzył struktur na tyle silnych by zebrać podpisy w ciągu 3 tygodni wakacji, wynikają ze złośliwości albo niewiedzy - wyjaśniał Paweł Kukiz.

W programie Kukiz'15 nie zabrakło postulatów na rzecz seniorów. Jest to m.in. odpodatkowanie emerytur. Lżej mieliby mieć również mikroprzedsiębiorcy, którzy odprowadzali by ZUS dobrowolnie. Stowarzyszenie stawia również na ekologię i zieloną energię a także zdrową żywność.

- Ze względów etycznych, dla mnie jest to niedopuszczalna sytuacja, że człowiek przepracował 40 czy 50 lat a później płaci podatek od emerytury za to, że żyje - komentował Paweł Kukiz.

Lider Kukiz'15 skomentował wystąpienie Jerzego Kozłowskiego ze struktur stowarzyszenia i start w wyborach z list PiSu.

- Jerzy Kozłowski aspiruje o reelekcję z list partii, która wyklucza absolutnie postulaty obywatelskości. Aspiruje z listy partii, która jest współwinna temu postkomunistycznemu ustrojowi. A w 2015 roku przysięgał wierność postulatom obywatelskości. To jest dowód na to jak ten system demoralizuje polityków - mówił Kukiz.

Kandydatką do Sejmu z ramienia Kukiz'15 z listy okręgu nr 36 jest Beata Kucharska.

- Popieram postulaty Pawła Kukiza, ale moim priorytetem jest działanie na rzecz dzieci, a szczególnie tych, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Chcę aby każde dziecko poczuło się bezpiecznie w rodzinie, w szkole, w całym społeczeństwie - mówiła Beata Kucharska, kandydatka Kukiz'15. - Byłam współrealizatorem projektu wyciągamy dzieci z bram. Ma on na celu wspieranie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Wiem, z czym się borykają i chcę zadbać o ich przyszłość. 

Lista PSL-Koalicji Polskiej w okręgu nr 36:

1. Andrzej Grzyb

2. Piotr Walkowski

3. Bartosz Kobus

4. Agnieszka Góralczyk

5. Franciszek Marszałek

6. Wiesława Małycha

7. Jan Grzesiek

8. Grzegorz Martyn

9. Małgorzata Banaś

10. Piotr Pierzchlewicz

11. Jacek Konopka

12. Janusz Perski

13. Beata Kucharska

14. Karolina Pierkarska-Nowak

15. Agnieszka Rybacka

16. Alojzy Motylewski

17. Małgorzata Krakowiak

18. Kinga Kożańska

19. Bożena Wysota

20. Dorota Kinal

21. Maciej Wasielewski

22. Joanna Kobus-Marczak

23. Andrzej Kubiak

24. Krzysztof Grabowski

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ