Kultura

Pasjonaci opanowali ulicę Niecałą. Za nami XII edycja wielkiego święta w Kaliszu

2024-09-08 09:30:00 red.

Ponad 40 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół - czyli prawdziwych pasjonatów opanowało 7 września ulicę Niecałą, podczas jej corocznego święta. Miłośnicy książek, militariów, służby mundurowe, perełki motoryzacyjne, śpiew i taniec, szachy, moda czy sztuka - wystawcy z Kalisza, regionu i całej Polski, pokazali swoją pracę, sposób na życie i wielką pasję!

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

7 września ulica Niecała została zamknięta dla samochodów a otwarta dla mieszkańców, pasjonatów i zwiedzających. Było to jej XII już święto. Ponad 40 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół wypełniło po brzegi tę wyjątkową ulicę, a tłumy zwiedzających przemierzały ją jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia. Tegoroczne hasło „BAJKOWA KRAINA NOCY I DNI” wpisało się doskonale w charakter imprezy przypominając, że rok 2024 jest w naszym mieście Rokiem Marii Dąbrowskiej. 

Tradycyjnie na Święto Ulicy Niecałej przyjechali wystawcy ze swoimi pracami, zbiorami, rękodziełami, wyrobami i starociami. Były hełmy, monety, zegarki, biżuteria, szable, ręcznie wykonane ozdoby, zabawki, tkaniny, haftów, antyków. Nie zabrakło modowych dodatków, opasek i torebek, a także naturalnych kosmetyków. Miłośnicy miodów, którzy nie zdążyli zaopatrzyć się podczas typowo pszczelarskich wydarzeń, mogli nadrobić to przy okazji Święta Niecałej, gdzie jak co roku pojawiły się miody i wyroby pszczele. 

Swoją pracę codzienną zaprezentowali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, którzy zaprezentowali sprzęt gaśniczo-ratowniczy. Komenda Miejska Policji w Kaliszu znakowała rowery by miłośnicy jednośladów uchronili się przed złodziejami i zabezpieczyli swój sprzęt. Na miłośników książek czekały stoiska Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej. Miłośnicy malarstwa i rękodzieła zwiedzali Stowarzyszenia UTW Calisia – z sekcji malarskiej oraz sekcji Rękodzieła Artystycznego. Militaria i historię pokazali grupa rekonstrukcyjna 25 Dywizja Piechoty, grupa poszukiwawcza LESZY z Cekowa oraz Izba Historyczna Regionalna Małgorzaty i Karola Matczaków.

Jak co roku pojawił się Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Stoisko Edukacyjne Powiatu Kaliskiego, Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” czy Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Ciekawość tematyki bezpieczeństwa zaspokoiło stoisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – z bezpieczeństwem grzybobrania.

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu przyciągało uwagę zwiedzających swoimi strojami i scenami rodem z filmu Piraci z Karaibów. Nie zabrakło słynnych lalek z kaliskiej fabryki, zabytkowych pojazdów, czy kataryniarza z Jeleniej Góry.  

Szachiści zmierzyli się w turnieju organizowanym przez Macieja Sroczyńskiego i Szkołę Szachową Szachmistrz. Jak co roku swe stoisko miały Kaliskie Amazonki w sąsiedztwie, których zobaczyliśmy prace plastyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domu Dziecka.

Jak w poprzednich edycjach imprezy, przygotowane zostały dwie sceny, pierwsza przy fontannie - z występami koordynowanymi przez Aurelię Sieraszewską gdzie wystąpili najmłodsi kaliscy wokaliści i tancerze ze Studia Tańca Sieraszewski Dance Studio.

Druga scena z występami pojawiła vis a vis Komoda Club a poprowadziła ją prezenterka radia Centrum Karolina Romke. Tu wysłuchaliśmy występów uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, Talent Studio, Diamentowa Nuta, Art Muz, Zespołu Wokalno Instrumentalnego Andrzeja Dziedziaka, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Wiktorii Dołżonek.

Tradycyjnie odbył się konkurs Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w którym nagrodą główną była możliwość występu podczas ogólnopolskiego finału tej imprezy. Udział wzięły w nim Anastazja Jabłońska z piosenką "Ach jak przyjemnie", Zuzanna Obsadna z piosenką "Deszcz" oraz Rozalia Piątkowska z utworze "Miłość Ci wszystko wybaczy".

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego zaprezentował kolekcję plakatów premierowych spektakli i teatralną garderobę. Na Niecałej Pojawiła się Regionalna Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych oraz Serwis Całka, a także Kaliskie Andruty.

Jak na tegoroczne hasło „BAJKOWA KRAINA NOCY I DNI” i Rok Marii Dąbrowskiej przystało, uczestnicy zatańczyli wspólnie walca przy muzyce z filmu "Noce i Dnie".

Mieszkańcy Kalisza oraz turyści mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - grze miejskiej poświęconej ulicy Niecałej stworzona przez Akademię Neuron. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko zaprezentowanie historii tej ważnej ulicy, ale także odkrycie fascynujących faktów związanych z historią naszego pięknego miasta.

Gra miejska o ulicy Niecałej to nie tylko zabawa, ale także edukacja i możliwość zgłębienia tajemnic przeszłości Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować