Społeczne

Fundacja Chops przeciwko marnowaniu żywności

2024-10-15 12:00:00 redakcja@calisia.pl

Wczoraj, 14 października, przy kaliskiej jadłodzielni na ul. Towarowej odbył się wyjątkowy poczęstunek zorganizowany przez Fundację CHOPS w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. Mieszkańcy mogli skosztować gorącej zupy, odebrać paczki z warzywami uratowanymi przed wyrzuceniem, a także dowiedzieć się, jak ważne jest niemarnowanie żywności i jak duże znaczenie ma dzielenie się nadmiarem jedzenia z innymi.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Fundacja CHOPS już od dwóch lat z sukcesem prowadzi w Kaliszu jadłodzielnię, ufundowaną przez firmę Winiary. Jest to miejsce, gdzie każdy może podzielić się nadmiarem żywności albo poczęstować tym, co zostawili inni. 

Zbliżamy się do Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. W Polsce tego problemu aż tak głęboko nie ma, ale mamy problem z marnowaniem żywności. Jadłodzielnia jest tylko małym punktem, dzięki któremu chcemy komunikować, że ten problem istnieje i zachęcać społeczeństwo do tego, żeby nie marnować żywności, myśleć o tym, żeby dzielić się jedzeniem. Marnujemy tyle żywności, a są miejsca, gdzie głód jest bardzo realny – mówi prezes Fundacji CHOPS, Roman Żarnecki.

Co tydzień przy jadłodzielni Fundacja CHOPS rozdaje paczki ważące od 5 do 7 kg, wypełnione warzywami, które udało się uratować przed zmarnowaniem. Fundacja odbiera te produkty, segreguje i przekazuje chętnym. Sama jadłodzielnia przy. ul. Towarowej 1 jest czynna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.  Można zostawić w niej nadmiar żywności np. po rodzinnych uroczystościach czy po prostu źle zaplanowanych zakupach.Ważne jest jednak, aby przynosić wyłącznie produkty zdatne do spożycia.

 

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem, którego celem jest zwrócenie uwagi na globalny problem głodu oraz marnowania żywności. Jest to także okazja, aby przypomnieć, że choć w Polsce problem głodu nie jest tak palący, to marnowanie żywności staje się coraz większym wyzwaniem. Rocznie w Polsce marnuje się ponad 5 milionów ton jedzenia. W skali globalnej, według raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych, co trzeci kilogram produkowanej żywności trafia do śmieci, co stanowi ogromne wyzwanie dla środowiska i gospodarki.

Jak nie marnować żywności?

Istnieje wiele prostych kroków, które możemy podjąć, aby ograniczyć marnowanie żywności w naszych domach. Oto kilka z nich:

  • Planowanie zakupów – warto sporządzić listę, aby kupować tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy.
  • Przechowywanie jedzenia – odpowiednie przechowywanie produktów przedłuża ich przydatność do spożycia.
  • Kreatywność w kuchni – resztki z poprzednich posiłków mogą być bazą do kolejnych dań.
  • Dzielenie się nadmiarem – jeśli mamy za dużo jedzenia, możemy się nim podzielić z innymi, np. za pośrednictwem jadłodzielni.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować