Kultura

„Pasje subtelne i namiętne” w Filharmonii Kaliskiej

2021-02-28 18:00:00 red za Filharmonia Kaliska

Zespół Instrumentów Dętych Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Pawła Kotli 5 marca w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej w programie „Pasje subtelne i namiętne” przedstawi Serenadę nr 12 c-moll, KV388 „Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Suitę z opery „Carmen” Georgesa Bizeta. Podczas koncertu przestrzegane będą wszelkie wymogi sanitarne związane z epidemią. Tym samym liczba uczestników koncertu będzie musiała zostać ograniczona do 200 osób.

źródło: filharmoniakaliska.pl
źródło: filharmoniakaliska.pl

Termin i miejsce:

5 marca 2021

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej

godz. 19:30

 

Wystąpią:

Zespół Instrumentów Dętych Filharmonii Kaliskiej

Paweł Kotla – dyrygent

 

Repertuar:

Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada nr 12 c-moll, KV388 „Nachtmusik”

Georges Bizet – Suita z opery „Carmen”

 

Serenada c-moll Mozarta to utwór niezwykły, skomponowany najprawdopodobniej pod koniec 1782 lub 1783 roku, prawdziwa „muzyka nocy”, całkowicie wyłamujący się z konwencji „muzyki wieczorowej”. Już choćby stąd, iż ma cztery części (z jednym tylko menuetem), co było układem typowym dla podniosłego cyklu sonatowego, lecz nie dla formalnie niezobowiązującej, suitowej serenady. Pod względem formy określana jest jako „symfonia na oktet dęty”.

Mozart wysoko cenił tę kompozycję, wykorzystał ją bowiem w dwóch późniejszych utworach. W K. 406 dokonał transkrypcji na kwintet smyczkowy, a główną melodię drugiej części zapożyczył z opery Così fan tutte.

Jakąkolwiek mroczną tajemnicę Mozart zamierzał zgłębić w tym utworze, wydaje się ona być uchylona przez triumfalne zakończenie Serenady w tonacji C-dur.

Suita z opery „Carmen” to muzyczny emblemat całej opery Bizeta – dzieła wybitnego pod każdym względem, na którym krytycy nieprędko się jednak poznali. Dzieło spotkało się z niezrozumieniem i niechęcią do tego stopnia, że niektórzy biografowie doszukują się w tym przyczyny załamania nerwowego i przedwczesnej śmierci kompozytora, jednakże teoria ta nie ma udokumentowanego potwierdzenia. Utwory Bizeta zostały docenione dopiero po jego śmierci. Podczas koncertu usłyszą Państwo aranżację Suity na kwintet dęty drewniany, której autorem jest Jean-François Taillard.

W związku z wymogami sanitarnymi Filharmonia Kaliska prosi o przybycie 30 minut przed rozpoczęciem koncertu. Każdy z widzów będzie musiał przekazać pracownikom Filharmonii oświadczenie na temat stanu zdrowia. Regulamin oraz oświadczenie są do pobrania na stronie internetowej filharmoniakaliska.pl.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ