Odkryj w swoim dziecku talent muzyczny

2010-11-17 11:31:47 reklama

Od 10 lat funkcjonuje w Polsce test, który umożliwia u małych dzieci określenie indywidualnych zdolności muzycznych tzw. Test Melodii i Rytmu. Test jest rzadko stosowany ze względu na to, że trzeba mu poświęcić dość dużo czasu: na badanie i opis wyników. Jedną z nielicznych szkół w Polsce, która stosuje ten test jest Szkoła CASIO w Kaliszu.O rozmowę na temat odkrywania talentu muzycznego we wczesnym dzieciństwie poprosiliśmy właścicielkę CASIO - panią Justynę Narożniak.

Casio
Casio
Test melodii i test rytmu – co to takiego?
Testy Melodii i Rytmu to integralne części funkcjonujących w całym świecie testów skonstruowanych przez profesora E.E. Gordona. Pomagają one rodzicom w rozpoznaniu uzdolnień muzycznych swojego dziecka. Są jednocześnie bardzo przydatnym narzędziem do obserwacji rozwoju ucznia, to także informacją dla nauczyciela, czy sposób pracy z uczniem jest właściwy.
Jako nowoczesna szkoła muzycza sięgnęliśmy po te badania, aby ułatwić rodzicom podjęcie decyzji o kształceniu muzycznym dziecka.
Jak wygląda przeprowadzanie takiego testu? Z czego się składa?
Dzieci nie muszą umieć czytać, pisać ani liczyć. W trakcie testu słuchają fragmentów muzycznych nazywanych umownie piosenkami i porównują je. W odpowiedzi zakreślają ołówkiem odpowiednie rysunki – buźki. Jeżeli dwie melodie są ich zdaniem takie same – zakreślają identyczne buźki, jeżeli piosenki w ich ocenie różnią się - zakreślają różne buzie.
W przypadku dzieci starszych test można przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Wówczas trwa około 45 minut. Na początku przeprowadza się kilka próbnych ćwiczeń, a potem przechodzi do właściwego badania. Do tego czasu wliczona jest także przerwa, która musi nastąpić między testem Melodii a Rytmu.
W przypadku młodszych dzieci zaleca się przeprowadzanie badania w ciągu dwóch dni. Jednego dnia test Melodii, innego, ale nie później niż po upływie dwóch tygodni test Rytmu. Związane jest to z możliwościami percepcyjnymi dzieci. W takim przypadku badanie trwa dwa razy po około 20 minut.
Kiedy przeprowadza się takie testy?
Testów nie stosujemy przy naborze, ale badamy dzieci bezpłatnie po około miesiącu nauki i następnie w każdym kolejnym roku, jeżeli bowiem wynik pogorszyłby się lub nie zmienił należy zmienić metody pracy z uczniem. Badania przeprowadzamy także na życzenie rodziców, bez konieczności zapisywania dziecka do Szkoły Muzycznej CASIO - wówczas badanie jest płatne i kosztuje 30zł.
Kto przeprowadza takie badanie?
Badanie przeprowadza nauczyciel. Może to być muzyk, ale także pedagog lub psycholog. Ważne jest natomiast, aby interpretacji wyników dokonała przeszkolona osoba. To gwarancja ich wiarygodności , ponieważ surowy wynik bez odniesienia do wyznaczonych kryteriów nie przekazuje pełnych informacji.
Jak przyjmowane są przez dzieci takie testy/ czy się nie boją?
Jeżeli nauczyciel jest uśmiechnięty i swoim zachowaniem nie wprowadza napięcia dzieci traktują takie badanie jak zabawę i nie boją się. Rodzice natomiast często są zdenerwowani, dlatego zachęcamy, aby przed właściwym badaniem, w trakcie próbnych ćwiczeń weszli do sali z dzieckiem i przekonali się, że test nie jest niczym strasznym i stresującym.
Czy są istotne różnice w wynikach testów u dzieci przedszkolnych (6 letnich) a dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej (9 letnich)?
Nigdy nie porównuje się wyników dzieci z różnych grup wiekowych. W teście znajdują się normy dla przedszkolaków, uczniów klas pierwszych, drugich…W każdej grupie wiekowej znajdziemy dzieci o różnych uzdolnieniach. Ważne jest to, aby pamiętać, że nie tylko dzieci o szczególnych uzdolnieniach mogą się uczyć grać.
Co to jest średnia miara słuchu muzycznego?
Średnia miara słuchu muzycznego to również test, ale przeznaczony dla dzieci starszych o ustabilizowanych uzdolnieniach muzycznych. Przymierzamy się do jego wprowadzenia.
Jakie prawidłowości na temat dzieci można sformułować na podstawie wyników testu melodii i rytmu, czy da się przewidzieć przyszłość muzyczną takiego dziecka na podstawie wyników testu?
Test jest jedynie podpowiedzią dla rodzica czy nauczyciela. Nie jest gwarancją odniesienia życiowego sukcesu. Dziecko, które uzyska wysoki wynik należy kształcić pod kierunkiem nauczyciela skłonnego zmieniać metody i formy w zależności od stopnia rozwoju i potrzeb ucznia. Trzeba zaznaczyć, że nie ma jednego sposobu czy scenariusza odpowiedniego dla wszystkich dzieci.
Jakie wyniki w tych testach osiągają dzieci ponadprzeciętne?
To zależy od grupy wiekowej. Za dziecko o szczególnie wysokich uzdolnieniach muzycznych uznaje się ucznia, który osiągnie centylowy wynik surowy powyżej 70. Dziecko takie bardzo skorzysta z możliwości uczestniczenia w zajęciach muzycznych i samo wniesie w nie znaczący wkład. Wynik ten jednak nie określa, który typ zajęć lub jaki instrument będzie dla dziecka najbardziej odpowiedni.
Która z umiejętności wykrywanych przez test – melodia czy rytm jest ważniejsza ze względu na predyspozycje do nauki gry na instrumencie?
Nie można rozdzielić rytmu od melodii. Mogą natomiast wystąpić różnice i wówczas należy kompensować braki odpowiednimi ćwiczeniami. To już zadanie nauczyciela – specjalisty.
Jak w takich testach wypada młodzież w wieku licealnym, czy stosuje się wobec nich także takie lub podobne testy?
Nigdy nie badałam licealistów tym testem, ale myślę, że osiągnęliby szczególnie wysoki poziom uzdolnień muzycznych, bowiem zawarte w nim zadania byłyby dla młodzieży zbyt proste.
Szkoła Muzyczna CASIO
Aleja Wolności 18 (II piętro), 62-800 Kalisz
tel. 783 485 505
e-mail: sekretariat@casioszkola.pl
Szkoły Muzycznej CASIO

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować