Odkopujemy studnie historii naszego miasta

2014-04-13 22:19:00 KBWCH

Choć dla wielu osób dzisiaj tradycja żydowska jest trudna do połączenia z wiarą chrześcijańską, to nie można zaprzeczyć, że wiara chrześcijańska jest zbudowana na tej właśnie tradycji, a jej symbolami powszechnie rozpoznawalnymi symbolami są między innymi: Noe, Abraham – ojciec wiary, X przykazań, które Mojżesz otrzymał od Boga na górze Synaj, król Dawid, którego odnajdujemy w rodowodzie Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Trudno też pominąć opisaną w Piśmie Świętym Ostatnią Wieczerzę, którą pan Jezus spożył z apostołami tuż przed swoją męczeńską śmiercią.

Kalisz to miasto, w którym przez wiele stuleci mieszają się historie ludzi różnych narodowości: Żydów, Niemców, Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Nasze miasto w różnym stopniu odcisnęło swoje piętno na mieszkańcach tych narodowości, ale niewątpliwie największy wpływ wywarło na mieszkańców pochodzenia Żydowskiego. Na terenach przyległych do miasta Żydzi zamieszkiwali już od XII wieku, znaleźli tu swoją ojczyznę i cieszyli się akceptacją współczesnym im mieszkańców i władców. Potwierdzeniem tego stanu jest nadany przez Bolesława Pobożnego w 1264 Statut Kaliski, który regulował ich status prawny w tym prawo handlu, możliwość stanowienia samorządy gminnego i wolność praktyk religijnych. Wiele wieków wspólnej koegzystencji przerwała w dramatyczny sposób II wojna światowa. Przed jej wybuchem w Kaliszu mieszkało około 40 tys. osób narodowości żydowskiej. Po zakończeniu działań wojennych do miasta wróciło około 2 500 osób, ale te osoby w większości opuściły Kalisz w następnych latach.

Nawiązując do setek lat współistnienia i wielu pozytywnych wspomnień odnajdywanych na kartach historii naszego miasta, pragniemy przybliżyć elementy życia jego żydowskich mieszkańców. Doskonałą okazją jest bliskie położenie terminów żydowskiego Święta Paschy ze Świętami Wielkanocnymi obchodzonymi przez chrześcijan. Te święta mają wspólny element, którym jest baranek paschalny.

Choć dla wielu osób dzisiaj tradycja żydowska jest trudna do połączenia z wiarą chrześcijańską, to nie można zaprzeczyć, że wiara chrześcijańska jest zbudowana na tej właśnie tradycji, a jej symbolami powszechnie rozpoznawalnymi symbolami są między innymi: Noe, Abraham – ojciec wiary, XX przykazań, które Mojżesz otrzymał od Boga na górze Synaj, król Dawid, którego odnajdujemy w rodowodzie Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Trudno też pominąć opisaną w Piśmie Świętym Ostatnią Wieczerzę, którą pan Jezus spożył z apostołami tuż przed swoją męczeńską śmiercią. Była to dokładnie wieczerza w Święto Paschy, którą Żydzi spożywają do dzisiaj na pamiątkę wybawienia i wyjścia z niewoli Egiptu. Tej tradycji dotrzymał Jezus, a dwa jej elementy: chleb i wino stanowią główne symbole wiary chrześcijańskiej, czyli ciało i krew Pana Jezusa, które spożywamy na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa który jest symbolem Baranka Paschalnego.

Mimo pozornie fundamentalnych różnic w doktrynie, chrześcijaństwo wyrasta z żydowskich korzeni i do tych żydowskich korzeni byłych mieszkańców naszego miasta pragniemy nawiązać, aby odkopać ich historię i historię naszego miasta. Dlatego też pragniemy zaprosić Państwa na spotkanie: Opowieść o Ostatniej Wieczerzy czyli jak wyglądała kolacja Pesachowa. Przewodnikiem po tym wydarzeniu będzie Igor Świderski urodzony w żydowskiej rodzinie w Moskwie, obecnie mieszkający w Niemczech, absolwent wydziału Teologii Starego Testamentu Uniwersytetu w Chicago.

Opowie jak wyglądała “Kolacja Sederowa” w święto Paschy, o 30 dniowym okresie przygotowań do tego święta, o symbolice potraw i poszczególnych zwyczajach celebrowanych w ten szczególny wieczór. Opowieści towarzyszyć będzie muzyka żydowska.

Serdecznie zapraszamy

Termin: 16.04.2014 r., godzina 18:00, Miejsce: KOMODA Klub, ul Niecała 6, WSTĘP WOLNY

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować