Zdrowie

Od soboty obowiązują wyłącznie maseczki do osłony ust i nosa

2021-02-27 08:00:00 red/BK

Od soboty 27 lutego, w całym kraju wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia. Osoby przekraczające południową granicę Polski muszą okazać badanie na COVID-19. W innym wypadku czeka je kwarantanna. Zmiany dotyczą też zasłaniania ust i nosa.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Od soboty 27 lutego wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia i zmiany dotyczące sytuacji epidemicznej w kraju. Wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

- Dzięki ochronie osobistej możemy się ustrzec zakażenia. Poza maseczkami ważne jest dystansowanie społeczne - mówiła podczas środowej konferencji prasowej prof. Iwona Anna Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. - Mamy dostęp do wielu badań, które wskazują, że szczelnie przylegające maseczki są w stanie przefiltrować ponad 90 proc. patogenów w naszym otoczeniu.

Dane dotyczące ochrony przed wirusem były wcześniej ograniczone. To spowodowało, że przyłbice nie są wskazaną ochroną. Stanowią barierę mechaniczną, która zabezpiecza śluzówki oczu, ale przez jej szczeliny do organizmu mogą dostawać się patogeny.
 
- Maseczki rekomendowane to maseczki chirurgiczne i powyżej. Używać można też tzw. maseczek jednorazowych. Pamiętajmy, że kluczowe jest to, aby mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania nos i usta - mówiła prof. Iwona Anna Paradowska-Stankiewicz.
 
Od 27 lutego wprowadzona została kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.
 
- Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkiem z jej zwolnienia jest negatywny test na COVID-19 ważny max. 48 godzin - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Restrykcje, które obowiązują od soboty będą utrzymane w całym kraju oprócz woj. warmińsko-mazurskiego. - Tam chcemy wprowadzić ściślejsze regulacje: nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną również galerie handlowe, korty, baseny i obiekty kultury - wyjaśniał podczas środowej konferencji minister Adam Niedzielski. 

W pozostałych województwach przedłużone zostaną dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca. 

Obowiązujące zasady do 14 marca

  • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego

Od 1 marca do 14 marca:

  • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ