Zdrowie

Nowoczesne rozwiązania onkologiczne dostępne dla pacjentów z regionu. Rozwój Ośrodka Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu

2024-08-27 15:30:00 Wielkopolskie Centrum Onkologii

W regionie kalisko-ostrowskim pacjenci będą mieli dostęp do  wysokospecjalistycznych badań diagnostycznych. W Ośrodku otworzono w tym roku nową Pracownię Medycyny Nuklearnej. Dostępne jest już także urządzenie do badań scyntygraficznych, które służy ocenie zaawansowania choroby oraz ma zasadnicze znaczenie w przygotowaniu odpowiedniego planu leczenia pacjenta. A od listopada oddane zostanie na potrzeby diagnostyczne pacjentów urządzenie PET–CT.  

WCO Kalisz
WCO Kalisz

Pracownia Medycyny Nuklearnej oznacza dla pacjentów dostęp do nowoczesnych  metod diagnostyki blisko miejsca zamieszkania, możliwość precyzyjnego  znalezienia niewielkich ognisk nowotworowych, czasem niewidocznych w innych  metodach diagnostyki obrazowej oraz skrócenie czasu oczekiwania na  diagnostykę. Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu jest już wyposażona  w urządzenia do prowadzenia badań scyntygraficznych, a w listopadzie będzie  dostępne dla pacjentów urządzenie PET-CT. Inwestycje są finansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków własnych oraz unijnych. 

Władze Województwa Wielkopolskiego inwestują w rozwój ośrodków zamiejscowych Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Zależy nam na stałym rozwoju i zwiększaniu dostępu do leczenia dla pacjentów w całym województwie. Naszym celem jest, aby ochrona zdrowia w Województwie miała wysoki standard w zakresie infrastruktury oraz dostępnych terapii – powiedziała Katarzyna Kretkowska, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podczas spotkania w Zakładzie Radioterapii III w Kaliszu. 

Uruchomienie Pracowni oraz zwiększenie dostępności do nowoczesnych technik wpłynie bezpośrednio na jakość leczenia pacjentów w regionie.

PET-CT jest  finansowany ze środków unijnych i będzie oddany dla pacjentów w listopadzie tego  roku. Był to brakujący element na drodze do zapewnienia pacjentom z tego regionu pełnej, precyzyjnej diagnostyki. Diagnostyka onkologiczna metodami medycyny nuklearnej nie była obecna w tej części województwa. Uruchamiając  pracownię Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oraz zapewniając dostęp do  nowoczesnych rozwiązań realizujemy misję likwidacji białej plamy na mapie województwa, zwiększając dostęp dla mieszkańców do diagnostyki na wysokim  poziomie – podkreślił prof. Julian Malicki, Dyrektor  Wielkopolskiego Centrum Onkologii. 

Dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii ma kluczowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorób nowotworowych. Zwiększa to szansę pacjentów na wyleczenie oraz lepszą jakość życia po jego zakończeniu.

Scyntygrafia i PET-CT  służą ocenie zaawansowania choroby. Mają one kluczowe znaczenie  w przygotowaniu odpowiedniego planu leczenia pacjenta. Pozwalają także na  precyzyjne znalezienie niewielkich ognisk nowotworowych, czasem niewidocznych  w innych metodach diagnostyki obrazowej. Badania PET-CT są wykorzystywane do planowania leczenia radioterapią takich nowotworów jak: głowy i szyi, płuca, szyjki  macicy, górnego odcinka przewodu pokarmowego, chłoniaki” – wyjaśnił podczas  spotkania prof. Witold Cholewiński, Kierownik Zakładu Medycyny  Nuklearnej WCO w Poznaniu. 

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu stale rozszerza zakres świadczeń. Wdrażane nowe rozwiązania i technologie diagnostyczne pozwolą na przyśpieszenie procesu diagnostyki i skrócą drogę pacjenta do przeprowadzenia wysokospecjalistycznej  diagnostyki.

Pacjenci onkologiczni muszą mieć zapewnione spersonalizowane  i jakościowe leczenie jak najbliżej miejsca zamieszkania, aby nie rezygnowali  z leczenia ze względów logistycznych. Ośrodek w Kaliszu będzie służył  mieszkańcom całego regionu” – podkreślił prof. Dariusz Kowalczyk, Kierownik  Ośrodka.

Uzupełnieniem jakościowego leczenia jest zapewnienie pacjentom  komfortowego pobytu. Ośrodek zapewnia hostel bezpośrednio połączony z placówką. Dla pacjentów oddane są do dyspozycji wygodne pokoje dwuosobowe z łazienką, przestrzenie socjalne, w których dostępne są telewizor oraz sala do zjedzenia posiłków. Jest także dostępna dla pacjentów kuchnia z pełnym wyposażeniem oraz taras.

Jest to bardzo ważny aspekt dla pacjentów. Miejsce bezpośrednio połączone ze szpitalem, możliwość przebywania w przyjaznych  warunkach to elementy, które wpływają na komfort leczenia – podkreślała podczas spotkania Krystyna Korotczuk, wolontariuszka z Amazonek.  

Rozwój Ośrodka w Kaliszu jest realizowany od wielu lat. W tym roku będziemy  obchodzić jego 10-lecie. Wysokospecjalistyczne metody leczenia są teraz dostępne  blisko miejsca zamieszkania dla pacjentów z tej części województwa – podkreśliła  dr Mirosława Mocydlarz-Adamcewicz, Z-ca Dyrektora WCO Ds. Organizacyjnych / Pełnomocnik Dyrektora ds. Informatyzacji.

W Ośrodku udzielane są także świadczenia w ramach Poradni Onkologicznej, a także w zakresie radioterapii onkologicznej i chemioterapii w trybie ambulatoryjnym.  W Ośrodku leczone są prawie wszystkie nowotwory i tylko w nielicznych  przypadkach pacjenci są kierowani do Wielkopolskiego Centrum Onkologii  w Poznaniu. Od 2023 roku w Ośrodku wykonywana jest mammografia, badania  ultrasonograficzne, a także biopsja pod kontrolą USG oraz tomografią diagnostyczną.

Warte podkreślenia jest  że w ośrodku wykonuje się pełną diagnostykę wstępną w zakresie raka piersi – dodała prof. Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie  onkologii klinicznej

Podczas spotkania przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Zakładu  Radioterapii w Kaliszu, a także Marszałek Katarzyna Kretkowska odwiedzili  sąsiadujący z ośrodkiem Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława  Wojciechowskiego. Podczas wizyty zapoznali się z systemem kształcenia oraz  zapleczem dydaktycznym Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować